Američka ministrica financija Janet Yellen rekla je da je propast FTX kripto carstva Sama Bankman-Frieda učvrstila njezin stav da tržište digitalne imovine zahtijeva "vrlo pažljivu regulaciju".
"To pokazuje slabosti cijelog ovog sektora", rekla je Yellen u subotu u intervjuu za Bloomberg News.
Međusobno povezani asortiman subjekata s digitalnom imovinom koje je osnovao Bankman-Fried podnio je u petak zahtjev za zaštitu od stečaja prema poglavlju 11. Preokreti na FTX-u uzdrmali su kripto tržište koje je već mjesecima opterećeno padom cijena. Sud će sada odmjeriti kako postupati s interesima kupaca, vjerovnika i poslovnih partnera.
Prijava predstavlja dramatičan kolaps za tvrtku koja je prošle godine izjavila da ima više od pet milijuna korisnika diljem svijeta i da je samo te godine trgovala kriptovalutama u vrijednosti od više od 700 milijardi dolara. Bankman-Friedovo bogatstvo od 16 milijardi dolara sada je nestalo, što je jedno od najvećih gubitaka bogatstva u povijesti.
Yellen je usporedila ovaj slučaj s razvijenim financijskim tržištima, gdje pravila bolje štite ulagače.
"U drugim reguliranim burzama imali biste odvajanje imovine kupaca", rekla je Yellen. "Ideja da biste mogli upotrijebiti depozite klijenata burze i posuditi ih zasebnoj tvrtki koju kontrolirate za rizična ulaganja kako bi stekli prednost, to ne bi bilo nešto što je dopušteno."
Bankman-Fried priznao je na Twitteru 10. studenog da je FTX imao "loše interno označavanje" korisničkih računa.
Predsjednik Joe Biden potpisao je izvršnu naredbu u ožujku kojom je odredio niz saveznih agencija, uključujući Ministarstvo financija, da posvete više pažnje proučavanju i budućoj regulaciji digitalne imovine.
Komentirajući gubitke za male ulagače, Yellen je rekla da je debakl FTX-a mogao biti i gori da je kriptovaluta bila više ugrađena u financijski sustav.
"Barem nije duboko integriran s našim bankarskim sektorom i, u ovom trenutku, ne predstavlja širu prijetnju financijskoj stabilnosti", rekla je.
Yellen je također komentirala da regulatorni alat koji su kritizirale velike banke nije jedini faktor koji ograničava likvidnost na tržištu vrijednosnih papira vrijednom 24 bilijuna dolara.
Nepodmireni dug državne blagajne porastao je za oko sedam bilijuna dolara od kraja 2019. Ali velike financijske institucije nisu bile voljne služiti kao pokretači tržišta, opterećene dodatnim omjerom financijske poluge ili SLR, koji zahtijeva da se kapital ostavi po strani protiv udjela u bilanci banke, uključujući iznimno sigurne državne obveznice. SLR određuje upravni odbor Fed-a.
Yellen je rekla da postoji dugogodišnja rasprava o tome jesu li banke najbolje zaštićene leverage zahtjevima ili kapitalom temeljenim na riziku, ali da su regulatori nakon financijske krize 2008. odlučili da su oboje igrali ulogu.
"Kad sam bila u Fed-u, mislila sam da je važno da zahtjev temeljen na riziku bude ono što obvezuje na margini, a vjerojatno je sada SLR, za neke od ovih važnih banaka, ono što je obvezujuće", rekla je Yellen, bivša predsjednica središnje banke.
"Ali kako ćemo to riješiti s obzirom na sigurnost i ispravnost?" rekla je. "To očito ima neke važnosti za treasury tržište, ali nije jedina stvar i mislim da je na Fed-u da odvagne ta razmatranja."