Evropska unija želi da tehnološke kompanije upozoravaju korisnike na sadržaj generisan vještačkom inteligencijom koji može dovesti do dezinformacija, kao dio dobrovoljnog kodeksa kojeg je Twitter Inc. napustio prošlog mjeseca.
Iako nove AI tehnologije "mogu biti snaga za dobro", postoje "mračne strane" s "novim rizicima i potencijalom za negativne posljedice za društvo", izjavila je Vera Jourova, potpredsjednica Evropske komisije. "Nove tehnologije postavljaju nove izazove u borbi protiv dezinformacija".
Kompanije koje su se prijavile za dobrovoljni kodeks EU za borbu protiv dezinformacija, uključujući TikTok Inc., Microsoft Corp. i Meta Platforms Inc., sada bi trebale "jasno označiti" sve usluge koje imaju potencijal za širenje dezinformacija generisanih AI-om, rekla je Jourova.
EU se žuri da uhvati korak i postavi pravila za generativnu AI dok pregovara o Zakonu o AI, koji će se sljedeće sedmice naći na ključnom glasanju u plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta. Čak i ako se EU institucije dogovore o konačnoj verziji do kraja godine, kompanije će vjerovatno biti obavezne poštovati to tek od 2026. godine - pa razni političari predlažu niz ideja za pokrivanje bloka u međuvremenu.
Dobrovoljni kodeks EU koji utvrđuje usaglašenost sa pravilima EU o moderiranju sadržaja, Digitalni servisni zakon, do sada ne uključuje rizike generisanog sadržaja putem AI.
Jourova je rekla da potpisnici "koji integrišu generativnu AI u svoje usluge, poput Bing chata za Microsoft i Bard za Google", sada također trebaju "ugraditi potrebne mjere zaštite kako ove usluge ne bi mogle biti korištene od strane zlonamjernih aktera za generisanje dezinformacija".
Jourova je razgovarala sa više od 40 kompanija koje su se prijavile za kodeks. Elon Muskov Twitter je napustio inicijativu prošlog mjeseca.
"Vjerujemo da je Twitter napravio grešku. Twitter je odabrao teži put. Izabrao je konfrontaciju", rekla je Jourova. "Nemojte pogriješiti, napuštanjem kodeksa Twitter je privukao puno pažnje, a njegovo djelovanje i usklađenost s pravom EU bit će pažljivo i hitno ispitani".
Dodatne mjere zaštite
Potpredsjednica Komisije Margrethe Vestager radi na kodeksu ponašanja sa G7 partnerima Indijom i Indonezijom kako bi uvjerila kompanije da dodaju više mjera zaštite pri implementaciji ove tehnologije.
U razgovorima s američkom vladom i liderima industrije poput izvršnog direktora OpenAI Sam Altmana, Vestager je rekla da postoji "konsenzus" o nekim sigurnosnim mjerama. Na primjer, Altman je bio zainteresovan za zahtjeve za transparentnost, vanjske revizije i "red teaming".
"Važno je, naravno, da proces između zemalja ne bude zahvaćen najnižim zajedničkim nazivnikom štp bi prouzrokovalo da ne funkcioniše", rekla je Vestager. "Mora biti vođen demokratijom, a ne industrijom, ali treba imati uključenost industrije".
Komesar za unutrašnje tržište Thierry Breton najavio je "Pakt o AI" koji će premostiti godine između dogovora o Zakonu o AI i njegovog stupanja na snagu.
Pakt, kojeg je izvršni direktor Google-a Sundar Pichai već najavio da će potpisati, pomoći će kompanijama da se usklade s pravilima prije stupanja Zakona o AI na snagu, rekao je Breton novinarima danas.
Komisija bi mogla ponuditi testiranje kompanija kako bi procijenila njihovu usklađenost s pravilima, kao što komesar već planira sa Twitterom u vezi sa Digitalnim servisnim zakonom.