Tvornica papira SHP Celex Banja Luka ubuduće će poslovati kao zatvoreno akcionarsko društvo, odlučila je Skupština dioničara. Od 17. kolovoza 2023. godine vrijednosni papiri ovog emitenta se trajno isključuju s Banjalučke burze.
Kao što smo i ranije izvijestili, skupština dioničara SHP Celex je u srpnju ove godine odlučila da će poslovati kao zatvoreno društvo te je tada privremeno zaustavljeno trgovanje vrijednosnim papirima te kompanije na Banjalučkoj berzi (BLSE).
Osnovni kapital SHP Celex iznosi 13,2 milijuna KM i podijeljen je na isto toliko dionica nominalne vrijednosti jedne marke po dionici i ostaje nepromijenjen. Vlasnici tvrtke su Eco-Investment s udjelom u osnovnom kapitalu od 61,48 posto i SHP Hermanec, koji ima udio od 38,51 posto.
Čitaj više
Uz najavljeno ulaganje u tvornicu papira, SHP Celex napušta berzu
Tvornica papira SHP Celex Banja Luka ubuduće će poslovati kao zatvoreno akcionarsko društvo.
11.07.2023
SHP Celex planira uložiti 130 miliona evra u pogone u Banjaluci
SHP Celex se primarno bavi proizvodnjom higijenskog papira.
17.05.2023
"Organizacija u obliku zatvorenog dioničkog društva omogućuje smanjenje troškova, lakšu prilagodba tržišnim načelima gospodarstva te funkcionalniji i učinkovitiji način upravljanja, čime se stvaraju povoljniji uvjeti za ostvarivanje dobiti", navode iz tvrtke.
Dionicama SHP Celexa slabo se trgovalo na burzi, a u prošloj godini ukupan promet dionicama iznosio je manje od 0,5 posto od njihovog ukupnog izdanog broja.
Odluka o delistiranju dolazi nakon što je vlasnik tvrtke najavio višegodišnje ulaganje od 130 milijuna eura u tvornicu u Banjoj Luci.
SHP Celex prvenstveno se bavi proizvodnjom higijenskog papira. Banjalučka tvornica lani je imala ukupne prihode od 131 milijun KM, rashode od 120 milijuna, a godinu je završila s neto dobiti od 10,6 milijuna KM, što je značajno povećanje u odnosu na 2021. godinu, kada su imali dobit od 2,4 milijuna KM.
Firma Celex trenutno zapošljava 300 radnika i jedan je od najvećih izvoznika u banjalučkoj regiji.
- uz pomoć Svjetlane Šurlan