Deutsche Banka postala je novi fokus u previranju u evropskom bankarskom sektoru budući da je trenutna zabrinutost oko stanja u toj industriji srušila cijenu njenih akcija najviše u posljednje tri godine.
Banka je posljednjih godina u krizi, ali je uspjela da se oporavi. U petak je najavila raniji otkup podređenih obveznica. Takvi koraci se obično čine kako bi se investitorima poslao signal povjerenja u bilanse, ali kretanje cijene akcije kao da pokazuje da ta poruka nije primljena na pravi način.
"To je jasan slučaj kada tržište prvo prodaje, a onda postavlja pitanja", izjavio je Paul de la Baume, viši tržišni strateg švajcarske banke Flowbank.
Učesnici na tržištu nemaju volju za rizikom, odnosno za držanje pozicije preko vikenda s obzirom na bankovne rizike i ono što se dogodilo protekle nedjelje s regulatorima i Credit Suisseom.
Akcija Deutsche Banka potonula je skoro 15 odsto na osam evra, što je najveći pad od prvih dana pandemije iz marta 2020. Ta banka je najveći gubitnik u sklopu evropskog indeksa akcija bankarskog sektora koji je pao za 5,7 odsto. I druge banke poput njemačkog Commerzbanka, španske Banco de Sabadell i francuske banke Societe Generale takođe su osjetile pad dionica.
Ovaj pad narušava nade da će spašavanje Credit Suissea stabilizovati situaciju oko bankarskog sektora.
Cijele nedjelje regulatori i menadžeri nastoje da uvjere trgovce u zdravlje bankarske industrije. Član uprave Deutsche Banka Fabrizio Campelli izjavio je u četvrtak da UBS-ovo preuzimanje Credit Suissea nije pokazatelj stanja evropskih banaka.
Glavni izvršni direktor britanske banke Standard Chartered Bill Winters je u petak rekao da se čini da je akutno razdoblje krize prošlo premda još ostaju neka otvorena pitanja.
Kretanje akcija evropskih banaka nastavak je gubitaka u tom sektoru u SAD-u tokom četvrtka uprkos izjavi ministarke finansija Janet Yellen da su regulatori spremni za daljnje korake kako bi se zaštitili depoziti ako bude potrebno.