Azijsko tržište kapitala je padalo, a dolar je jačao u srijedu dok su investitori procjenjivali kakav će tempo monetarnog zaoštravanja diktirati Federalne rezerve i razmatrali sve više znakova gospodarskog usporavanja.
Burze te regije izgubile su više od 0,5 posto vrijednosti, predvodnice u padu bile su kineska i hongkonška burza, gdje je najveći pad ostvarila graditeljska tvrtka Logan Group potcrtavajući ponovno nekretninsku krizu koja se nadvila nad kinesko gospodarstvo.
Oprez na tržištu srušio je i američke dioničke indekse S&P 500 i Nasdaq 100, a europske obveznice također su pale. Valute osjetljive na rizike, poput onih u Australiji i Novom Zelandu, također su skliznule. Dolar je prema Bloomberg Dollar Spot indeksu ojačao za 0,2 posto, a za toliko je pala i vrijednost eura koji se kretao na 0,9948 dolara. Prinos na američku desetogodišnju obveznicu zadržao se iznad tri posto. Bitcoin je pao.
Posljednji objavljeni podaci pokazuju da je gospodarska aktivnost počela slabjeti od SAD-a preko Europe do Azije. Time je samo dodatno istaknuta delikatnost zadatka pred Federalnim rezervama koje moraju pažljivo podizati kamatne stope kako bi zaustavile inflaciju, a da pritom ne izazovu recesiju.
Investitori iščekuju govor predsjednika Feda Jeromea Powella na Jackson Hole simpoziju u petak, u kojem se nadaju da će dobiti naznaku koliko agresivno centralna banka planira nastaviti voditi svoju politiku kojom se suočava s rastućim ekonomskim izazovima. Globalan oporavak dionica koji je krenuo nakon pada u lipnju zaustavio se dok se čeka što će biti rečeno na tom događanju.
"Globalno nismo vidjeli ovako sinkronizirano usporavanje u mnogo desetljeća", rekla je Frances Stacy, direktorica strategije u Optimal Capital Advisors za Bloomberg TV.
Predsjednik Feda u Minneapolisu Neel Kashkari izjavio je da je inflacija vrlo visoka te da centralna banka mora djelovati da je zadrži pod kontrolom.
"Fed će vjerojatno iskoristiti vikend da ponovi činjenicu kako kamatne stope imaju više prostora za rast jer zaista njima namjeravaju smanjiti inflaciju", naglasio je na Bloomberg TV-u Kelvin Tay, direktor investicija u azijsko-pacifičkoj regiji u UBS Global Wealth Managementu.
Cijena sirove nafte popela se iznad 93 dolara po barelu zbog smanjenja američkih zaliha i mogućih smanjenja u opskrbi iz OPEC+ skupine.
-- Na tekstu surađivali Robert Brand and Rita Nazareth