Europske dionice završile su ponedjeljak s malim dobicima nakon što su donekle obeshrabrujuće ekonomske vijesti stigle iz Kine.
Podaci o prodaji na malo, industrijskoj proizvodnji i obujmu ulaganja negativno su iznenadili analitičare u srpnju, što je natjeralo Narodnu banku Kine (PBoC) da neočekivano smanji referentne kamatne stope za po 10 baznih bodova.
"Smanjenje kamata pokazalo je da je cijelo gospodarstvo u problemima", rekla je Iris Pang iz ING Groep NV za Bloomberg.
Nakon što je kineski predsjednik Xi Jinping rekao da gospodarski rast u 2022. vjerojatno neće dosegnuti ranije projiciranih 5,5 posto, analitičari sada sumnjaju da će kineski bruto domaći proizvod na kraju godine dosegnuti rast od četiri posto.
Najmnogoljudnija država svijeta jedan je od najvažnijih trgovinskih partnera i Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država, pa se djelomični pesimizam ulagača i volatilnost tržišta mogu objasniti lošijim gospodarskim podacima.
Osim toga, Kina je značajan uvoznik sirovina, posebice nafte, čija je cijena nakon današnje vijesti pala za više od pet posto i dosegnula najnižu razinu u šest mjeseci.
West Texas Intermediate futures za rujan i Brent futures za listopad pali su za oko 4 posto na 88,31 USD po barelu i 94,32 USD po barelu prije zatvaranja europskih tržišta.
Francuski indeks CAC 40 porastao je za 0,25 posto u odnosu na kraj trgovanja u petak. Britanski FTSE 100 zabilježio je rast od 0,11 posto. Na kraju trgovanja njemački indeks DAX porastao je za 0,15 posto, a europski indeks Stoxx 600 za 0,28 posto.
-- u saradnji sa Wenjin Lv, Chester Young