Hakeri iz Sjeverne Koreje priredili su pravu pljačku u svijetu kriptovaluta, otuđivši oko tri milijarde dolara od 2017. godine. Fascinantno je da je više od polovice tog iznosa ukradeno u prošloj godini.
Prošle su godine hakeri iz Sjeverne Koreje optuženi za sofisticirane napade u kojima su uspjeli ukrasti čak 1,7 milijardi dolara u kriptovalutama, koliko iznosi oko pet posto ukupnog gospodarstva Sjeverne Koreje ili značajnih 45 posto njezina vojnog proračuna. Treba napomenuti da je ukradena svota čak deset puta veća od ukupnih prihoda zemlje od izvoza tijekom 2021. godine.
Inicijalno usmjereni prema južnokorejskom kriptotržištu, hakeri su svoje napade proširili diljem svijeta. Značajna podrška sjevernokorejske vlade igra ključnu ulogu u proširenju opsega njihovih nezakonitih operacija, omogućujući im postizanje razmjera koji nadmašuje mogućnosti tradicionalnih kibernetičkih kriminalaca.
Sjedinjene Američke Države su, odgovarajući na ta uznemirujuća otkrića, sankcionirale platformu Sinbad, tvrdeći da je posredovala u pranju novca za sjevernokorejsku skupinu Lazarus. UN-ov izvještaj ističe da su kibernetički napadi postali sofisticiraniji, zbog čega je praćenje ukradenih sredstava postalo izuzetno teško. Tvrtka za analizu blockchaina Chainalysis identificirala je sjevernokorejske hakere kao najproduktivnije tijekom posljednjih godina, napominjući da često koriste kriptomiksere kao što su Tornado Cash i Sinbad.
Gdje se ukradena sredstva usmjeravaju
Procjenjuje se da se do 50 posto programa balističkih raketa Sjeverne Koreje financira ukradenim kriptovalutama. Bruto domaći proizvod Sjeverne Koreje je 2019. godine bio oko 33,5 milijardi dolara. Prema procjeni iz 2019. godine, iznos kriptovaluta koje su sjevernokorejski hakeri ukrali u 2022. godini jednak je otprilike pet posto ekonomije Sjeverne Koreje, bez obzira na druge oblike nezakonite aktivnosti ili ilegalno zapošljavanje sjevernokorejskih radnika u sektoru informacijske tehnologije ili drugdje.
Iako nije jasno koliko točno ukradenih kriptovaluta izravno završava u financiranju razvoja i testiranja balističkih raketa, jasno je da su i iznos ukradenih kriptovaluta i broj lansiranja raketa tijekom posljednjih godina dramatično porasli. Prema Nuclear Threat Initiativeu, američkom programu koji prati broj lansiranja sjevernokorejskih raketa, broj lansiranja od 2015. godine značajno se povećao, s primjetnim padom tijekom pandemije COVID-19. Međutim, 2022. godine je bilo najviše lansiranja sjevernokorejskih raketa u jednoj godini od početka režima, njih gotovo 70. S obzirom na to da nema naznaka usporavanja broja krađa kriptovaluta povezanih sa sjevernokorejskim režimom, vrlo je vjerojatno da će nešto od tih sredstava završiti u nuklearnim i balističkim programima režima.
Dodatno, kako je vidljivo na gornjem grafikonu, s obzirom na iznos ukradenih kriptovaluta u odnosu na veličinu vojnog proračuna Sjeverne Koreje, režim je prepoznao unosan način izbjegavanja međunarodnih sankcija i nastavljanja razvoja svoje nuklearne i raketne tehnologije.
Bez jačih regulativa, zahtjeva za kibernetičkom sigurnošću i ulaganja u kibernetičku sigurnost tvrtki koje se bave kriptovalutama, procjenjujemo da će u bliskoj budućnosti Sjeverna Koreja gotovo sigurno nastaviti ciljati kriptovalutnu industriju kao izvor dodatnih prihoda za potporu režimu.