Republikanac Donald Trump dosad je pobjedio u 23 od 50 saveznih država na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), a kandidatkinjja demokrata Kamala Harris u 12.
Prema projekcijama Associated Pressa, ali i drugih vodećih medija, u saveznim državama koje presudno utiču na ishod izbora trka je veoma tjesna, zbog čega niko još nije proglasio pobjednika u nekoj od njih. Dosadašnjim pobjedama Trump je obezbjedio 214 elektorskih glasova, a Harris 179, prenijela je Beta.
Za pobedu na izborima potrebno je da kandidat osvoji 270 od 538 elektorskih glasova.
Čitaj više
Traje utrka za predsjednika SAD-a, zasad nema većih iznenađenja
Izbore za 47. američkog predsjednika odlučit će birači iz sedam tzv. swing država.
prije 8 sati
Kupiti bitcoin ili pričekati? Evo što savjetuju stručnjaci
Bitcoin je već preživio četvere američke izbore.
prije 13 sati
Kakva je budućnost valuta nakon izbora u SAD-u
U slučaju pobjede Trumpa, dolar bi mogao dosegnuti paritet s eurom još prije Nove godine, smatraju neki analitičari.
prije 17 sati
Tržište sirovina i uticaj predsjedničkih izbora u SAD-u
Nafta: Haris se oslanja na obnovljive izvore, ali zbog geostrateških razloga vjerovatno neće smanjiti proizvodnju.
prije 20 sati
Izbori u SAD-u i njihovo dvojako djelovanje na BiH - pet vijesti koje treba da znate
Trump trenutno ima blagu prednost nad Harris.
05.11.2024
U fokusu izbora je sedam kolebljivih država (takozvane "swing states"), među kojima su Pensilvanija (19 elektora), Mičigen (15), Viskonsin (10), Nevada (6), Džordžija (16), Sjeverna Karolina (16) i Arizona (11).
Kako su reagovala tržišta?
Vrijednost američkih akcija je nastavila da raste, kao i prinosi od državnih obveznica, izvestio je Bloomberg. Fjučersi indeksa S&P 500 su porasli za 1,3 odsto, prinosi od desetogodišnjih državnih obveznica skočili su za 17 baznih poena na četvoromjesečni maksimum od 4,44 odsto, a bitcoin je postigao nov rekord, prebacivši preko 75.000 dolara. Ovo se moglo očekivati budući da je Trump u kampanji bio prilično naklonjen kripto-zajednici.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
68.949,5 EUR
+5.672,06 +8,96%
vrijednost na početku trgovanja
63.275,43
posljednja zaključna vrijednost
63.277,44
promjena od početka godine
72,9396%
dnevni raspon
62.957,80 - 69.441,63
raspon u 52 nedjelje
32.258,50 - 68.007,14
Dionice u Japanu i Australiji su takođe zabilježile rast, dok su akcije u Hongkongu oslabile.
Indeks Bloomberg Dollar Spot je porastao za 1,4 odsto dok su investitori tražili utočište na tržištu, imajući na umu potencijalne koristi od politike niskih poreza i visokih carina pod Trumpovom administracijom.
BBDXY:IND
Bloomberg Dollar Spot
1.271,86 USD
+17,745 +1,41%
vrijednost na početku trgovanja
1.255,11
posljednja zaključna vrijednost
1.254,11
promjena od početka godine
4,989324%
dnevni raspon
1.253,13 - 1.273,76
raspon u 52 nedjelje
1.206,93 - 1.274,31
Meksički pezos je pao u odnosu na dolar za 2,8 odsto, evro za preko 1,7 odsto, a japanski jen za oko 1,5 odsto.
Manje kompanije sa domaćim operacijama vide se kao potencijalni dobitnici u pobjedi republikanaca, s obzirom na protekcionistički stav stranke.
Akcije Trump Media & Technology Group Corp. su skočile za više od 25 odsto pre nego što su smanjile dobitke. Tesla Inc. je takođe ojačala, budući da je kompanija u jedinstvenoj poziciji na ovim izborima i može imati koristi od pobjede demokrata s obzirom na podršku stranke industriji električnih vozila, a u isto vreme podrška Elona Muska Trumpu znači da pobjeda republikanaca takođe može da se smatra pozitivnim ishodom za tog proizvođača automobila.
