Regulatori i bankari nerijetko imaju različita stajališta i pristupe, no ovoga puta u Davosu su našli zajednički jezik oko teme kriptovaluta i potrebe za regulacijom industrije digitalne imovine.
Na panelu o izazovima s kojima se suočavaju banke, sudionici, među kojima je član Vijeća Europske središnje banke (ECB) Francois Villeroy de Galhau, istaknuli su važnost regulacije u tom području.
Predsjednik UBS grupe Colm Kelleher je diskusiju zagrijao komentarom da je regulatorima promaknulo fokusirati pozornost na nebankarski sektor.
To je neizravno potvrdio Villeroy.
"Danas je najveći izazov nebankarski sektor", rekao je navodeći nedavne primjere financijske nestabilnosti u izvedbi novčanih fondova, mirovinskih fondova u Ujedinjenom Kraljevstvu i propasti FTX-a Sama Bankman-Frieda.
Kako je rekao, sve njih povezuje jedna zajednička karakteristika – povezanost s nebankarskim sektorom.
"I tu zaostajemo. Stvari su tu teže jer je to područje koje se brzo mijenja. Morali bismo požuriti s nekim hitnim nebankarskim regulatornim okvirom, počevši od kriptovaluta", smatra Villeroy.
Viši ministar u singarpuskoj vladi Tharman Shanmugaratnam ističe da je sasvim jasno kako, bez obzira je li riječ o tradicionalnim oblicima financija ili kriptovalutama, stvari treba regulirati zbog, primjerice, pranja novca. No, dodao je da, prema njegovom mišljenju, reguliranje kriptovaluta kroz prizmu bankarskog poslovanja nosi rizik legitimiziranja imovine koja je "po prirodi špekulativna i pomalo luda".
Nakon što je Kina u 2021. godini nagazila taj sektor Singapur se pretvorio u svojevrsno azijsko središte tvrtki iz te sfere, no nakon što je više njih završilo u problemima regulator ograničava pristup trgovanju kriptovalutama svima koji nisu financijskih profesionalci.
Kelleher je pak rekao ono što odražava stajalište mnogih čelnih ljudi u tradicionalnim financijskim institucijama, kao i u kripto tvrtkama.
"Treba nam regulatorni okvir koji će nam omogućiti da izađemo u susret klijentima", objasnio je misleći i na dio klijenata UBS-a koji žele investirati u digitalne valute.
Dok se Kelleher pokazao entuzijastičnim kad je riječ o tehnologiji u podlozi kriptovaluta rekavši da je nezaustavljiva, glavna izvršna direktorica Citigroupa Jane Fraser smatra da je potrebno malo se odmaknuti od rasprave o kriptu kao nečem "novom i sjajnom, doduše (sada) možda malo manje novom i sjajnom", te se usredotočiti na hitnije stvari.
"Fokusirajmo se na stvari koje su zbilja važne za svijet sada. Kako ćemo proći kroz oluju s kojom se upravo suočavamo?", rekla je.