Nova cijena plina za Federaciju Bosne i Hercegovine trenutno je poznata samo užem krugu ljudi. Kako Bloomberg Adrija saznaje, za krajnje potrošače ona će biti nešto viša od cijene koja je usklađena tijekom prethodnog tromjesečja. U četvrtak će Vlada Kantona Sarajevo (Vlada KS) razmatrati novu cijenu i donijeti odluku o subvenciji.
Iz Energoinvesta, snabdjevača Federacije BiH prirodnim plinom, priopćili su da su zaprimili novu cijenu od ruskog dobavljača Gazprom Export. Prema njihovom priopćenju, konačna cijena plina prema potrošačima ne može biti javna do donošenja Odluke Vlade FBiH, odnosno nakon sjednice Vlade KS.
Dakle, plin ćemo plaćati skuplje, ali se čeka odluka o tome koliko će se to povećanje prenijeti na krajnje potrošače.
"Mi ćemo za studeni i prosinac subvencionirati povećanje troškova energenata za oko 39.000 građana Kantona Sarajevo koji primaju minimalnu mirovinu, 2.500 korisnika socijalne skrbi i 1.500 osoba iz reda braniteljske populacije. Ukupno 43.000 osoba će dobiti pomoć Vlade KS, kako bi premostili zimu i mogli platiti grijanje", najavio je premijer KS Edin Forto 22. rujna nakon sjednice Vlade KS.
Kanton Sarajevo je najveći potrošač plina. Kako naš medij saznaje, Vlada KS će na sjednici u četvrtak razmotriti informaciju i donijeti odluku o subvenciji. Očekuje se djelomična ili potpuna subvencija cijene plina.
"Ruski dobavljač Gazprom Export je izvršio korekciju cijene prirodnog plina pozivajući se na promjene u kretanju naftnih derivata u posljednjih devet mjeseci, ali i znatno povećanje vrijednosti američkog dolara (USD) u odnosu na vrijednost eura, tj. konvertibilne marke", priopćili su iz Energoinvesta.
Prema Energoinvestu, snabdijevanje plinom za ovaj entitet je uredno, u dogovorenim količinama i dinamikom koju je potvrdio Gazprom Export.
Prethodno povećanje cijene plina dogodilo se u prošlom tromjesečju kada je cijena, bez poreza na dodanu vrijednost, iznosila 0,998 KM/Sm³.
"Usvojena je odluka o povećanju cijene plina od 23,3 posto. Radi se o izravnom zahtjevu, odnosno povećanju cijene iz Gazproma prema Energoinvestu", kazao je u srpnju resorni ministar Nermin Džindić nakon sjednice Vlade.
Više na: Cijene plina rastu, povećanje od 23,3 posto
Bosna i Hercegovina je u potpunosti ovisna o uvozu plina iz Rusije.
U Federaciju BiH je u prošloj godini uvezeno 206,5 milijuna kubnih metara prirodnog plina, dok je u prvih osam mjeseci uvezeno 130 milijuna kubnih metara.
Energoinvest je u sporu s mađarskom kompanijom FGZS, koja je do travnja 2021. godine bila zadužena za transport ruskog plina u Federaciju Bosne i Hercegovine, tvrdeći da je ovoj kompaniji za transport plina preko Ukrajine i Mađarske u proteklim godinama plaćao znatno više od tarife koju je odobrio mađarski regulator.
Više na: Energoinvest na sudu s Mađarima zbog uvoza plina
O detaljima tužbe iz Energoinvesta, koji je u većinskom vlasništvu Vlade Federacije BiH, nisu željeli govoriti, niti su odgovorili na pitanje za koji "prekoračeni" iznos terete Mađare.
- uz pomoć Nejre Džaferagić