Kompanija Legit, sa sjedištem u Banjaluci, uspješno je okončala svjetsku premijeru igre Pets Hero u kojoj su igrači u ulozi superheroja i zaštitnika kućnih ljubimaca.
Igrači imaju mogućnost odabira ljubimca po svom izboru, bilo da je to pas ili mačka, kojem pružaju zaštitu od najezde vanzemaljaca, a čije tačne namjere niko ne zna. "U svojoj novoj avanturi igrači igre Pets Hero imaće na raspolaganju i nekoliko supermoći koje će im pomoći u borbi protiv najezde, na osam različitih nivoa, uz mnogo dobre zabave", saopštili su iz kompanije Legit.
Više: Gejming industrija u BiH zaostaje u odnosu na regiju, potencijal ogroman
Igru je u potpunosti razvio domaći tim stručnjaka iz područja animacije, dizajna i programiranja. Ugodna grafika i zvuk te mnogo različitih zahtjevnih nivoa garantuju igračima sate dobre zabave, dodaju.
Igranjem igre Pets Hero igrači će obezbijediti sredstva za hranu i smještaj stvarnih napuštenih ljubimaca! Kako?
"Dio sredstava dobijenih putem oglašavanja u igri kompanija Legit doniraće partnerskom Udruženju za zaštitu životinja Šapa u srcu – Zampa nel cuore. Šapa u srcu je banjalučko udruženje građana, koje pomaže u smještaju, prehrani i udomljavanju napuštenih kućnih ljubimaca i pruža podršku ljudima koji brinu o napuštenim životinjama", navode u Legitu.
Legit je prvi i trenutno jedini studio za produkciju videoigara u Banjaluci, a igra Pets Hero može se besplatno preuzeti na Play Store i App Store.
Nedavna analiza analitičara Bloomberg Adrije pokazala je da su igrice za mobilne telefone dominantna sila svjetske industrije igara. Ova grana je u 2021. godini ostvarila 93,2 milijarde dolara prihoda, pokazuju podaci Newzooa. Poređenja radi, sektor igara za konzole prihodovao je 50,4 milijarde, a one za PC donijele su prihode u iznosu od 36,7 milijardi dolara.
Više: Analiza BBA: Kamatne stope i inflacija negativno će utjecati na rast gejming industrije
Uprkos visokotalentovanoj inženjerskoj radnoj snazi u Adria regionu, primjetan je nedostatak iskusnih programera igara. Zbog toga se, kažu analitičari, kod lokalnih kompanija ponekad javlja potreba da traže iskusne profesionalce iz zapadnih zemalja, a to često dolazi uz visoku cijenu rada.
Industriju u regionu koči i dvostruko oporezivanje imajući u vidu nepostojanje ugovora o dvostrukom oporezivanju sa Sjedinjenim Američkim Državama u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Sjevernoj Makedoniji.