Velika volatilnost bilježi se na američkim berzama. Indeks S&P 500 čas je u padu, čas raste, dok je tehnološki sektor u opadanju. Nasdaq 100 oslabio je za gotovo cijeli procenat. To ne čudi, budući da je više velikih kompanija iz tog sektora objavilo izvještaje o zaradama, koji su pokazali neslavne rezultate.
S druge strane američka privreda se oporavila poslije smanjenja tokom dva kvartala, djelimično zahvaljujući otpornosti potrošača i preduzeća, iako inflacija i više kamatne stope ostavljaju rast ranjivim u narednim mjesecima. Bruto domaći proizvod porastao je za 2,6 odsto međugodišnje, u periodu od jula do septembra, poslije pada u pomenuta prva dva kvartala, pokazala je preliminarna procjena Ministarstva trgovine u četvrtak. Privatna potrošnja (najveći dio privrede) porasla je tempom od 1,4 odsto, što je bolje od prognoziranog, ali i dalje predstavlja usporavanje u odnosu na prethodni kvartal.
Srednja projekcija u Bloombergovom istraživanju ekonomista predviđala je povećanje BDP-a od 2,4 odsto i povećanje privatne potrošnje od jedan odsto.
Najveći doprinos BDP-u dala je nestabilna kategorija neto izvoza. Državna potrošnja je takođe snažno porasla, ali je stambeni sektor znatno kočio rast.
"Moji izvori mi kažu da izvještaj o BDP-u neće promijeniti ništa u smislu daljnjih koraka Federalnih rezervi, i dalje očekujemo da će doći do povećanja kamatne stope od 75 baznih poena sljedeće nedjelje", kazala je novinarka Bloomberga Emily Graffeo, gostujući na Bloomberg Adria TV.
Kada je riječ o pomenutim tehnološkim kompanijama, Graffeo je podsjetila da je nedjelja počela izvještajima Alphabeta i Microsofta, koji su bili slabiji od očekivanih, a slično se desilo i s Metom. Tržište je oštro reagovalo - vrijednost akcija Mete u četvrtak pala je čak 25 odsto.
"Kasnije ćemo vidjeti izvještaje Applea i Amazona, tako da je dosta učesnika na berzi na ivici, to već sada vidimo", kazala je ona.
- U pisanju teksta pomogla Reade Pickert