ChatGPT doprinio je popularizaciji umjetne inteligencije (UI), no tvrtke su u Hrvatskoj i prije lansiranja tog rječitog alata prepoznale korist nove tehnologije. Broj tvrtki koje rade na razvoju ili u svojem radu koriste umjetnu inteligenciju se od 2020. godine udvostručio, a sve više kompanija traži način da im se pridruži, ispričala je za Bloomberg Adriju Martina Silov, izvršna direktorica udruge za umjetnu inteligenciju CroAI.
Posljednje tri godine CroAI provodi analizu tržišta umjetne inteligencije i objavljuje AI Landscape, izvještaj s pregledom UI scene u Hrvatskoj. U taj pregled uključene su sve tvrtke i startupovi koji rade na razvoju umjetne inteligencije, tradicionalne kompanije koje uvode rješenja temeljena na UI tehnologiji te, kako navode, širi ekosustav.
"Otkad smo počeli s istraživanjem, a to je bilo prije tri godine, vidi se veliki napredak. U 2020. godini cijeli ekosustav činio je oko 220 aktera, od toga 75 startupa, dok danas imamo preko 440 aktera i 130 UI startupa. Sve više kompanija se želi uključiti ili traži način kako da se uključi", konstatirala je Silov.
Zanimalo nas je imamo li mi startupove koji razvijaju nešto nalik ChatGPT-u. Podsjetila nas je pritom na izjavu Sama Altmana, izvršnog direktora OpenAI-ja, tvrtke koja je razvila ChatGPT: "We will have to monetize it somehow at some point; the compute costs are eye-watering." To dokazuje koliko je skupo razviti nešto poput ChatGPT-a, a posebno jednom stratupu, kazala je i dodala da su hrvatski startupovi okrenuti tržištu i rješavanju određenog problema te da su fokusirani na monetizaciju tog rješenja.
No potvrdila je da je popularnost ChatGPT-a doprinijela sektoru.
"Alati poput ChatGPT-a su približili, usudila bih se reći i demistificirali pojam umjetne inteligencije i naizgled na jednostavan način pokazali ljudima što sve UI može. Zanimljivo je primijetiti da je ChatGPT zanimljiv i široj javnosti te tech sceni, ali i startupima koji su već krenuli s implementacijom ChatGPT-a u svoje usluge i proizvode. Savršen primjer za to je tech startup u sektoru turizma, JellyRide, koji uz pomoć ChatGPT-a daje personalizirane preporuke za putovanja", istaknula je napomenuvši da će populariziranje umjetne inteligencije pomoći će startupovima doći do investicija, ali i jednostavnije ljudima približiti čime se bave.
Zamolili smo Silov da izdvoji nekoliko tvrtki i startupova koji su najjači igrači na hrvatskoj UI sceni.
"Od već etabliranih kompanija tu se svakako izdavajaju Photomath i Microblink", odgovorila je. "Kad je riječ o startupima, teško je nekog izdvojiti s obzirom na to da će svi oni kad-tad krenuti s implementacijom umjetne inteligencije. Svakako super primjeri su Ascalia, AIrt, Gideon, Visage technology, MIndsmiths, i brojni drugi…"
Podsjetimo čime se bave hrvatske UI perjanice.
Photomath
Photomath, koji će svoj razvoj nastaviti u okrilju Googlea, razvio je mobilnu aplikaciju koja pomoću kamere na pametnom mobitelu rješava matematičke zadatke čak i ako su ispisani rukom. Aplikaciju je dosad preuzelo oko 350 milijuna ljudi, a osnivač Photomatha Damir Sabol smatra da ima još puno potencijala.
Microblink
Kamere na pametnim telefonima koristi i Microblink, tvrtka koju je također osnovao Sabol, sa Sašom Škevinom, Juricom Cerovcem i Izetom Ždralovićem. Njihov softver za brzu digitalizaciju dokumenata i automatizirano unošenje podataka također je globalno prepoznat, a koriste ga brojne tvrtke, najviše u financijskoj industriji i telekomunikacijama.
Ascalia
Čakovečka Ascalia koju su osnovali Marin Bek i Dejan Strbad razvila je rješenje za proizvodne kompanije koje analizira učinkovitost proizvodnih postrojenja i energetsku potrošnju te ih pomaže optimizirati.
airt
Startup Hajdi Ćenan i Davora Runje razvio je platformu za izradu prediktivnih modela na strukturiranim podacima. Kako su razvili tehnike dubokog učenja koje su, kako kažu iz airta, točnije u profiliranju korisnika od Googlea, Ćenan je detaljno ispričala za Bloomberg Adria TV.
Gideon
Startup koji je osnovao Matija Kopić spojio je umjetnu inteligenciju, robotiku i velike podatke, a danas se njihovi proizvodi kreću nekim od najvećih logističkih centara. Razvili su, naime, autonomne logističke robote koji mogu prevoziti velike terete, a pomoću tehnologije dubinskog učenja i stereoskopskih kamera mogu se uspješno samostalno kretati oko ljudi i strojeva.
Visage Technology
Visage Technology osnovao je profesor zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva Igor Pandžić, a osim softvera za praćenje, analizu i raspoznavanje lica, tvrtka razvija i algoritme računalnog vida za asistiranu i autonomnu vožnju.
Mindsmiths
Zagrebački startup Mindsmiths Mislava Malenice razvija autonomne sustave podrške (eng. Autonomous Support System – ASS), a jedan od primjera takvog sustava je i chatbot Andrija. Uz zdravstvo, njihova se tehnologija može koristiti i u drugim područjima, poput obrazovanja, telekomunikacija, bankarstva.