Dionice na američkim burzama u srijedu su pale i drugi dan za redom jer investitori i dalje brinu oko dodatnog zaoštravanja monetarne politike radi suzbijanja inflacije.
S&P 500 indeks skliznuo je za tri četvrtine postotka na zaključnu razinu od 4101 boda, tehnološki Nasdaq indeks izgubio je 0,7 posto vrijednosti te je dan završio na 11.994 boda, dok je Dow Jones indeks izgubio 0,5 posto vrijednosti i kraj trgovanja dočekao na razini od 32.813 bodova.
U petak se očekuju službeni podaci o svibanjskom tržištu rada, a očekuje se kako će broj novih radnih mjesta porasti za otprilike 330 tisuća. Takav razvoj događaja mogao bi značiti daljnji rast zaposlenosti i plaća, što bi zauzvrat moglo podržati inflatorne pritiske.
Mary Daly, čelnica Savezne banke u San Franciscu (Federal Reserve Bank of San Francisco), u srijedu je rekla kako očekuje povećanje kamata za po pola postotka na idućih nekoliko sastanaka Saveznog vijeća za otvoreno tržište (Federal Open Market Committee, FOMC) jer bi u borbi s visokom inflacijom referentne stope trebale što prije dosegnuti 2,5 posto.
Te se stope trenutno nalaze u rasponu od 0,75 do 1 posto. Tržište procjenjuje kako bi se do kraja godine one mogle dići na 2,5 do 2,75 posto. Investitori strahuju da bi takvo kretanje moglo dodatno usporiti rast američke ekonomije.
Analitičari kažu kako i u idućem razdoblju očekuju nestabilno trgovanje na burzama sve dok se inflacija ne spusti na razine koje bi jamčile Fedovu mogućnost okončanja ciklusa zaoštravanja monetarne politike, piše Hina.
Osim rasta kamata, nesigurnost na tržištu posljedica je i rata u Ukrajini, poremećaja u nabavnim lancima i usporavanja rasta najvećih svjetskih ekonomija.
Sveobuhvatni S&P 500 indeks od početka godine pao je za gotovo 14 posto.
Cijene dionica u srijedu su i na europskim burzama pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1 posto, na 7532 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,3 posto, na 14.340 bodova, a pariški CAC 0,8 posto, na 6418 bodova.