Nestašica goriva u Francuskoj se nastavlja jer su sindikati produžili štrajkove u najvećim rafinerijama u zemlji, zbog čega je vlada zaprijetila da će preuzeti rafinerije.
S obzirom na to da razgovori između menadžmenta i sindikata ne napreduju, radne akcije ostavile su gotovo trećinu benzinskih pumpi u zemlji s nedostatkom opskrbe i dugim redovima sve bjesnijih vozača.
Nakon neuspješnih pregovora o platama u ponedjeljak s menadžmentom Exxon Mobil Corp., koji upravlja dvjema rafinerijama u zemlji, sindikat CGT-a, koji je predvodio štrajk, pozvao je u otvorenom pismu vladu da posreduje. Radnici u rafineriji TotalEnergies SE u Normandiji također su odlučili produžiti štrajk najmanje do utorka, saopšteno je iz sindikata.
Kako su nestašice goriva nastavile plijeniti naslovnice, vlada predsjednika Emmanuela Macrona i kompanije su pod pritiskom da okončaju zastoj, a najteže su pogođeni region Pariza i sjeverna Francuska. Premijerka Elisabeth Borne, koja je sazvala sastanak s nekim ministrima u ponedjeljak uvečer, kako bi razgovarala o krizi, sugerirala je da bi mogla ići toliko daleko da naredi ponovno otvaranje rafinerija ako pregovori ne budu uspjeli.
Upitan o mogućoj rekviziciji rafinerija, ministar saobraćaja Clement Beaune rekao je u utorak na radiju RMC da su sve opcije na stolu. Ako ne bude dogovora za dva-tri dana, poduzet ćemo dodatne mjere.
Svaki takav pokušaj će značiti "rat", rekao je Emmanuel Lépine, šef sindikata CGT rafinerija, na radiju France Info u utorak.
"Mogu vam garantovati da će to biti rat", rekao je.
Kriza prijeti da preraste u šire društveno nezadovoljstvo, jer se Francuzi, koji su već suočeni s višim cijenama osnovnih namirnica, bore da dođu na posao. Potražnja sindikata za većim platama dolazi nakon što su naftne kompanije ostvarile neočekivani dobitak od viših cijena nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Borne je u ponedjeljak rekla da očekuje kako će se situacija popraviti do kraja sedmice, nakon što je njena vlada otvorila skladišta tokom vikenda, iskoristila strateške rezerve i povećala uvoz.
Esso France, kako se zove francuska jedinica Exxona, u saopćenju je navela da je postigla sporazum sa dva sindikata. To bi trebalo omogućiti ponovno otvaranje rafinerije u Normandiji, rekao je Beaune i dodao da bi to trebalo olakšati situaciju u oblasti Pariza.
"To će, naravno, potrajati", rekao je.
Situacija u TotalEnergiesu je i dalje blokirana, rekao je Beaune. TotalEnergies je ponudio da pomjeri svoje godišnje razgovore o platama za ovaj mjesec, ali samo ako sindikati prekinu štrajk, pozivajući na "osjećaj odgovornosti", navodi se u saopštenju od nedjelje. Kompanija je već pomjerila razgovore o platama za novembar s uobičajenog vremena u januaru, nakon sastanaka sa sindikatima.
U međuvremenu je Thierry Defresne, predstavnik Evropskog radničkog komiteta CGT-a u Totalu, potvrdio da će se dostupnost goriva vjerovatno poboljšati, napominjući da su vladine mjere nagrađivale naftne kompanije da krate vrijeme, navodi agencija France-presse u ponedjeljak.
Štrajkači su glasali za nastavak pokreta u Normandiji, u blizini Le Havra, u skladištu u blizini Dunkirka, u fabrici biogoriva u Bouches-du-Rhoneu, dok će 15 benzinskih pumpi u Totalovoj jedinici Argedis biti zatvoreno u utorak, AFP je prenio riječi Defresnea.
Na marginama putovanja u zapadnu Francusku u ponedjeljak, Macron je također pozvao naftne kompanije i sindikate da budu odgovorni i rekao da blokiranje skladišta goriva "nije način za pregovore".
Odvojeno u ponedjeljak, Exxon je zbog štrajka preusmjerio tanker za naftu u svoju rafineriju Fawley u Velikoj Britaniji, daleko od Le Havrea u Francuskoj, svoje prvobitne destinacije, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Kompanija sa sjedištem u Springu u Teksasu također nudi tržištu West Texas Light ulje, kvalitet koji se obično prerađuje u njenim rafinerijama u Evropi. Exxon je odbio komentirati komercijalna pitanja.
- Uz asistenciju Phila Serafina