Sve veća popularnost digitalnih banaka i valuta, rast broja plaćanja digitalnim novčanicima, ali i nagli pad kripto-tržišta teme su koje dominiraju digitalnim finansijama u Hrvatskoj usred uvođenja evra i visoke inflacije. Upravo o sadašnjosti i budućnosti finteka će u Zagrebu 9. i 10. marta na konferenciji Money Motion razgovarati lideri brojnih kompanija, ali i banaka - među kojima i član uprave Revoluta.
Perspektivu kripto-tržišta u ovoj godini za Bloomberg Adriju procijenio je jedan od organizatora konferencije i osnivač Electrocin kripto-mjenjačnice Nikola Škorić. Podsjeća da kriptu ovo nije prvi pad, zbog čega je, smatra, jasno da ta digitalna valuta nije ni blizu kraja.
"Raspad druge najveće svjetske kripto-mjenjačnice uticao je na sentiment na tržištu", smatra Škorić.
Od početka prošle godine do danas cijena bitcoina, kao najveće valute, pala je preko 60 odsto, dok su prometi na kripto-berzama kroz prošlu godinu pali 45 odsto. "Ali smo na puno većim cijenama i prometima nego što smo bili prije par godina, tržište kriptovaluta je i dalje vrlo živo, ima ozbiljnu perspektivu ispred sebe i posljednjih par dana vidimo značajan uzlet cijene", objasnio je.
Imali smo već, kaže, ovakve padove, 2014. je propala tada najveća kripto-berza i povukla tržište za sobom. "Teško je gledati u kristalnu kuglu, ali jasno je da kripto nije niti blizu svog kraja", zaključio je Škorić.
Takođe, smatra, uvijek je dobro vrijeme za regulaciju. "Moguće je napraviti potpuno decentralizovane berze i mjenjačnice na kojima uopšte nije moguće napraviti prevare poput one Bernieja Madoffa."