Cijena nafte na svjetskom tržištu je pala jer je kineska politika Covid-Zero podstakla zabrinutost zbog potražnje za energijom u toj zemlji, koja je najveći uvoznik sirove nafte.
West Texas Intermediate (WTI) je oslabio na 85 dolara po barelu, nakon što je u srijedu izgubio 3,5 posto vrijednosti, a nakon što su podaci pokazali da su zalihe sirove nafte u SAD-u dostigle najviši nivo od jula 2021. Kineska politika protiv virusa šteti potrošnji, a zemlja sada dodaje ograničenja u južnom proizvodnom centru Guangdžou. Fjučersi su opadali svakog dana ove sedmice.
Nafta je pala za skoro trećinu u odnosu na junske maksimume jer globalno usporavanje i strožija monetarna politika prijete da smanje potražnju za energijom. Ipak, fjučersi su povratili određeni nivo u ovom kvartalu nakon što su se Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici složili da smanje ponudu, a trgovci su očekivali da će Evropska unija strožije ograničiti ruske tokove.
"Trgovci naftom su pogriješili nakon što su podržali ponovno otvaranje Kine", rekao je Stephen Innes, izvršni partner u SPI Asset Management. Pogoršanje izgleda u Kini "vraća recesijski narativ u prvi plan".
Cijene:
- WTI za isporuku u decembru oslabio je 0,5 posto na 85,44 dolara po barelu na berzi u New Yorku u 7.26 ujutru u Londonu.
- Brent za januarsko poravnanje bio je 0,4 posto niži na 92,33 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe.
Investitori također očekuju podatke o inflaciji u SAD-u, koji će biti objavljeni tokom dana, jer će brojke dati naznake o tome koliko će Federalne rezerve još povećati kamatne stope. Charles Evans, odlazeći predsjednik Feda Chicago, rekao je da je vrijeme da centralna banka počne usporavati tempo povećanja s obzirom na to koliko su stope već otišle.