Republika Srpska povećala je sa četiri na šest odsto kamatu po kojoj može dugoročno da se zaduži na domaćem finansijskom tržištu u ovoj godini, dok je za emisiju obveznica na međunarodnim finansijskim tržištima spremna da, umjesto pet odsto, plati kamatu do čak devet odsto.
Odluka o izmjeni Odluke o dugoročnom zaduživanju Republike Srpske za 2022. godinu stupila je na snagu prije dva dana.
Odlukom je definisano da se RS emisijom obveznica na domaćem finansijskom tržištu može zadužiti po kamatnoj stopi od maksimalno šest odsto, na period do 15 godina, dok je prvobitno bilo planirano da kamata ide do maksimalno četiri odsto.
Novom odlukom definisano je i da se glavnica otplaćuje u više jednakih rata ili jednokratno u ukupnom iznosu, a da se kamate otplaćuju godišnje ili polugodišnje.
Pored povećanja kamate za zaduživanje na domaćem tržištu, Republika Srpska povećala je kamatu po kojoj se može zadužiti kreditom kod međunarodnih kreditora, odnosno zajmodavaca, međunarodnih organizacija, međunarodnih finansijskih institucija i stranih vlada. Ta kamata je povećana sa tri na do 5,5 odsto godišnje.
Više: Video Knez: Cijena novca raste, ključno zasjedanje ECB-a
Takođe, zaduženje emisijom obveznica na međunarodnim finansijskim tržištima prvobitno je planirano po kamatnoj stopi do pet odsto, ali je i ova kamata povećana i to do devet odsto.
Odlukom o dugoročnom zaduživanju definisano je ukupno dugoročno zaduživanje Republike Srpske u ovoj godini za iznos od 611 miliona maraka.
Pored dugoročnog zaduživanja, planirano je i kratkoročno zaduživanje RS emisijom trezorskih zapisa, u iznosu od najviše osam odsto redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini. Kamatna stopa za zaduživanje može biti maksimalno relevantni Euribor + 1,25 odsto (ukoliko bi relevantni Euribor bio negativan, pri utvrđivanju maksimalnog iznosa kamatne stope računaće se da iznosi nula odsto).
Prilikom razmatranja Odluke o dugoročnom zaduživanju RS na Narodnoj skupštini RS početkom mjeseca, ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je da je predviđena promjena visine kamatnih stopa kod okvirnih uslova dugoročnog zaduživanja Srpske. Iz skupštinske većine su tvrdili da su kamate propisane do određenog procenta, ali da mogu biti i niže, dok su iz opozicije ocijenili da su maksimalne kamatne stope postavljene visoko.
Glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez kazao je ranije da su uzlazni pritisci na prinose i marže donekle iskrivljeni na nekim obveznicama zbog slabe likvidnosti kao što je to slučaj u BiH.
Istakao je da je uz ogroman inflacijski pritisak rat u Ukrajini uglavnom potaknuo averziju prema riziku te da je to razlog porasta stopa. Smatra da će upravo ta averzija dominirati globalnim tržištima u budućnosti, što će držati spreadove pod pritiskom naviše.
Tim Bloomberg Adria uradio je analizu o državnim obveznicama u regiji koju možete pročitati u tekstu Usponi i padovi tržišta obveznica u Adria regiji.