Bit Alijansa, vodeća IT asocijacija iz Bosne i Hercegovine (BiH), i Makedonska asocijacija industrije video-igara (MGI) potpisali su memorandum o saradnji s ciljem jačanja gaming industrije na Balkanu.
Memorandum su potpisali izvršni direktor Bit Alijanse Damir Maglajlić i predsjednik MGI-a Gorast Cvetkovski tokom zajedničkog regionalnog sastanka klastera Zapadnog Balkana održanog u Perastu (Crna Gora).
Sporazum je potpisan s fokusom na podršku razvoju gaming startupa, organizaciju zajedničkih događaja i promociju industrije kroz razmjenu znanja.
"Ova saradnja predstavlja ključan korak ka unapređenju gaming industrije na Balkanu. Bit Alijansa prepoznaje ogroman potencijal koji ovaj sektor ima, ne samo za ekonomski rast, već i za privlačenje mladih talenata koji su strastveni prema razvoju video-igara. Kroz ovu saradnju s MGI-em, vjerujemo da ćemo uspjeti izgraditi platformu koja će omogućiti bolju vidljivost i podršku razvojnim timovima kako kroz zajedničke događaje tako i kroz pristup resursima i edukaciji. Naš cilj je stvoriti okruženje u kojem će mladi developeri imati priliku da realizuju svoje ideje, ali i da se regionalna gaming scena pozicionira kao relevantan igrač na globalnom nivou", poručio je Maglajlić, saopšteno je iz Bit Alijanse.
Cvetkovski je dodao da je ovo važan korak za zajedničku bh. i makedonsku industriju, posebno za mlade developere.
Saradnja će omogućiti zajednički rad na unapređenju politika i pružanju većih mogućnosti za rast gaming sektora u regiji. Očekuje se da će ova inicijativa donijeti pozitivne promjene u regionalnoj industriji video-igara i dodatno povezati tržišta u regionu.
Podsjećamo, iako je 2023. godina bila izazovna za svjetsku industriju video-igara, Bosna i Hercegovina doživljava primjetan uzlet u ovoj grani industrije. Stefan Filipović, suosnivač "Legit Games", istakao je ranije za Bloomberg Adria TV da je industrija video-igara u zemlji, iako još u začecima, otporna na negativne oscilacije svjetskog tržišta.
Iz Mad Head Games su poručili da je prethodna godina obilježena intenzivnim preplitanjem video-igara i filmske industrije, te da je očekujući trend u 2024. godini.
Bojan Mijatović, profesor na SSST i autor studije o razvoju industrije video-igara u BiH, istakao je najznačajnije probleme s kojima se susreće ovaj sektor: "Nedostatak kadra je takođe jedan od bitnih faktora, ali rekao bih da je još jedan dodatni jako bitan faktor jako malo znanje o ovoj industriji i shvatanje ove industrije u našoj državi. Dakle, još uvijek fali dosta tog obrazovanja o tome šta sve nudi industrija video-igara i o potencijalnim radnicima u njoj. Fali na neki način da i neke naše starije generacije, možda oni koji sada upisuju svoju djecu na fakultet, znaju koliki su potencijali u industriji i koliko je to raznovrsna industrija".