Od nafte i zlata do dionica i valuta, globalna tržišta su pokazala relativnu smirenost u ponedjeljak nakon geopolitičkog šoka koji je doveo u pitanje vladavinu Vladimira Putina u Rusiji.
Cijena nafte je ostala stabilna nakon gotovo četiri odsto pada prošle nedjelje, američki i evropski terminski ugovori za dionice su se povećali, a azijskim akcijama je trgovano mješovito jer su berze u kontinentalnoj Kini otvorene nakon dugog vikenda i zabrinutosti zbog ekonomskog oporavka te zemlje.
Pokazatelj snage dolara je pao 0,1 odsto, dok se većina glavnih valuta trgovala unutar uskih raspona u odnosu na američki dolar. Zlato je blago poraslo, ali nije bilo znakova agresivne kupovine.
Iako su događaji u Rusiji mogli podstaći investitore da prodaju rizičniju imovinu, početni potezi su bili umjereni i odražavali su uticaj dogovora koji je postignut kako bi se zaustavio napredak Wagner grupe prema Moskvi. Dogovor uključuje povlačenje krivičnih optužbi za pobunu protiv Jevgenija Prigožina i njegovih boraca.
Ruska pobuna bi mogla usmjeriti pažnju investitora na odbojnost prema riziku, smatraju stratezi u Saxo Capital Markets, uključujući Charu Chanana. Iako se situacija za sada smirila, teško će se vratiti status quo, napisali su u bilješci.
Trgovci gasom su se pripremali za više tržišnih turbulencija zbog rizika za snabdijevanje iz Rusije, pri čemu je evropski gas već doživio najveću volatilnost od invazije na Ukrajinu.
Akcije ruske proizvođačke kompanije United Co. Rusal International PJSC, koje pokazuju interes za imovinu te zemlje putem vrijednosnih papira koji se trguju u Hong Kongu, pale su do 2,9 odsto. Ove godine je vrijednost ove kompanije opala zbog naglog pada trgovanja u Hong Kongu.
Međutim, u širem smislu, osim trgovine sirovinama, Rusija je uglavnom izolovana od globalnih finansijskih tržišta zbog sankcija koje su uvedene od invazije, čime se ograničava uticaj na trgovanje u ponedjeljak.
Najnoviji razvoj događaja u Rusiji "nije element koji stvara nesigurnost ili volatilnost na tržištima", rekao je Adrian Zuercher, glavni investicijski menadžer u UBS Global Wealth Management, u intervjuu za Bloomberg TV. "Možete vidjeti da su reakcije tržišta do sada prigušene."
Akcije su trgovane više u Južnoj Koreji, dok su u Japanu i Hong Kongu fluktuirale, a indeksi u kontinentalnoj Kini, Australiji i Novom Zelandu su pali.
Fjučersi za S&P 500 su porasli za oko 0,2 odsto, oporavljajući se od izgubljenih pozicija koje su dovele do toga da američke dionice zabilježe najgoru nedjelju od marta. Anksioznost raste na tržištima dionica jer se očekuje da će centralne banke morati da povećaju kamatne stope kako bi suzbile inflaciju i pritom usporile ekonomiju.
Prinosi na američke trezorske zapise su se malo promijenili u ponedjeljak. Obveznice su ojačale u Australiji i Novom Zelandu, slijedeći kretanje trezorskih zapisa u petak, kada su indeksi pokazali pad na najniži nivo od decembra.
Jen je ojačao nakon što je najviši valutni zvaničnik Japana izjavio da ne isključuje nikakve opcije za adekvatno upravljanje valutnim pitanjima. Jen je prošle nedjelje oslabio na najniži nivo od novembra nakon što su, slabiji od očekivanog, podaci o PMI u Evropi i SAD-u izazvali strahove da globalna ekonomija može podleći pritiscima zbog viših kamatnih stopa.
Vrijednost offshore juana je fluktuirala, dok je vrijednost onshore juana pala za 0,6 odsto, uprkos tome što je Kina postavila dnevni referentni kurs za valutu na jačem nivou od očekivanog kako bi usporila njen pad. Rublja je oslabila pri otvaranju na Moskovskoj berzi.
-- Uz pomoć Catherine Ngai i Stephen Stapczynski