Kriptotvrtke počele su se urušavati poput domino kockica, stoga će ova godina između ostalog ostati zapamćena i kao prekretnica na tržištu dionica i kriptovaluta.
Iako se očekivala kriptozima, što je naziv za usporavanje usporedivo s takozvanim bear marketom na dioničkom tržištu, i donekle se moglo pripremiti za njen dolazak, na ovakav razvoj događanja nitko nije bio spreman.
Na svom vrhuncu, u studenom 2021. godine, vodeća kriptovaluta Bitcoin vrijedila je oko 64.000 dolara. Međutim, već u siječnju ove godine njome se trgovalo za gotovo upola manji iznos, 35.000 dolara.
U tom je stadiju kriptoimovina bila u padu u skladu s predviđanjima analitičara, ali nitko nije mogao predvidjeti što se pripremalo.
Terra Luna – UST
Priča započinje s tvrtkom Terraform Labs, tvorcem kriptovalute Terra Luna, odnosno njihove stabilne valute UST. Ta se stabilna valuta temeljila na algoritamskoj funkciji i imala svoje pokriće u Terra Luni, a ne u gotovom (FIAT) novcu, koji bi u pravilu bio vezan za fiksni omjer naspram dolara. Nakon što je stabilna valuta UST izgubila paritet s dolarom, započeo je kolaps. U svega nekoliko dana Terra je izgubila gotovo 100 posto vrijednosti. Na svom vrhuncu Terra se smatrala revolucionarnom i jednom od vodećih stabilnih valuta u svijetu. Imala je vrijednost, odnosno tržišnu kapitalizaciju od skoro 140 milijardi dolara. Potom je u nekoliko dana pala na 800 milijuna dolara.
Iza tvrtke Terraform Labs stoji Južnokorejac Kwon Do-Hyung, koji je sada suočen s pravnim i društvenim pritiskom u vezi sa svojom ulogom u nesreći Terra Lune, a zakonski ga uz Južnu Koreju terete i Singapur te Sjedinjene Američke Države. To je utjecalo i na tvrtke poput Celsiusa, Three Arrows Capitala, Genesis Tradinga i Alameda Researcha, koje su kasnije iskusile velike probleme.
Celsius
Svega dva mjeseca nakon propasti Terra Lune pala je jedna od najvećih kriptobanaka - Celsius, koji je, nakon propalih pregovora s potencijalnim investitorima, predao zahtjev za stečaj financijskim regulatorima u New Yorku.
Celsius je korisnicima nudio dvoznamenkaste prinose na kriptovalute poput Bitcoina i Ethereuma. No, kada su 12. lipnja korisnike obavijestili kako privremeno obustavljaju podizanje sredstava s računa, bilo je jasno da su u problemu. Ta se blokada pokazala trajnom jer je Celsius uložio značajan iznos u nedavno potonulu Terra Lunu. Prema navođenju direktora tvrtke Alexa Mashinskyja, ta je banka upravljala imovinom vrijednom oko 4,3 milijarde dolara, ali i potraživanja od 5,5 milijardi dolara. Trebalo joj je, dakle, oko 1,2 milijarde dolara svježeg kapitala, kako bi zakrpala tu rupu. Celsius je bio jedan od najvećih igrača u kriptopozajmljivanju. Prema podacima iz svibnja ove godine, izdao je više od osam milijardi dolara kredita i upravljao imovinom vrijednom skoro 12 milijardi dolara.
Three Arrows Capital
Nekoliko dana nakon objave bankrota Celsiusa počele su se širiti glasine o insolventnosti Three Arrowsa. Suosnivači te tvrtke Su Zhu i Kyle Davies doslovno su nestali s lica zemlje. Three Arrows Capital je bio hedge fond za kriptovalute sa sjedištem u Singapuru. Sud na Britanskim Djevičanskim Otocima naložio je likvidaciju fonda 27. lipnja ove godine.
Bio je to jedan od većih hedge fondova po imovini i kapitalu. Prema podacima iz svibnja 2022. godine, upravljali su imovinom vrijednom oko deset milijardi dolara. Three Arrows Capital poslovao je deset godina, što je većim investitorima ulijevalo određeno povjerenje i sigurnost.
FTX mjenjačnica
Mjesec dana prije kolapsa, kriptomjenjačnica FTX bila je na vrhu svijeta, odmah iza diva Binancea. Tvrtka sa sjedištem na Bahamima bila je poznata po izdašnoj potrošnji na svoju promociju. Ambasadori su im bile velike sportske zvijezde poput Toma Bradyja i Stepha Curryja, njihov je brend bio prisutan na stadionu košarkaškog kluba Miami Heat, a reklamirali su se i na skupocjenom Super Bowlu. Procjenjuje se da je bankrot FTX-a ostavio više od milijun vjerovnika kratkih rukava, i to kratkih za više od osam milijardi dolara. Tu je situaciju za Bloomberg Adriju komentirao odvjetnik Vlaho Hrdalo.
BlockFi
Nova kolateralna žrtva propasti FTX mjenjačnice bila je tvrtka BlockFi, koja je 11. studenog blokirala isplate i podnijela zahtjev za stečaj. Glavni i izvršni direktor Zac Prince u stečajnom je zahtjevu naveo kako je izloženošću BlocFija mjenjačnici FTX došlo do krize s likvidnosti. U ovom je mjesecu BlockFi prodao dio kriptoimovine kako bi financirao stečaj. Od te su prodaje prikupili 238,6 milijuna dolara u gotovini, a BlockFi sada ima 256,5 milijuna dolara u gotovini, čime bi, kako se tvrdi, zaposlenicima trebali podmiriti plaće.
Ostaje za nadati se da je to kraj gubitaka i propasti kriptotvrtki. Usporedi li se sadašnja situacija s prethodnim usporavanjima tržišta, neosporno je da je ova kriptozima odnijela najveći broj žrtava te da je materijalni gubitak osnivača i ulagača najveći do sada viđen u povijesti kriptotržišta.