Prošlotjedna događanja na burzi uglavnom su obilježila politička previranja u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Novi/stari predsjednik Donald Trump vratio se u Bijelu kuću, što su tržišta kapitala proslavila.
Kao odgovor na izbor Trumpa, svi glavni američki burzovni indeksi dobili su nekoliko postotaka. Primjerice, indeks S&P 500 zabilježio je najveći postizborni rast u povijesti, objavio je Bloomberg. Pojedinačne dionice, posebice one koje pripadaju krugu Trumpovih "prijatelja", poput Tesle i dionica u sklopu Russell indeksa, porasle su između 10 i 20 posto.
Dionički indeksi S&P 500 i Dow Jones u tjednu za nama ojačali su 4,7 posto, NASDAQ 6,5 posto, a MSCI World 3,8 posto. Manji tjedni rast zabilježili su europski indeksi: njemački Dax ojačao je 1,5 posto, a 50 europskih dionica u indeksu EuroStoxx 50 ostvarilo je skok od sedam posto. Dionice Stoxx600 porasle su za samo 0,9 posto.
Nakon izbora smo također pregledali koje dionice treba pomnije pratiti. U prvom planu su dionice Tesle, osnivača Elona Muska, inače bliskog prijatelja Donalda Trumpa, kao i dionice u naftnom sektoru (Schlumberger i Halliburton) i bankarstvu (Bank of America).
Kripto zabava
Postavljaju se novi rekordi na tržištu digitalnih novčića, a zabava još uvijek traje. Dan nakon izbora, glavne kriptovalute su napredovale za nekoliko posto (u samo 24 sata). Bitcoin je ojačao osam posto na rekordnih 74.000 dolara, a ether je porastao šest posto na 2.570 dolara. Solana coin porastao je čak 16 posto na 184 dolara.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
71.399,44 EUR
+1.110,94 +1,58%
vrijednost na početku trgovanja
0
posljednja zaključna vrijednost
70.288,5
promjena od početka godine
87,6747%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
32.258,50 - 72.136,34
Nekoliko dana nakon što su se strasti stišale, bitcoin nastavlja rasti do rekordnih visina. U vrijeme pisanja ovog teksta (10. 11. 2024.), cijena mu se kretala na razini od čak 78.000 dolara. Eter je vrijedio 3.180 dolara, a solana 205 dolara.
Trump je uvijek bio neformalni favorit kriptoindustrije; tijekom predsjedničke kampanje obećao je da će SAD postati kriptoprijestolnica planeta te da će uspostaviti nacionalnu rezervu bitcoina (to su stavovi suprotni administraciji prethodnog predsjednika Joea Bidena).
A kako su američki izbori utjecali na robno tržište? Dok su West Texas Intermediate (WTI) i North Sea Brent prošli tjedan dobili na vrijednosti (4,5 posto odnosno 3,4 posto), zlato je izgubilo 1,4 posto. Plemeniti metal smatra se sigurnim ulaganjem u vrijeme ekonomskih i geopolitičkih preokreta, a cijena mu najviše raste u vrijeme niskih kamata.
Sigurna luka za ulagače, zlato, bilo je u porastu cijele godine – dobilo je oko 30 posto na vrijednosti u 2024. godini. Oscilacije nisu toliko posljedica ishoda američkih izbora koliko neizvjesnosti zbog eskalacije geopolitičkih napetosti u mnogim kriznim žarištima diljem svijeta (prvenstveno rat na Bliskom istoku). Tome valja dodati monetarnu politiku Feda, ali i očekivanja ulagača da su financijska tržišta zrela za radikalniju korekciju cijena naniže.
"Zlato zbog geopolitike raste već gotovo godinu dana, a najviše ga kupuju središnje banke i zemlje BRICS-a", rekao je za Bloomberg Adriju analitičar Acexa Tilen Šarlah.
Dolar jača, euro slabi
Američki je dolar ojačao u odnosu na druge valute, a porastao je i prinos na 10-godišnje američke obveznice. Euro je prošlog tjedna izgubio 0,7 posto prema dolaru. U intervjuu za Bloomberg ovog ljeta, Trump je rekao da je vrijednost dolara previsoka jer koči američku izvoznu aktivnost. Drugim riječima, iako je dolar ojačao nakon njegove pobjede, to nije ono što je Trump želio.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,0718 USD
-0,00870 -0,81%
vrijednost na početku trgovanja
0
posljednja zaključna vrijednost
1,0805
promjena od početka godine
-2,9079%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
1,06 - 1,12
Novi američki predsjednik predlaže mjere koje bi kratkoročno utjecale na jačanje dolara. Uvođenje novih carina, smanjenje useljavanja i smanjenje poreza imaju inflatorni učinak i prisiljavaju Fed da diže kamatne stope ili da ih snižava sporije u odnosu na druge zemlje, smatra Roque Brezigar, upravitelj imovine u NLB Fondovima. Ocjenjuje da bi se time povećala razlika između kamata SAD-a i drugih zemalja, što bi dovelo do odljeva kapitala u SAD, a posljedično i do rasta vrijednosti dolara.
Regionalne burze
Na regionalnim burzama nije bilo dramatičnih potresa zbog događanja u SAD-u i Njemačkoj, koja su prerasla u ozbiljnu političku i gospodarsku krizu. Indeksi su se kretali oko početne točke. Kao i prošli tjedan, istaknuo se sarajevski indeks SASE10, koji je tijekom tjedna ojačao 3,2 posto, dok je makedonski indeks MBI ojačao 1,8 posto.
No, dobili smo novog igrača na hrvatskoj burzi. Dionice trgovine Studenac bit će uvrštene na Zagrebačku i Varšavsku burzu, slično kao i slovenske Krke. Studenac planira izdati nove dionice u sklopu svoje ponude za daljnje financiranje dinamičnog rasta poslovanja, uključujući akvizicije i širenje prodajne mreže, povećanje bruto priljeva u iznosu od oko 80 milijuna eura te smanjenje zaduženosti, mjereno usklađenim omjerom neto dug/EBITDA.
NLB je svojim izvješćem probila led
U Sloveniji je objavom poslovnih rezultata sezonu "otvorila" i NLB banka. NLB je u trećem tromjesečju ostvarila 320 milijuna eura prihoda, a neto dobit iznosila je 135,5 milijuna eura, objavljeno je u četvrtak na stranicama Ljubljanske burze.
Dionica NLB-a je na poslovne rezultate odgovorila rastom od 3,2 posto na tjednoj razini, dok je slovenski dionički indeks SBITOP tjedan završio s rastom od 0,6 posto. Lošije je prošao hrvatski indeks CRO10, koji je na tjednoj razini izgubio 0,6 posto.