U digitalnom svijetu plaćanja razbuktava se borba za dominaciju, a etablirani akteri iznenada su se našli u defenzivi.
Tehnološke i startup kompanije iz kriptosektora ulaze u područje koje su dugo kontrolirali Visa i Mastercard, i to uz podršku nove vrste valute, stabilnih kriptotokena, te ponude koju trgovci teško mogu odbiti: niže naknade, brže poravnanje i mogućnost zaobilaženja zahtjeva tradicionalnih giganata.
Riječ je o tehnološkoj i financijskoj prijetnji. Digitalni tokeni, najčešće vezani uz američki dolar, omogućuju korisnicima da trgovcima plaćaju izravno iz svojih kriptonovčanika, bez posredovanja banaka ili kartičnih mreža. Samo prošle godine američke su tvrtke platile oko 187 milijardi dolara naknada za kartična plaćanja, većinu preko sustava Vise i Mastercarda. Stabilne kriptovalute obećavaju znatno niže ili čak zanemarive naknade.
Tehnološke kompanije iz kriptoprostora sve više osvajaju tržište koje su nekada držali isključivo Visa i Mastercard, i to uz novu platnu opciju – stabilne kriptovalute.
"Jasno je da bi to moglo predstavljati prijetnju kartičnim sustavima", izjavio je Christian Catalini, osnivač MIT Cryptoeconomics Laba. "No kartične mreže ne stoje po strani. Pokušat će surađivati s brojnim izdavateljima stabilnih kriptovaluta kako bi zadržale svoju središnju ulogu."
Pritisak je natjerao Visu i Mastercard da se ne predstavljaju više samo kao tradicionalni naplatitelji naknada, već kao infrastruktura za sve vrste digitalnih transakcija, uključujući one koje su prvotno zamišljene da ih zaobiđu. Dok se predsjednik Donald Trump priprema potpisati zakon koji uvodi savezni nadzor nad izdavateljima stabilnih kriptovaluta, oba kartična diva reklamiraju napredak u dugogodišnjim inicijativama vezanima uz poravnanje plaćanja u stabilnim kriptovalutama i kriptokartice. Visa i Mastercard također naglašavaju svoj rad na prekograničnim plaćanjima, jednom od najvažnijih primjera upotrebe stabilnih kriptovaluta.
Radikalne ideje
Njihov utjecaj djeluje u oba smjera. Visa i Mastercard imaju dugu povijest neutraliziranja konkurencije integracijom u vlastite mreže, često uz zadržavanje kontrole nad cijenama. Približavanje stabilnim kriptovalutama možda je najnovija strategija velikih igrača, budući da tržište stabilnih kriptovaluta trenutno vrijedi oko 253 milijarde dolara, a prema američkom ministru financija Scottu Bessentu, moglo bi dosegnuti dva bilijuna dolara u sljedećih nekoliko godina.
To što su stabilne kriptovalute dio narativa o financijskoj revoluciji mijenja percepciju industrije kriptovaluta, koja se donedavno smatrala špekulativnom i rizičnom. Te valute nude nešto radikalno: alat koji bi mogao poboljšati funkcioniranje financijskog sustava i napokon kriptosceni dati društveno korisnu ulogu.
Taj zamah već mijenja ponašanje kompanija. Veliki trgovci, poput Walmarta, razmatraju pilot-projekte sa stabilnim kriptovalutama, izvještava Wall Street Journal. Početkom mjeseca pružatelj bankovne tehnologije Fiserv lansirao je vlastiti stablecoin, poduprt valutom, kako bi pomogao manjim financijskim institucijama u praćenju inovacija u platnom sektoru.
Ipak, zamijeniti kartične mreže neće biti lako, osobito u SAD-u, gdje su kupci naviknuti na nagrade, zaštitu od prijevara i pristup kreditima, što su pogodnosti koje nije jednostavno replicirati. Stabilne kriptovalute nude ograničene prednosti kod plaćanja, a mnogi ih potrošači još uvijek ne poznaju dovoljno ili im ne vjeruju. Također, ne očekuje se da će ih štititi FDIC (savezno osiguranje depozita), pa zaštita potrošača može biti znatno slabija nego kod klasičnih kartica. Za trgovce nova tehnologija može nositi dodatne regulatorne, porezne i operativne rizike.
