Europske dionice završile su današnje trgovanje s gubitkom, nakon vijesti da je inflacija u Velikoj Britaniji dosegnula najvišu razinu u posljednjih 40 godina, kao i objave o neto gubitku njemačke energetske kompanije Uniper od 12 milijardi eura.
Indeks Euro Stoxx 600, koji prati poslovanje 600 najvećih kompanija u 17 europskih zemalja, današnje je trgovanje završio padom od 0,95 posto, londonski dionički indeks FTSE 100 pao je za 0,27 posto, njemački DAX imao je pad od 2,04 posto, a francuski CAC 40 pao je 0,97 posto.
Europske dionice su u minusu nakon pet dana rasta, što je bio najdulji "pobjednički niz" od ožujka. Ulagači su oprezni jer najnoviji podaci pokazuju da inflacija ne jenjava, što bi moglo utjecati na odluku Europske središnje banke (ECB) o povećanju kamata. Još jedna stvar koja zabrinjava investitore je usporavanje gospodarstva.
Naime, danas je objavljeno da je inflacija u Velikoj Britaniji prošli mjesec porasla više od očekivanog, na najvišu razinu u posljednjih 40 godina, pojačavajući pritisak na potrošače i pojačavajući pritisak na vladu i Bank of England (BOE) da reagiraju.
Indeks potrošačkih cijena porastao je za 10,1 posto na godišnjoj razini u srpnju, nakon rasta od 9,4 posto u prethodnom mjesecu, objavio je Ured za nacionalnu statistiku. Ekonomisti su očekivali inflaciju od 9,8 posto.
Na burzi su najviše, više od 10 posto, pale dionice njemačke energetske kompanije Uniper, koja je ranije danas prijavila gubitak veći od 12 milijardi eura zbog smanjenog dotoka plina iz Rusije. Njemačka je prošli mjesec osigurala 17 milijardi eura za spas poslovanja Unipera.
Ulagači su danas pratili preliminarne podatke o bruto domaćem proizvodu eurozone za drugi kvartal. Prema tim podacima, BDP u Europskoj uniji (EU) i eurozoni u drugom je tromjesečju porastao za 0,6 posto u odnosu na prethodno tromjesečje, objavio je Eurostat.
U prvom tromjesečju BDP u eurozoni porastao je za 0,5 posto, a u EU za 0,6 posto u odnosu na posljednje tromjesečje prošle godine.
Najbolji tromjesečni rast od 2,6 posto ostvarila je Nizozemska, a slijede Španjolska i Bugarska, svaka s po 1,1 posto. U odnosu na prvo tromjesečje BDP je pao u Latviji, Litvi, Portugalu, a najviše u Poljskoj, na razini od 2,3 posto.