Trgovanje na evropskim berzama u srijedu prošlo je bez dominantnijeg trenda, zbog čega je vrijednost panevropskog indeksa Stoxx 600 porasla za tek 0,2 odsto. Isti takav pomak zabilježio je i frankfurtski indeks DAX, dok je londonski FTSE izgubio 0,1 odsto vrijednosti, a pariski CAC se istovremeno spustio za 0,4 odsto.
Kretanje pariskog indeksa lako je objasniti padom cijena dionica proizvođača luksuzne robe koji su uglavnom izlistani na berzi u Parizu. Nakon što je LVMH obavijestio o rastu prihoda u trećem kvartalu od devet odsto, dionice su mu skliznule za 6,5 odsto jer je najnovija brojka potvrdila nagađanja o sve sporijem rastu prodaje pošto je splasnuo val postpandemijske potrošnje.
Manjak optimizma osjetile su i druge luksuzne dionice; vrijednosnice Hermesa i Keringa su u srijedu oslabile za oko 1,5 odsto. Analitičari komentarišu kako je za proizvođače luksuzne robe vrlo važan bio oporavak kineskog tržišta, a kako kineski ekonomski rast u posljednje vrijeme posustaje, može se očekivati da će posljedice osjetiti i ove kompanije.
S druge strane, optimizam je među investitore ulijevala dionica danskog farmaceuta Novo Nordiska. Nove pozitivne informacije vezane uz lijek protiv pretilosti Ozempic oraspoložile su ulagače i rezultirale u srijedu rastom dionica danske kompanije od gotovo pet odsto.
Iz Novo Nordiska su saopštili da će prekinuti studiju u kojoj su ispitivali korištenje Ozempica za liječenje funkcije bubrega kod pacijenata s dijabetesom jer već i privremeni rezultati pokazuju da će tretman biti uspješan. Dionice njemačkog proizvođača opreme za hemodijalizu Fresenius Medical Care stropoštale su se za 18 odsto.
Tržišta će do kraja sedmice iščekivati najnovije podatke o kretanju cijena na američkom tržištu, ali i izjave čelnika Saveznih rezervi iz kojih se ulagači nadaju da će iščitati što bi moglo biti sljedeće po pitanju kamatnih stopa na tržištu novca. U četvrtak se očekuje i objava zapisnika s posljednje sjednice Evropske centralne banke, što će takođe poslužiti za dodatne informacije o stavovima kreatora monetarne politike evrozone.
Narodne obveznice, odnosno dužničke hartije od vrijednosti Republike Srpske pojedinačne vrijednosti manje nego što je uobičajeno - time i pristupačnije stanovništvu, biće uskoro u prodaji.
Granice između geopolitike i berzi postaju sve nejasnije. Sve je očiglednije da će Stari kontinent morati da se prilagodi svijetu bez američke vojne podrške.
Carine na uvoz bakra mogle bi da budu uvedene u narednim nedjeljama u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), nekoliko mjeseci prije isteka roka za donošenje ove odluke.
Investicioni fondovi mogu da budu značajna podrška razvoju privrede i da svoj kapital iskoriste za projekte u onim industrijama koje će donijeti novu vrijednost.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.