Dva mjeseca nakon početka drugog mandata Donalda Trumpa, stupovi američke hegemonije, čija je izgradnja trajala gotovo stoljeće, čine se klimavijima nego ikad. To je prilično vidljivo i na burzama koje su prilično "umorne" nakon nešto manje od 100 dana Trumpovog drugog mandata.
Trumpovi ponovni napadi na američku središnju banku, uključujući i dosad najizravnije prijetnje otpuštanjem predsjednika FED-a Jeromea Powella, dodatno su pogoršali napetosti izazvane njegovom objavom trgovinskog rata protiv većeg dijela međunarodne zajednice. To prisiljava investitore i analitičare da preispitaju ulaganja koja čine temelj američke ekonomske dominacije.
Dolar i američke državne obveznice - tradicionalna sigurna utočišta u vremenima neizvjesnosti – odjednom su postali mnogo manje atraktivni. Do nedavno su investitori kladili na tzv. i. Trumpova trgovina, koja je trebala ojačati model američke iznimnosti, ali sada sve više prevladava osjećaj da je to strategija "Prodajmo Ameriku".
"Geopolitička struktura moći preoblikuje se pred našim očima", rekao je Jens Weidmann, izvršni direktor Commerzbanka i bivši guverner njemačke središnje banke, prošli tjedan na događaju u Londonu. "Prekomjerna privilegija Sjedinjenih Država", rekao je - koristeći izraz koji se u Europi udomaćio prije više od pola stoljeća kako bi opisao dominaciju dolara - "možda neće biti uklesana u kamenu".
"Vrlo je frustrirajuće!, rekao je Jay Woods, glavni globalni strateg u Freedom Capital Marketsu, o trenutnim uvjetima na burzi. "Svaki dan je samo neizvjesnost, neizvjesnost, neizvjesnost. Očekujemo da se dogodi jedno, a onda se dogodi nešto drugo." "Tržišta su ludila za politikom", rekao je Marko Papič, glavni strateg u BCA Researchu. "Što je otmjen način da se kaže da razmjenjuju tweetove." Tržišta su iscrpljena.
Trump i Powell | Bloomberg
Dakle, što se dogodilo na burzama prošli tjedan? Globalne burze porasle su u petak četvrti dan zaredom, što je njihov najbolji niz pobjeda u više od dva mjeseca, jer su se trgovinske napetosti smirile, a dužnosnici američkih Federalnih rezervi signalizirali su da će biti spremni sniziti kamatne stope ranije nego što se očekivalo.
Azijske dionice su porasle, a juan je smanjio gubitke nakon što je Bloomberg News izvijestio da Kina razmatra ukidanje carine od 125 posto na neke uvozne proizvode iz Sjedinjenih Država. To bi bilo značajno smirivanje trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine.
Apetit za rizikom vraća se dok Bijela kuća zauzima pomirljiv ton, potičući optimizam ulagača da će SAD sklopiti ključne trgovinske sporazume sa svojim najvažnijim gospodarskim partnerima. Kao znak da se tržišta možda stabiliziraju nakon previranja oko Trumpovih tarifa, indeks MSCI Asia Pacific azijskih dionica u petak je izbrisao sve gubitke od 2. travnja - dana kada je američki predsjednik najavio recipročne tarife.
"Većina nas ne očekuje da će SAD i Kina riješiti svoje razlike na brzinu - to će biti više dugo i burno udvaranje s obje strane. Ali čini se da je najgore doista prošlo", rekao je Kok Hoong Wong iz Maybank Securitiesa.
Bloomberg Adria
Prvo pogledajmo Aziju. Prošli tjedan, u vrijeme pisanja ovog teksta, kineski indeks CSI 300 porastao je za 0,50 posto, Nikkei 225 za 3,33 posto, korejski Kospi za 2,41 posto, a hongkonški Hang Seng za 4,34 posto.
Europske burze također su bile zelene. U trenutku pisanja ovog teksta, njemački indeks DAX prošli je tjedan porastao za 3,65 posto, francuski CAC 40 za 3,05 posto, a londonski FTSE 100 za 1,79 posto. Paneuropski Eurostoxx 50 i Eurostoxx 600 zabilježili su rast od 3,50 odnosno 2,70 posto.
Bloomberg Adria
S druge strane oceana, američki indeks S&P 500 porastao je za 3,38 posto, tehnološki napredni Nasdaq za 4,67 posto, a industrijski Dow Jones za 0,88 posto.