Unatoč tome, digitalni entuzijasti ne odustaju. Shopify je nedavno sklopio partnerstvo sa Stripeom i Coinbase Globalom kako bi trgovcima omogućio prihvaćanje USDC-a, stabilne kriptovalute koju izdaje Circle. U pozadini se plaćanje može obaviti bez da dotakne kartičnu mrežu jer se cijela transakcija odvija na blockchain protokolu, čime trgovci mogu izravno primiti USDC u svoj kriptonovčanik ili ga odmah pretvoriti u lokalnu valutu i prenijeti na svoj bankovni račun.
Shopify će kupcima koji plaćaju u USDC-u nuditi jedan posto povrata novca, također isplaćenog u USDC-u. Coinbase je predstavio vlastitu platnu platformu kako bi proširio prihvaćanje stabilnih kriptovaluta među e-trgovcima.
"Teško je promijeniti navike potrošača kad je riječ o plaćanjima, ali za razliku od prošlosti, sada se događa značajna promjena", rekao je Richard Crone, izvršni direktor konzultantske kuće Crone Consulting.
"Teško je promijeniti navike potrošača kad je riječ o plaćanjima, ali za razliku od prošlosti, sada se događa značajna promjena", rekao je Richard Crone, izvršni direktor konzultantske kuće Crone Consulting.
Taj pritisak gura Visu i Mastercard, koji zajedno drže više od 85 posto kartične potrošnje u SAD-u, u ofenzivu. Oboje promoviraju svoju globalnu prihvaćenost, zaštitu od prijevara, privatnost korisnika i povjerenje u brend. Tehnologija transakcija sa stabilnim kriptovalutama, primjerice, skriva osjetljive podatke s računa, štiteći potrošače prilikom online kupovine.
"Trenutno je vrijednost koja podupire kriptovalute najčešće vezana uz bankovne račune ili kreditne linije, debitne i kreditne kartice, ali nema pravog razloga zašto to u budućnosti ne bi bile stabilne kriptovalute ili druge digitalne imovine", izjavio je Jack Forestell, glavni direktor za proizvode i strategiju u Visi.
Stabilne kriptovalute, koje obično podupiru tradicionalne valute i izdaju ih privatne tvrtke, sve su popularnije kao brža i jeftinija opcija za prekogranična plaćanja. Većina ih je vezana za dolar i poduprta američkom imovinom poput kratkoročnih državnih obveznica, a predviđa se da bi njihova ukupna ponuda do 2030. mogla dosegnuti 3,7 bilijuna dolara.
Digitalna budućnost
Visa i Mastercard od najmanje 2021. godine nastoje integrirati stabilne kriptovalute u svoje ekosustave, no sve veće zanimanje za tu tehnologiju ponovno je gurnulo njihove napore u prvi plan i potaknulo dodatna ulaganja. Visa Ventures je, primjerice, početkom godine uložio u BVNK, pružatelja infrastrukture za stabilne kriptovalute. Financijske institucije mogu koristiti njegovu platformu za izdavanje valuta podržanih tokena.
Mastercard se priključio mreži Paxos Global Dollar Network, što omogućuje Paxosu da pomogne institucijama u izdavanju i otkupu stablecoina USDG, kao i u podršci drugim stablecoinovima poput FIUSD-a (Fiserv), PYUSD-a (PayPal) i USDC-a (Circle).
Oboje promoviraju svoju globalnu prihvaćenost, zaštitu od prijevara, privatnost korisnika i povjerenje u brend. Tehnologija transakcija sa stabilnim kriptovalutama, primjerice, skriva osjetljive podatke s računa, štiteći potrošače prilikom online kupovine.
Mreža korisnicima omogućuje i detaljnu kontrolu nad načinom plaćanja. Transakcije manje od 100 dolara mogu se obaviti s tekućeg računa, veće iz kreditne linije, a pojedini trgovci mogu koristiti kriptonovčanike, sve povezano s jednim platnim identitetom.
"Ne trebamo pretpostaviti da će stabilne kriptovalute preko noći zamijeniti kartična plaćanja ili fiat valute", rekao je Jorn Lambert, glavni direktor za proizvode u Mastercardu. "Radi se više o novim slučajevima upotrebe i prilikama nego o potpunoj zamjeni postojećeg sustava, osobito kod doznaka, isplata i poslovnih plaćanja."
Forestell iz Vise upozorava da smo već svjedočili sličnim transformacijama, od mobilnih novčanika do modela "kupi sada, plati kasnije". Na kraju, pobjedu odnosi prilagodljivost.
"Ako ste kriptodomorodac, lako šaljete sredstva, ali da biste to koristili u svakodnevnim transakcijama, potrebna vam je povezanost u velikom mjerilu, a mi nudimo najbolji put do toga", zaključuje Forestell.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...