Dionice na azijskim burzama su rasle, a na američkim padale jer je porasla zabrinutost oko recesije i podizanja kamatnih stopa uslijed objave indeksa potrošačkih cijena u Sjedinjenim Američkim Državama.
Azijske dionice uspjele su nadoknaditi gubitke koje su ostvarile proteklih dana jer su se kineske tehnološke dionice oporavile. S&P 500 pao je za 0,45 posto, na 3.801 bod, Nasdaq indeks 0,15 posto, na 11.247 bodova, a Dow Jones na zatvaraju burze bio je niži za 208 bodova ili 0,67 posto, te je iznosio 30.772 boda. Volatilno trgovanje na američkim burzama završilo je s blagim gubicima jer je visok indeks potrošačkih cijena od 9,1 posto probudio nadu da je dosegnut vrhunac inflacije.
Unatoč tom optimizmu, investitori sada od Feda očekuju povijesno povećanje kamatnih stopa za jedan postotni bod. Predsjednik Feda u Atlanti Raphael Bostic najavio je da je "sve u igri" kako bi se zauzdalo rast cijena.
Dvogodišnji prinosi na obveznice koji su jako osjetljivi na poteze Feda porasli su, baš kao i prinosi na dugoročnije obveznice. Inverzija između dvogodišnjih i desetogodišnjih prinosa, jedan od mogućih indikatora recesije, najveća je od 2000. godine.
Dolar je ojačao, a euro se vraća prema vrijednosti od jednog dolara nakon što je u srijedu pao ispod te vrijednosti. Cijena nafte se održala na 96 dolara po barelu, a bitcoin je premašio vrijednost od 20 tisuća dolara.
Singapurski dolar je ojačao nakon iznenadnog monetarnog pooštravanja kojem je cilj smanjiti troškove života. Prinosi na australske obveznice su porasli nakon izvještaja o radnim mjestima, što je dodatan razlog za povećanje kreditnih stopa.
Tržište se zamislilo nad time jesu li stope inflacije u SAD-u dosegnule strop. Indeks potrošačkih cijena (CPI) porastao je 9,1 posto u odnosu na prethodnu godinu, što je najveći rast od kraja 1981. godine, pokazali su u srijedu objavljeni podaci američkog Ministarstva rada.
Zadrže li se visoke cijene i upare li se s visokim kamatnim stopama, to bi mogla biti iznimno loša kombinacija koja bi u 2022. mogla generirati mnogo gubitaka.
U ovom trenutku, tržište pokušava preduhitriti Fed, smatra Danielle DiMartino Booth, izvršna direktorica i glavna analitičarka Quill Intelligencea. "Govori se o 95 baznih bodova prije nego što se oglasio Fed, a to je planirano tek za 27. srpanj", rekla je u Bloombergovoj televizijskoj emisiji. Dodala je kako bi se sada rasprava trebala usmjeriti na to koliko dugo će recesija trajati i koliko će biti duboka.
Predsjednica Feda u Clevelandu Loretta Mester u televizijskom intervjuu za Bloomberg izjavila je da je izvještaj o indeksu potrošačkih cijena loš te da će središnje banke morati posegnuti za višim kamatnim stopama. Prema brojkama, rast kamatnih stopa neće biti manji no što je bio u lipnju, dodala je.
Očekuje se da će Fed do kraja godine povisti kreditne stope za oko 3,7 posto, podsjetimo, prije se predviđalo da će se ta povećanja kretati u rasponu od 1,5 do 1,75 posto. Investitori očekuju da će Fed nakon toga smanjivati kamatne stope, i to tempom tako da u tri ili više kvartala snizuju kamatne stope za jedan postotni bod do ožujka 2024.