Amundi: Investitori bježe iz američkih u europske fondove
Upravitelj fonda Amundi primjećuje da se događaju velike promjene: klijenti se povlače iz SAD-a i prelaze u europske fondove kao odgovor na tržišne previranja koja su proizašla iz carinskih ratova.
Ulagači su "masovno prebacili" svoje portfelje u europske dionice i državne obveznice kojima se trguje na burzi, rekao je za Bloomberg glasnogovornik najvećeg europskog upravitelja imovinom. Smjer tokova odražava "šire preusmjeravanje tržišta", koje slijedi nakon najava carina.
Komentari se također podudaraju s podacima tvrtke Morningstar Direct, koji pokazuju opće povlačenje američkih fondova ovog mjeseca. Samo u prva dva tjedna travnja, dok su tržišta probavljala predsjednikove Trumpove najave o tarifama, fondovi usmjereni na SAD kojima upravljaju Amundi, UBS Group i State Street zabilježili su ukupni odljev od 3,9 milijardi eura (4,5 milijardi dolara), prema podacima Morningstara temeljenim na ETF-ovima dionica.
Preokret ETF-a: Investitori napuštaju zvijezde i klade se na prošlogodišnje gubitnike
S obzirom na to da Jerome Powell isključuje financijsku pomoć za investitore, izazivajući gnjev Donalda Trumpa, Wall Street očajnički traži slamku spasa dok tržišta pogođena carinama ponovno padaju. Samo pogledajte ovogodišnji pad prinosa, koji je obuhvatio razne investicijske strategije - od američkih dionica, velikih i malih, do kriptovaluta i korporativnog duga.
Zbog posljedica carina, 90 od 100 najbolje upravljanih fondova prošle godine uvrštenih na burzu, tzv. i. ETF-ovi (Exchanged Traded Funds), s prosječnim gubitkom vrijednosti od 13 posto, prema podacima Bloomberg Intelligencea. Istovremeno, prethodno zanemarene strategije su se ponovno probudile: devet od 20 najlošije upravljanih dioničkih fondova iz 2024. godine ove godine bilježi pozitivne prinose.
Pitanje od milijun eura – u što uložiti?
!Kad god dođe do većeg pada tržišta, sjetimo se Warrena Buffetta", rekao je za Bloomberg Adria TV Velimir Lukić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. "Ugled se na financijskim tržištima ne gradi kada tržište raste i svi profitiraju, već kada tržište pada i samo nekolicina prosperira."
Burza je definitivno rizična. Tržište vrijednosnih papira s fiksnim prihodom, poput tržišta obveznica, manje je rizično i stoga može biti privlačnije konzervativnijim ulagačima. Europsko tržište državnih obveznica moglo bi biti dobro rješenje. Što se tiče valuta, dolar trenutno možda nije najbolji izbor za ulaganje. Jedan euro danas vrijedi otprilike 1,14 dolara, što znači da je dolar znatno oslabio, objašnjava Lukić. "Tehnološki sektor je posebno rizičan i doživljava velike fluktuacije cijena, dok s druge strane imamo takozvana sigurna utočišta poput zlata."
Na pitanje hoće li ova godina biti bikovska ili medvjeđa, Lukić odgovara da ne vjeruje da će doći do većeg pada. „Ako postoji medvjeđe tržište, to nije nužno loša stvar. Morate biti strpljivi i prodavati samo ako stvarno morate“, zaključuje.
Pet japanskih dionica Warrena Buffetta: Gdje su danas?
Milijarder Warren Buffet ove će godine napuniti 95 godina, ali i dalje ostaje na čelu holding tvrtke Berkshire Hathaway, koja je vještim ulaganjem donijela mnogo lijepih profita. Ali i oni su pravili greške. Buffett se o tome osvrnuo u svom posljednjem pismu, od 22. veljače 2025., gdje je također napisao da se bliži vrijeme kada će ga Greg Abel zamijeniti na mjestu izvršnog direktora.