"Još je rano i očekujem da bismo mogli da vidimo neke velike promjene u oba smjera", rekao je Keith Lerner iz finansijske kompanije Truist. "Nekoliko sajtova za klađenje pokazuje strmoglav porast u izgledima bivšeg predsjednika Trumpa za pobjedu, kako stižu rani rezultati glasanja. Shodno tome, vidimo da neke od zapaženih Trumpovih kategorija, kao što su kompanije sa malom tržišnom kapitalizacijom, kriptovalute, kamatne stope, pa čak i Trump Media, trenutno imaju zamah. Ipak, pred nama je duga noć."
Goldman Sachs Group Inc. je saopštio da bi pobjeda republikanaca mogla pogurati S&P 500 za tri odsto, dok je pad iste veličine moguć ukoliko demokrate osvoje i predsedništvo i Kongres. Pomjeranja bi bila upola manja u slučaju podjeljene vlade, prema njihovoj proceni. Andrew Tyler iz JPMorgan Securitiesa je rekao da će sve osim ubjedljive pobjede demokrata verovatno izazvati rast akcija.
U bilješci Morgan Stanleya se navodi da bi apetit investitora za rizikom mogao pasti u slučaju pobjede republikanaca jer fiskalna politika utiče na prinose od goriva, ali ako se tržišta obveznica izbore sa tim, ciklične akcije osetljive na rast bi takođe skočile.
Ključne države
Ako Trump pobjedi u Arizoni, Džordžiji i Sjevernoj Karolini, gde važi za favorita, za povratak u Bijelu kuću potrebno mu je da osvoji samo jednu od tri ključne države Srednjeg Zapada (Pensilvanija, Mičigen, Viskonsin). Da bi postala predsednica, Harris mora da pobjedi i u Pensilvaniji i u Mičigenu i u Viskonsinu ako ne napravi iznenađenje u nekoj od preostalih kolebljivih država.
Prema projekcijama Associated Pressa, bivši predsednik Trump pobjedio je u saveznim državama Teksas, Florida, Ohajo, Indijana, Tenesi, Kentaki, Južna Karolina, Misuri, Alabama, Luizijana, Ajova, Kanzas, Arkanzas, Oklahoma, Ajdaho, Juta, Montana, Severna Dakota, Južna Dakota, Nebraska, Vajoming, Misisipi i Zapadna Virdžinija.
Harris, potpredsjednica SAD, pobjedila je u Kaliforniji, Njujorku, Ilinoisu, Nju Džersiju, Vašingtonu, Masačusetsu, Koloradu, Merilendu, Konektikatu, Roud Ajlendu, Vermontu, Delaveru, i u Distriktu Kolumbija (glavni grad Vašington).
Nijedan od tih rezultata ne predstavlja iznenađenje, pošto i Trump i Harris imaju snažnu podršku u državama koje su osvojili.
Teksas, Florida i Ohajo, ranije uglavnom kolebljive države koje su imale znatan uticaj na ishod izbora, ovaj put nemaju takav značaj jer je Trump u sve tri bio ubjedljiv favorit. Značaj Teksasa i Floride je u tome što su to države sa najvećim brojem stanovnika poslije Kalifornije. U Teksasu se bira 40 elektora, a na Floridi 30.
Ohajo se tradicionalno smatra značajnim jer su stanovnici te države Srednjeg Zapada glasali za pobjednika na svim predsedničkim izborima od 1900. godine, osim u tri navrata - 1944, 1960. i 2020. godine. Uz to, Ohajo ima i takoreći sudbonosan značaj za republikance pošto nijedan njihov kandidat za više od 150 godina postojanja stranke nije pobjedio na predsedničkim izborima bez osvajanja te savezne države.
Glasači se nisu opredjeljivali direktno za Harris (60) ili za Trumpa (78), već su birali elektore, demokrate ili republikance, koji u decembru formalno biraju predsednika (elektorski koledž). Taj čin je formalnost, zato što elektori u decembru gotovo bez izuzetka glasaju za kandidata koga su predstavljali na izborima - ove godine za Harris ili Trumpa. Zbog toga je pobednik izbora poznat čim se prebroje glasovi.
U svakoj od 50 saveznih država bira se onoliko elektora koliko ona ima članova u Kongresu SAD, dok Distrikt Kolumbija daje tri člana elektorskog koledža. Kandidat koji pobedi u jednoj saveznoj državi dobija sve njene elektore, osim u Mejnu i Nebraski.