Uprkos turbulencijama na tržištu nakon bankrota Silicon Valley Bank (SVB), evropske berze trgovanje u utorak završile su u zelenom, a investitori su bili podstaknuti hlađenjem američke inflacije.
Indeks Euro Stoxx 600, koji prati poslovanja 600 najvećih kompanija u 17 evropskih zemalja, završio je trgovanje rastom od 1,53 odsto, londonski berzanski indeks FTSE rastao je za 1,17 odsto, njemački DAX je ostvario rast od 1,83 odsto, a rastao je i francuski CAC 40 za 1,86 odsto.
Indeks potrošačkih cijena u SAD-u za februar je dostigao 0,4 odsto na mjesečnom nivou i šest odsto na godišnjem nivou. Inflacija u februaru je nešto niža od januarske koja je iznosila 0,5 odsto i 6,4 odsto.
Bazna inflacija u SAD-u, koja isključuje hranu i energiju, porasla je za 0,5 odsto u februaru i 5,5 odsto u odnosu na februar 2022.
Srednja procjena u Bloombergovoj anketi ukazivala je da će i bazna i ukupna inflacija rasti za po 0,4 odsto.
Ove stope pokazuju da će Fedov put ka smirivanju inflacije biti trnovit jer ni čitava godina podizanja kamatnih stopa nije dovoljno usporila privredu. Izazov pred Fedom se sada sastoji u tome da se inflacija uspori usljed kraha SVB koji prijeti da ugrozi finansijski sistem.
Nešto prije saopštenja o kolapsu banke, predsjednik Feda Jerome Powell je ponovo otvorio pitanje većih podizanja kamatnih stopa, ali sada većina ekonomista kaže da će Fed morati ili da podiže kamate sporijim tempom, ili da napravi pauzu u podizanju stopa.
Zbog toga, investitori više nisu sigurni i da će Evropska centralna banka (ECB) kasnije ove nedjelje kamatne stope podići za pola procentnog poena.
Akcije bankarskog sektora na evropskim berzama su porasle za 2,45 odsto, uprkos potresima na finansijskom tržištu od petka kada je objavljeno da je SVB bankrotirala. HSBC je u ponedjeljak rekao da će kupiti podružnicu banke u Velikoj Britaniji, štiteći sve depozite.