"Prošlogodišnji juriš na kripto-platforme kao što je zajmodavac Celsius Network predvodili su klijenti s velikim vlasništvom, od kojih su neki bili sofisticirani institucionalni klijenti", navodi se u istraživanju filijale Federalnih rezervi (Fed) u Chicagu.
U slučaju Celsiusa, 35 odsto svih povlačenja sredstava u junu - prije nego što je zajmodavac zamrznuo povlačenja i na kraju podnio zahtjev za bankrot - činili su vlasnici računa od više od milion dolara, prema procjenama Feda. Vlasnici računa s više od 500.000 dolara investicija najbrže su povukli novac i povukli su proporcionalno više svojih sredstava u odnosu na druge, kaže se u istraživanju.
Čikaški Fed se oslanjao na podneske o stečaju da bi analizirao odlive sredstava klijenata u slučaju Celsiusa, BlockFija i Genesis Global Capital LLC, kao i FTX-a i Voyager Digitala, koji su svi bankrotirali prošle godine, ostavljajući stotine hiljada maloprodajnih investitora na cjedilu. Takođe je navedeno da su rizici platformi i planovi za potencijalne navale povlačenja bili neadekvatni uoči kolapsa ekosistema terra-luna i FTX-a.
Klijenti su povukli četvrtinu svojih investicija koje su držali u FTX-u u roku od samo jednog dana, utvrdio je čikaški Fed. Voyager je izgubio skoro 39 odsto investicija u periodu od 12. juna do 2. jula, nakon što je izgubio skoro 14 odsto zbog odliva u maju.
"Ove epizode zajedno su formirale klasičnu finansijsku krizu u novom okruženju, što je izazvalo veliku zabrinutost u vezi s politikama upravljanja", napisali su autori studije Radhika Patel, istraživačica u Fedu Chicaga, i Jonathan Rose, istoričar sistema Feda.
Stvarni juriš na banke - kao što je onaj koji je zadesio Silicon Valley Bank - može se desiti čak i brže od juriša na kripto-banke, rekao je Rose u intervjuu. To je u velikoj mjeri uslovljeno vrstom deponenata koji su aktivni u ovim platformama i tehnologije i procesa koji se koriste za povlačenje sredstava.
"Juriši na te banke su bili izuzetno veliki i brzi - najveći i najbrži koje smo ikada vidjeli", naveo je Rose.