Milijarder Warren Buffet | Bloomberg
Ovaj put nećemo govoriti o životu Proroka iz Omahe, kako ga još zovu, već ćemo istaknuti pet dionica koje je Buffett izričito spomenuo u svom pismu dioničarima. Holding tvrtka je uglavnom usmjerena na ulaganja u SAD-u, ali posljednjih godina povećavaju i ulaganja u Japanu. Na spomenuto tržište počeli su ulaziti 2019. godine, a trenutno akumuliraju dionice pet japanskih divova: Itouchu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui i Sumitomo (to su globalni trgovci koji se bave raznim djelatnostima, u Japanu ih zovu sogo shosha, a na Balkanu bi ih vjerojatno zvali "svašatarnice").
Cijene nafte ponovno padaju
Cijena barela sirove nafte Brent iz Sjevernog mora od 159 litara ponovno je pala pred kraj tjedna nakon što je u srijedu dosegnula vrhunac. U trenutku pisanja ovog teksta, kretala se oko 66 dolara, dok je cijena barela nafte West Texas Intermediate (WTI) iznosila 62,6 dolara. Tržišta vaguju mogućnost povećane ponude od strane kartela OPEC+ i posljedice trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine.
Nekoliko članica OPEC+ skupine proizvođača nafte zatražit će još jedno veliko povećanje ponude u lipnju dok se spor oko poštivanja kvota zaoštrava, izvijestio je Reuters, pozivajući se na izvore upoznate s tim pitanjem. Rastuće napetosti unutar kartela, posebno s Kazahstanom, potaknule su strahove od cjenovnog rata. Organizacija zemalja izvoznica nafte i njezini saveznici sastat će se 5. svibnja kako bi odlučili što učiniti u lipnju.
Dolar gubi na vrijednosti u odnosu na euro i franak
Američkom dolaru također ne odgovara neizvjesnost, jer je u ponedjeljak pao na najnižu razinu u godinama u odnosu na euro.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,1355 USD
-0,00350 -0,31%
vrijednost na početku trgovanja
1,139
posljednja zaključna vrijednost
1,139
promjena od početka godine
9,7643%
dnevni raspon
1,13 - 1,14
raspon u 52 nedjelje
1,01 - 1,16
Nepredvidivi politički potezi Bijele kuće povećali su potražnju, posebno za švicarskim frankom, jenom i zlatom kao sigurnim utočištima, dok su američke državne obveznice porasle.
Bitcoin: Nema više Nasdaqa s polugom?
Posljednjih dana cijena bitcoina kretala se drugačije od američkih tehnoloških dionica. Je li došlo do prekida trenda? Cijena bitcoina obično se kreće više-manje u skladu s kretanjem cijena dionica američkih tehnoloških tvrtki. Međutim, u posljednjih deset dana cijena se počela kretati u suprotnom smjeru.
Dok je cijena bitcoina porasla za 11,5 posto od početka prošlog tjedna, Nasdaq indeks američkih tehnoloških dionica izgubio je 0,7 posto, uzimajući u obzir razdoblje od 15. do 23. travnja.
Prema analitičaru Tilnu Šarlahu iz Acexa, kretanje cijene bitcoina može ukazivati na to da investitori traže financijsku investiciju koja je "najviše odvojena od postojećeg financijskog svijeta". Bitcoin bi mogao biti takozvana zaštita (suprotna oklada, op. ur.) u vremenima velikih fluktuacija, smatra Šarlah.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
94.526,09 USD
+1.071,86 +1,15%
vrijednost na početku trgovanja
93.460,96
posljednja zaključna vrijednost
93.454,23
promjena od početka godine
1,0375%
dnevni raspon
92.891,79 - 95.010,92
raspon u 52 nedjelje
52.598,86 - 109.241,11
Investitori i dalje bježe u zlato
Vrijednost zlata porasla je za trećinu u 2025. godini. Trgovinske napetosti uznemirile su tržišta i potkopale povjerenje u imovinu denominiranu u dolarima, jačajući neka tradicionalna utočišta. Priljevi u fondove kojima se trguje na burzi (ETF) osigurane zlatom i kupnje od strane središnje banke podržavaju rast. Cijene su ove godine rasle svakog mjeseca.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.295,98 USD
-53,45 -1,60%
vrijednost na početku trgovanja
3.349,43
posljednja zaključna vrijednost
3.349,425
promjena od početka godine
25,407887216613%
dnevni raspon
3.287,31 - 3.370,73
raspon u 52 nedjelje
2.277,35 - 3.500,10
"Brzi rast cijene zlata sugerira da tržišta imaju manje povjerenja u SAD nego ikad prije", rekao je Lee Liang Le, analitičar u Kallanish Index Services.