Europske burze u ponedjeljak su zabilježile najveći jednodnevni pad u ovoj godini radi zabrinutosti investitora od mogućeg širenja posljedica kolapsa američke Silicon Valley Bank (SVB). Paneuropski indeks Stoxx 600 skliznuo je za čak 2,3 posto, a posebno su bile na udaru bankovne dionice.
Čvršća reakcija američkih vlasti kroz uvjeravanja da će se spriječiti mogući domino efekt na širi krug banaka nije došla na vrijeme kako bi promijenila raspoloženje ulagača. Dionice europskih banaka su stoga u prosjeku u ponedjeljak izgubile 5,7 posto vrijednosti i zajedno s posljednjim danom prošlog tjedna zabilježile najgori dvodnevni pad još od ruske invazije na Ukrajinu prije godinu dana.
Dionice njemačke Commerzbank stropoštale su se 12,7 posto, dok su dionice francuske Société Générale stradale u padu od 6,2 posto. Credit Suisse, švicarska banka koja se već dulje vrijeme i sama nalazi u korporativnoj gabuli, također je dodatno stradala u ponedjeljak. Njene dionice su potonule 9,6 posto na novi povijesni minimum.
Jedna od najvećih svjetskih banaka HSBC kupila je za simboličnu cijenu od jedne funte britansko poslovanje propale američke SVB i time donijela olakšanje brojnim mladim tehnološkim tvrtkama u Britaniji. HSBC-u su dionice u ponedjeljak oslabile 4,1 posto.
Europski bankovni regulatori ne misle da bi se kolaps američkih banaka trebao jače osjetiti s ove strane Atlantika. Agencija za rejting Moody's Investors također drži da ne postoji visoka vjerojatnost da bi europske banke mogle stradati. U investicijskoj banci Morgan Stanley istaknuli su snažnu likvidnost europskih banaka koja bi ih trebala dodatno izolirati od mogućih posljedica.
Stres u financijskom sektoru donio je i naglu promjenu očekivanja igrača na tržištu o mogućem nastavku monetarne politike. Do prije nekoliko dana računalo se da će Savezne rezerve (Fed) na svojem sastanku idućeg tjedna podići referentne kamatne stope za pola postotka. Vjerojatnost da bi se ipak moglo ići na upola niže povećanje od 25 baznih bodova sada je naglo porasla na 68 posto.
Izvan financijskog sektora na udaru su u ponedjeljak bile i dionice energetskih kompanija radi pada cijena sirove nafte. Dionice kompanija poput Shella, BP-a ili TotalEnergiesa su skliznule između četiri i pet posto.
Sve u svemu frankfurtski indeks DAX je kraj trgovanja u ponedjeljak dočekao na razini od 14.959,47 bodova, tri posto niže od zaključne vrijednosti prošlog tjedna. Pariški CAC je izgubio 2,9 posto vrijednosti, a londonski FTSE se zaustavio na 7548,63 bodova, 2,6 posto niže nego u petak.