Nakon rasprodaje koja je obilježila prošli tjedan europske su dionice u ponedjeljak krenule prema gore. Paneuropski dionički indeks STOXX 600 zabilježio je rast od 1 posto, a najsnažnije su rasle dionice energetskog, turističkog i bankarskog sektora. No, trgovanje je bilo suzdržano jer su američke burze u ponedjeljak bile zatvorene zbog praznika.
STOXX indeks je prošlog tjedna izgubio 4,6 posto svoje vrijednosti te se spustio na najnižu razinu u više od godinu dana. Globalna rasprodaja dionica na burzama uslijedila je nakon što je postalo izvjesno da će se visoka inflacija zadržati dulje vrijeme i da će središnje banke morati dodatno postrožiti monetarnu politiku kako bi suzbile rast cijena. Takvo zaoštravanje uvjeta na novčanom tržištu znači i skuplje kredite, odnosno manje investicija i sporiji gospodarski rast.
Izostanak očekivanih daljnjih poteza središnjih banaka ovog bi tjedna mogao pomoći ulagačima da barem malo nadoknade gubitke, ali takav trend ne mora biti dugoročan, komentiraju analitičari.
Rast kamata
"Produljena inflacija i/ili nagli rast kamatnih stopa središnjih banaka će ostaviti dubokog traga na perspektivu rasta", poručio je dioničarima Jean-François Paren, šef istraživanja za globalna tržišta u investicijskoj banci Crédit Agricole CIB.
Čelnica Europske središnje banke Christine Lagarde u ponedjeljak je potvrdila namjere da ta banka ovog ljeta još dva puta podigne kamatne stope.
Londonski FTSE indeks u ponedjeljak je osnažio za 1,5 posto na zaključnu razinu od 7122 bodova, dok je frankfurtski DAX zabilježio rast od 1,1 posto na 13 266 bodova. Među vodećim burzama francuski je CAC indeks imao najskromniji rast, od 0,6 posto na 5920 bodova, zbog zabrinutosti ulagača oko budućnosti francuske politike nakon što je na izborima u nedjelju koalicija francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, usprkos relativnoj pobjedi, izgubila apsolutnu većinu u parlamentu. Takav razvoj događaja znači da će biti manje šansi za strukturne reforme u Francuskoj.
Na tržište su u ponedjeljak utjecale i objave o tome da su njemačke proizvođačke cijene u svibnju na godišnjoj razini skočile za 33,6 posto, što je bilo više od očekivanja analitičara.
Aktivno je bilo i u građevinskom sektoru na koji je posljedice ostavila objava irske kompanije Kingspan, proizvođača izolacijskih materijala, iz koje su objavili da je optimizam na većini tržišta splasnuo i da su u posljednja dva mjeseca zabilježili pad narudžbi. Dionice kompanije su skliznule za 11,4 posto, dok su danski Rockwool i francuski Saint-Gobain skliznuli za po 4 posto.
Cijena nafte blago se oporavila u ponedjeljak, na 111 dolara za WTI naftu te 115 dolara za barel Brenta, zbog rasta rizika od manjkova na tržištu. Sirova nafta je prije toga pojeftinila na najnižu cijenu u proteklih mjesec dana zbog zabrinutosti investitora oko globalnog usporavanja ekonomije i pada potražnje.