Nervoza investitora oko potencijalnog dosezanja limita za zaduživanje u Sjedinjenim Američkim Državama i potencijalnim posljedicama ne dođe li do dogovora u zadnji čas diktirala je u ponedjeljak trgovanje na europskim burzama. A kako je i dalje prilično nejasno što se može očekivati, vrijednost burzovnih indeksa uglavnom se nije bitnije mijenjala.
Paneuropski Stoxx 600 je ostao na otprilike istoj razini nakon što je u petak dosegnuo najvišu vrijednost u više od godinu dana. Frankfurtski DAX indeks je u petak čak uspio dosegnuti svoj povijesni rekord, no u ponedjeljak mu je vrijednost smanjena za 0,3 posto na zaključnih 16.223,99 bodova.
Pariški dionički indeks CAC je skliznuo za 0,2 posto, dok su dionice na burzi u Londonu čak uspjele ostvariti blage pozitivne pomake. FTSE indeks je zbog toga u ponedjeljak porastao za 0,2 posto. Nažalost, situacija je bila drukčija u Milanu gdje je burzovni indeks MIB pao za tri četvrtine postotka na 27.310,70 bodova.
Američka politička vrhuška, demokrati predsjednika Joea Bidena s jedne i republikanci s druge strane, trebala bi u ponedjeljak nastaviti pregovore oko podizanja gornje granice zaduživanja. Bez toga, odnosno bez legalne mogućnosti izdavanja novih državnih obveznica, SAD-u bi zaprijetio bankrot već kroz desetak dana.
Dvije političke struje ne uspijevaju se dogovoriti oko fiskalne potrošnje u budućnosti. Republikanci, koji su tijekom mandata predsjednika Donalda Trumpa donijeli niz odluka o poreznom rasterećenju koje su najviše išle na ruku imućnih, sada od demokrata traže rezanje državne potrošnje. Analitičari upozoravaju da usprkos najavama o nastavku pregovora uvijek postoji mogućnost da do dogovora neće doći na vrijeme što bi moglo imati dalekosežne posljedice.
Među pojedinim vrijednosnicama u ponedjeljak vrijedi izdvojiti avioprijevoznika Ryanair čije su dionice ojačale 1,3 posto. Glavni izvršni direktor Michael O'Leary nada se ovogodišnjem rastu profita od deset posto nakon gotovo rekordne zarade u protekloj fiskalnoj godini.