Evropske berze su četvrti dan uzastopno završile u crvenom, što je pokazatelj da govor predsjednika Feda Jeromea Powella od petka, u kojem je najavio beskomprimisno podizanje kamatnih stopa, još uvijek utiče na raspoloženje investitora.
Indeks Euro Stoxx 600, koji prati poslovanja 600 najvećih kompanija u 17 evropskih zemalja, završio je današnje trgovanje padom od 1,01 odsto, londonski berzanski indeks FTSE 100 pao je za 1,05 odsto, njemački DAX imao je pad od 0,97 odsto, a francuski CAC 40 pao je za 1,37 odsto.
I evropske i američke berze su od petka u crvenom. Naime, tada je Powell nagovijestio da će američka centralna banka vjerovatno nastaviti da povećava kamatne stope i ostaviti ih povišene neko vrijeme kako bi zaustavila inflaciju. On je negirao ideju da će Fed uskoro preokrenuti kurs.
"Obnavljanje stabilnosti cijena će vjerovatno zahtijevati zadržavanje restriktivnog političkog stava neko vrijeme", rekao je Powell u petak u izjavi pripremljenoj za godišnji politički forum Kansas Citzja u Jackson Holeu u Wyomingu. "Istorijski zapisi upozoravaju na prerano popuštanje politike".
On je rekao da je vraćanje inflacije na cilj od dva odsto fokus centralne banke, iako će potrošači i preduzeća osjećati ekonomske posljedice.
Pored toga, uticaj na loš rezultat na evropskim berzama imao je u četvrtak i novi izvještaj o inflaciji u evrozoni, koji bi mogao biti veći pritisak da i Evropska centralna banka (ECB) podigne kamatne stope.
Potrošačke cijene u valutnom bloku od 19 zemalja skočile su u avgustu za 9,1 odsto u odnosu na prije godinu, nadmašivši srednju procjenu od devet odsto u Bloombergovom istraživanju ekonomista. Najviše doprinosa skoku cijena zabilježili su energetika i hrana.
Sada se postavlja pitanje da li su podaci dovoljni da poguraju ECB ka povećanju stope od 75 baznih poena o kojem neki u njenom 25-članom Upravnom savjetu žele da se raspravlja. To je povećanje koje su Federalne rezerve već dva puta koristile, iako zvaničnici ECB-a upozoravaju da ih ne treba slijediti, dok se Evropa priprema za recesiju.