Američki potrošači nisu bili ovoliko pesimistični već cijelo desetljeće i to je slomilo optimizam koji se posljednjih dana stidljivo ušuljao na tržište kapitala.
Indeks pouzdanja potrošača objavljen u utorak vratio je u investitorske redove snažnu zabrinutost oko moguće recesije, a time su i glavni burzovni indeksi otišli u crveno. Dow je pao za 1,56 posto, S&P za 2,01 posto, a Nasdaq za 2,98 posto, sva su tri indeksa na putu da drugo tromjesečje zaredom budu u padu, što se nije dogodilo od 2015. godine.
Nepovjerljivost ulagača na Wall Streetu najviše se odrazila na velike tehnološke kompanije poput Amazona, Applea, Microsofta i Tesle. No, ne samo na njih. Deset od 11 glavnih sektora S&P 500 indeksa završilo je dan s gubitkom. Jedini dobitnik bio je sektor energetike s obzirom na rast cijena sirovina.
Analitičari Goldman Sachsa smatraju da su prognoze marži previše optimistične, što bi, kad snize svoje procjene, moglo potaknuti daljnji pad dionica.
Nekoliko je tjedana do objave kompanijskih polugodišnjih izvještaja, a 130 S&P 500 tvrtki objavile su svoje izvještaje prijevremeno. Od njih je 45 bilo pozitivno, a 77 negativno, što dovodi do omjera negativnog i pozitivnog 1.7 koji je viši nego u prvom tromjesečju, a slabiji nego prije godinu dana, pokazuju podaci Refinitiva.
Strah od sumorne budućnosti odradio je svoje i na azijskim burzama. Azijski burzovni indeks pao je nakon četverodnevnog rasta i izgubio na vrijednosti više od jedan posto. Kineske burze su se također zacrvenjele, ali pad je bio relativno umjeren zahvaljujući odluci kineskih vlasti da skrati obaveznu karantenu za putnike. No, jutros se pesimizam s Wall Streeta prelio i na kineske ulagače.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, pao je 1,2 posto, jednako kao i Nikkei indeks na Tokijskoj burzi. Cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu zabilježile su pad između 0,7 i 1,6 posto.
"Jedino što možemo sa sigurnošću tvrditi jest da će visoka volatilnost tržišta vjerojatno trajati sve dok ne bude jasnih dokaza da inflacija opada i da Fed planira provoditi blažu monetarnu politiku, koja neće voditi prema recesiji", rekao je Jason Draho iz UBS Global Wealth Managementa.
Investitori su skeptični prema tome da bi Fed mogao izbjeći povećanje kamatnih stopa, a slabo pouzdanje potrošača raspirilo je zabrinutost da će SAD utonuti u recesiju.
"Fed još vjeruje da može izvesti monetarno pooštravanje, a da ne našteti gospodarstvu", Emily Weis, analitičarka State Streepa za Bloomberg TV. "Mi nismo još uvijek uvjereni da će to moći izvesti, a to se odražava i na tržištu u posljednjih mjesec dana", dodala je.
Na europskim burzama potrošački pesimizam se osjetio, ali indeksi su bili u blagom rastu. Stoxx 50 porastao je za 0,29 posto, londonski FTSE 100 za 0,90 posto, njemački Daxx za 0,35 posto, švicarski CAC 40 za 0,64 posto, a španjolski Ibex 35 za 0,91 posto. Na mjesečnoj razini i europski su indeksi na gubitku, najviše Dax koji je pao za čak 8,51 posto.
Na Zagrebačkoj burzi pratio se sličan ritam. Crobex indeks porastao je za 0,1 posto na 2.031 bod, a Crobex10 je oslabio za 0,16 posto na 1.203 boda. U ponedjeljak su oba indeksa zabilježila rast od 0.9 posto. Promet je iznosio gotovo tri milijuna kuna, i to je bilo gotovo pet milijuna kuna manje nego prvi radni dan u tjednu.
Dolar je zadržao dobitke nakon najvećeg rasta u više od tjedan dana. Trezori su porasli, desetogodišnji prinos ostao je na 3,16 posto. Nafta je skliznula prema 111 dolara po barelu. Što se tiče kriptovaluta, bitcoin se nastavio kretati oko 20.000 dolara.