Nafta je porasla jer je Kina poduzela dodatne korake da ukine svoju politiku Covid Zero, a hladno vrijeme u SAD-u potaknulo je zatvaranje rafinerija u vitalnom području obale Teksaškog zaljeva.
West Texas Intermediate trgovan je blizu 80 dolara po barelu nakon što je Peking objavio da više neće stavljati putnike u karanten od početka siječnja, što je posljednji korak u ukidanju strogih pravila. Više od trećine rafinerijskog kapaciteta u Teksaškom zaljevu zatvoreno je tijekom proteklih nekoliko dana, uključujući dva najveća pogona u SAD-u.
Nafta će godinu završiti skromnim rastom nakon što je ove godine pogođena ruskim ratom u Ukrajini, strahovima od recesije u velikim gospodarstvima i, nedavno, opakim valom Covida-19 u Kini. Sirova nafta porasla je za više od sedam posto prošlog tjedna jer je Rusija upozorila da će smanjiti proizvodnju za čak 700.000 barela dnevno kao odgovor na sankcije.
Cijene:
-
WTI za isporuku u veljači porastao je 0,8 posto na 80,20 dolara po barelu u 6:28 ujutro u Londonu
-
Brent za obračun u veljači bio je 0,8 posto viši na 84,59 dolara po barelu na burzi ICE Futures Europe
Dok labavljenje ograničenja u Kini priprema pozornicu za oporavak potražnje za energijom sljedeće godine, ono je izazvalo ozbiljan val infekcija koji kratkoročno sputava gospodarsku aktivnost.
U SAD-u su ekstremni vremenski uvjeti prisilili dvije najveće američke rafinerije - Motiva Port Arthur i Marathon Galveston Bay - da prestanu proizvoditi benzin i dizel. Više od 1,8 milijuna barela dnevno teksaških kapaciteta za preradu nafte bilo je po strani zbog uvjeta smrzavanja.
Međutim, krivulja kretanja nafte prema naprijed pokazuje da nema veće zabrinutosti za ponudu. Brentov brzi vremenski raspon iznosio je 56 centi po barelu u kontangu. To je medvjeđi obrazac u kojem su kratkoročne cijene niže od kasnijih. Početkom prošlog tjedna iznosio je 34 centa u kontangu.