Trgovanje u Evropi bilo je promjenljivo u petak, a kraj posljednjeg radnog dana u nedjelji berzanski indeksi su dočekali sa malim dobicima.
Evropski fjučersi su bili iznad neutralne linije, ali su se na otvaranju berzi glavni indeksi našli u crvenom, iako promjene nisu bile drastične.
Pored finansijskih izvještaja kompanija koji su objavljeni u toku noći ali i tokom dana, investitori su izbliza pratili i ekonomske pokazatelje koji su danas stizali uglavnom iz Sjedinjenih Američkih Država.
Broj prodatih kuća u SAD je u decembru porastao za 2,5 odsto, pokazuju podaci Nacionalne asocijacije prodavaca nekretnina. Pokazatelj raspoloženja među potrošačima koji prati Univerzitet u Mičigenu napredovao je za 8,7 odsto u januaru.
Možda i najbitniji pokazatelj, bazni indeks troškova za ličnu potrošnju (eng. Personal Consumption Expenditures Core Price), ili bazni PCE indeks, našao se na najnižem nivou u više od 12 mjeseci. Takođe, nivo potrošnje u SAD je pao u posljednjem mjesecu 2022. godine, pokazuju podaci.
Važnost ovih podataka oslikava činjenica da Federalne rezerve upravo bazni PCE indeks posmatraju kao jedan od najboljih indikatora budućeg kretanja cijena u SAD, pa on igra bitnu ulogu u donošenju odluka o kamatnim stopama.
Produžetak sankcija
Evropski savjet je u petak produžio važenje paketa ekonomskih sankcija protiv Rusije. Nakon današnje odluke, sankcije koje su prvobitno uvedene 2014. godine, ostaće na snazi najmanje do kraja jula ove godine.
Među sankcijama se ističu i zabrana uvoza ruske nafte, ali i zabrana uvoza naftnih derivata iz Rusije, koja stupa na snagu petog februara.
Cijena nafte je porasla, a na rast je pored smanjenja ponude uticalo i uvriježeno očekivanje da će ponovno otvaranje Kine dovesti do rasta tražnje.
Na kraju trgovanja, njemački indeks DAX napredovao je za 0,11 posto, dok su indeksi FTSE 100 i CAC 40bili tik iznad neutralne linije.