Putem dvije aukcije na Banjalučkoj berzi, Republika Srpska prodala je danas obveznice u ukupnoj vrijednosti od 75 miliona maraka, po kamatnoj stopi od 6,1 odsto.
Prvo je ponuđeno 30 hiljada sedmogodišnjih obveznica u iznosu od 30 miliona i na toj aukciji interes investitora je bio veći pa je vrijednost pristiglih ponuda iznosila 31,3 miliona KM. Na kraju je ukupna prodajna vrijednost obveznica bila 30.006.000 KM po kamatnoj stopi od 6,1 odsto, koja će se isplaćivati godišnje.
Na drugoj aukciji ponuđeno je 45 hiljada petogodišnjih obveznica u vrijednosti od 45 miliona KM. I u ovom slučaju interes investitora bio je veći i bili su spremni da kupe obveznice od 48,3 miliona KM, ali je Vlada ostala pri svojoj namjeri i zadužila se 45 miliona. Kamatna stopa je takođe 6,1 odsto i isplaćuje se godišnje, s tim da se glavnica isplaćuje u iznosu od po 10 odsto u 2024, 2025, 2026 i 2027. godini, a 60 odsto u 2028. godini.
Prva emisija obveznica se otplaćuje bullet načinom, a druga amortizacionim.
Analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković objasnio je da je bullet obveznica "klasična" i najčešća vrsta obveznice gdje se isplata kupona najčešće vrši polugodišnje ili godišnje, a nakon dospijeća ide i isplata nominale duga.
Amortizaciona obveznica je obveznica koja u isto vrijeme otplaćuje i kupon i određeni dio glavnice, zavisno od uslova izdanja.
"Tipično bullet obveznice nisu opozive (non callable) i stoga nose niži prinos nego amortizacione (koje mogu biti callable). S te strane državi je bolje zadužiti se po bullet obveznici, no u slučaju amortizacione otplate, ako dođe do pada kamatnih stopa, mogla bi ju otkupiti po unaprijed određenoj cijeni i zadužiti se po boljim uslovima", precizira analitičar.
Dodaje da je bullet obveznica, s jedne strane, riskantnija za državu koja se zadužuje, s obzirom na to da treba na kraju dospijeća vratiti veći iznos nego prilikom amortizacione (odnosno refinansirati veći iznos).
"Najčešće amortizacionu obveznicu biraju države s nižim kreditnim rejtingom kako bi umanjile rizik otplate cjelokupne nominale na kraju dospijeća", zaključuje Blažeković.
Više:
Šta su bullet i amortizacione obveznice kojima RS planira zaduženje
Amortizaciona otplata za novo zaduženje R. Srpske od 210 miliona KM
Prodate obveznice Republike Srpske od 210 milijuna KM
Republika Srpska otplatila 336 miliona KM na ime 'bečkih' obveznica
Podsjećamo, Republika Srpska je 22. juna otplatila 336 miliona maraka na ime obveznica koje je emitovala prije pet godina na Bečkoj berzi, a čije je dospijeće bilo 28. juna.
Istovremeno, od početka ove godine RS se emisijom obveznica i trezorskih zapisa zadužila za 499,4 miliona maraka.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je prošle sedmice da RS sve svoje obaveze servisira na vrijeme.
"Ove godine imamo rast javnih prihoda. Direktni porezi, doprinosi i ostali javni prihodi u periodu od januara do maja 2023. iznose 1,47 milijardi KM i veći su za 15,7 odsto u odnosu na isti period 2022. godine", naveo je Dodik na Twitteru.
Iz Ministarstva finansija RS je saopšteno da je potražnja za hartijama od vrijednosti u oba trgovanja bila veća od ponude.
"U trgovanju je učestvovalo više institucionalnih investitora, kao i fizička lica iz Republike Srpske, Federacije BiH i zemalja Evropske unije", naveli su i dodali da je namjena sredstava prikupljenih emisijom obveznica obezbjeđivanje sredstava za Budžet RS za 2023. godinu.
U Vladi tvrde da stanje ukupnog duga Republike Srpske, prema preliminarnim podacima na dan 31. maj 2023. godine, iznosi 6.253,4 miliona KM (40,5 odsto BDP-a), dok stanje javnog duga iznosi 5.270,3 miliona KM (34,1 odsto BDP-a).
"Iz navedenog proizlazi da Republika Srpska ima kapaciteta da sve svoje dospjele obaveze izvršava u roku i u skladu sa strateškim planom", dodaju.
--- dopunjeno na kraju teksta saopštenjem Ministarstva finansija RS