Američki burzovni indeksi u srijedu su pulsirali između zelenog i crvenog, na kraju su Nasdaq i S&P 500 završili dan na gubitku, a Dow je uspio ostvariti umjereni dobitak. Investitori nisu bili raspoloženi sad već gotovo pred ciljnom crtom drugog tromjesečja u kojem će završiti najveći američki burzovni indeksi biti u padu. Strepnje da će prvo polugodište indeksi s Wall Streeta završiti najgore još od vremena kada je na vlasti u SAD-u bio Richard Nixon postaju stvarnost.
U srijedu je Dow porastao za 0,27 posto, S&P 500 je pao za 0,07 posto, a Nasdaq za 0,03 posto.
Na tržištu vlada neodlučnost, ekonomski pokazatelji čas ulijevaju nadu da neće biti tako strašno, čas se na obzoru ukazuju obrisi recesije. Upravo to se može iščitati iz kretanja na njujorškoj burzi posljednjih dana. Investitori su usmjereni središnjim bankama i čekaju jasnije znakove što točno očekivati.
Predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell izjavio je sudjelujući na panelu s predsjednicom ESB-a Christine Lagarde i guvernerom Engleske banke Andrewom Baileyjem da je SAD u "dobroj formi" i "na dobroj poziciji da podnese strožu monetarnu politiku". Ponovio je da se inflacija mora obuzdati te da će taj proces uzrokovati nešto "boli".
Upravo zbog toga se investitori skanjuju od ulaganja.
Činjenica da je S&P 500 na putu prema najgorem tromjesečju od ožujka 2020. godine te da je američka centralna banka predugo poricala inflaciju i nije reagirala na vrijeme, smatra Rob Arnott iz Research Affiliatesa, omogućit će da nastane recesija, ako već nije.
Financijski direktori pripremaju se na loša vremena, očekivanja su im na najnižim razinama u gotovo deset godina. Rezultati posljednje kvartalne ankete financijskih direktora koju provode Fuqua poslovna škola sa Sveučilišta Duke i Federalne banke Richmonda i Atlante pokazali su da su njihova očekivanja za rast snažno pala.
"Prema ranim kompanijskim polugodišnjim izvještajima i revizijama analitičara, trebali bismo uskoro dobiti dojam slaže li se poslovna zajednica s mišljenjima potrošača", rekla je Quincy Krosby, analitičarka LPL Financiala.
Na azijskim burzama u četvrtak se osjećao blagi optimizam oko postepenog oporavka kineskog gospodarstva, ali i zabrinutost oko pooštravanja monetarne politike i recesije u SAD-u. Tako su i burzovni indeksi različito reagirali. Dionice su padale u Japanu i rasle u Kini, dok su u Hong Kongu cijene bile uglavnom nepromijenjene.
Vrijednost dolara je pala, a azijske valute su se oporavile nakon što su objavljeni podaci da se u Kini potražnja snažno popravlja nakon ublažavanja epidemioloških mjera.