Turska je povećala procjenu svojih rezervi prirodnog gasa u Crnom moru za skoro trećinu, zahvaljujući radu na procjeni postojećeg polja i jednom zasebnom otkriću, izjavio je u ponedjeljak predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Turska sada predviđa da njena priobalna polja sadrže oko 710 milijardi kubnih metara gasa, što je značajan podsticaj jer zemlja pokušava da diverzifikuje izvore i manje zavisi od uvoza koji pokriva skoro svu domaću potrošnju.
Povećane rezerve uglavnom se pripisuju polju Sakarija, gdje se sada pretpostavlja da ima 652 milijarde kubnih metara gasa, u odnosu na 540 milijardi kubnih metara, koliko se ranije mislilo, rekao je Erdogan u Ankari. Revizija je rezultat projekta procjene međunarodne energetske kompanije, rekao je Erdogan ne navodeći koje.
Još 58 milijardi kubnih metara gasa pronađeno je u drugom polju u moru u blizini.
"Ovo novo otkriće će otvoriti vrata za nova. Počećemo da bušimo nove bušotine što je prije moguće", rekao je Erdogan na konferenciji za novinare poslije sastanka vlade.
Izgleda da su rezerve na nalazištu Sakarija, koje je i do sada bilo najveće u Crnom moru, mnogo veće nego što se prvobitno pretpostavljalo. Revizija takođe dolazi u kritičnom trenutku za Erdogana, koji se suočava s izborima za šest mjeseci. Uprkos vladinim subvencijama, računi za struju i grijanje su porasli tokom prošle godine, dijelom zbog ruske invazije na Ukrajinu koja je počela u februaru.
Inflacija u Turskoj dostigla je najviši nivo u skoro četvrt vijeka od preko 84 odsto, dok su cijene energenata rasle još brže. Vlada je najavila četiri kruga povećanja cijena prirodnog gasa ove godine, što je opterećivalo kućne budžete i dovelo do široko rasprostranjenog nezadovoljstva.
Polje Sakarija počeće da doprema gas u tursku mrežu od prvog kvartala 2023. Prije nego su znali za veće rezerve gasa, zvaničnici su očekivali da će nalazište u Crnom moru zadovoljiti oko jedne trećine domaćih potreba Turske kada se postigne najveća moguća proizvodnja.
Prema prvobitnom planu razvoja, Turska je predvidjela inauguralnu proizvodnju gasa 2023. godišnjom brzinom od oko 3,5 milijardi kubnih metara. Cilj je da se to podigne na oko 15 milijardi kubnih metara godišnje u roku od četiri godine od prve proizvodnje, što je otprilike jedna četvrtina trenutne proizvodnje Evropske unije.