Nakon dobrog starta nedjelje u kom su evropski indeksi zabilježili skokove, akcija se u utorak preokrenula.
Potražnja za kreditima u evrozoni vjerovatno je dotakla dno nakon pada dužeg od godinu dana uslijed rastućih kamatnih stopa i privreda u poteškoćama, objavila je Evropska centralna banka (ECB).
Prema podacima kvartalne ankete ECB-a, apetit za kreditima među kompanijama i domaćinstvima je bio niži u posljednjem tromjesečju prošle godine nego u kvartalu prije njega.
"Po prvi put od početka 2022. godine banke očekuju mali neto rast potražnje za kreditima za kompanije i građane u prvom tromjesečju 2024. godine", navodi ECB.
Ipak, banke nastavljaju da pooštravaju uslove kreditiranja mada nešto sporijim tempom koji bi trebalo i u prvim mjesecima ove godine da dodatno popusti, pokazuju rezultati ankete.
Zvaničnici ECB procjenjuju koliko će se još osjećati efekti podizanja kamatnih stopa, a bankovno kreditiranje je jedan od ključnih kanala kroz koji nastoje da uspore ekonomsku aktivnost i vrate inflaciju na cilj od dva odsto. Pritom je cilj da se meko prizemljenje ne pretvori u osjetnu recesiju.
Kad smo kod banaka, njemačko regulatorno tijelo je izdalo upozorenje upravo ovom sektoru.
Njemačke banke bi trebalo da odvoje dio svoje zarade kako bi unaprijedile tehnologiju i izgradile bafere za zaštitu od rasta loših kredita, i profit ne bi trebalo da koriste samo za povećanje isplata, reklo je najviše regulatorno tijelo u zemlji.
CTDEM10Y:GOV
98,691 EUR
vrijednost na početku trgovanja
99,019
posljednja zaključna vrijednost
99,205
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
98,62 - 100,33
"Ne treba da koristi od profita imaju samo akcionari", rekao je Mark Branson, predsjednik Federalne uprave za finansijski nadzor, mnogo poznatije pod skraćenicom BaFin. "Treba ih koristiti i za stvaranje rezervi za teške godine. Rezerve ne mogu ostati male. Firme takođe moraju da ulažu više nego ikada u svoju operativnu sigurnost i stabilnost. One trenutno imaju taj novac", dodao je.
Na polju obveznica, obim trgovanja u Evropi je postavio rekord i prije kraja januara. Prema podacima koje je sakupio Bloomberg, ukupno su prodate hartije od vrijednosti u iznosu od 293,7 milijardi evra. Državne obveznice su predvodile ovu pomamu, a Italija i Španija su se kroz ovaj mehanizam zadužile po 15 milijardi evra. Evropska unija je samo u utorak emitovala dug u visini od osam milijardi evra.
Njemački DAX i francuski CAC 40 nazadovali su za po 0,34 odsto, dok je FTSE 100 izgubio 0,03 odsto svoje vrijednosti.
U pisanju pomogli Hannah Benjamin-Cook i Ronan Martin.