Umjetna inteligencija ChatGPT, kompanije Open Al Inc, koja ima sjedište u San Francisku (SAD), nedavno je predstavljena javnosti i izazvala je veliko interesovanje IT kompanija, koje su je počele primjenjivati u svom radu. ChatGPT je korisničkim unosima izvježban proizvesti ljudski odgovor. Ovaj alat zainteresovao je i bh. IT kompanije, a za Bloomberg Adriju podijelili su svoja dosadašnja iskustva u njegovoj primjeni.
Senad Šantić, CEO i co-founder ZenDeva, kaže kako je umjetna inteligencija aktuelna tema u IT sektoru već neko vrijeme, a ChatGPT uveliko ju je popularizirao te predstavio u najkvalitetnijem obliku.
Ova kompanija registrirala se već prvog dana izlaska ChatGPT-a i aktivno je koriste u različite namjene.
"Naši developeri rješavaju određene dijelove svoga koda koristeći ChatGPT, dok marketing i tim koji radi na našem proizvodu Robinize koristi ChatGPT za različite oblike kreiranja sadržaja. Primjene su zaista raznovrsne", kaže Šantić za Bloomberg Adriju.
ChatGPT, između ostalog, može da napiše pjesmu, novinarski tekst ili da pomogne u programiranju i kodovima. Zahvaljujući strojnom učenju i opsežnom skupu stečenih vještina.
OpenAl je istraživačka laboratorija koja provodi istraživanja u oblasti vještačke inteligencije te razvija "prijateljsku vještačku inteligenciju" koja bi koristila čovječanstvu. Elon Musk imao je učešća u organizaciji ove kompanije.
Očekuje se da će OpenAI u narednim mjesecima predstaviti sljedeću generaciju poznatu kao GPT-4, a njeni ispitivači tvrde da je bolja od bilo čega što je napravljeno do sada.
Čitajte više: BiH može postati lider u polju umjetne inteligencije
Više na: Da li je ovaj tekst napisao robot? Potrebni vodeni žigovi za identifikaciju
Zendev je implementirao ChatGPT u svoj SEO alat – Robinize. Tako svi korisnici Robinizea mogu kreirati kvalitetan input za ChatGPT, koji će kreirati sadržaj, nakon čega će izvršiti optimizaciju u Robinizeu. Šantić kaže da je feedback korisnika pozitivan, naveli su kako im je ova funkcionalnost pomogla u svakodnevnom radu i dala novu vrijednost alatu.
Jedna od najvećih prednosti umjetne inteligencije i ChatGPT-a svakako je njena dostupnost svima koji imaju dobru internetsku vezu, bez obzira na to gdje se nalaze – što inicira da su znanje i prilike za saradnju – nikad bliže.
Recimo da se programer muči s određenim dijelom koda – ranijih godina ovaj problem bi bio podijeljen u grupama na Quori, Redditu, gdje kvalitet i brzina odgovora ovise o znanju, iskustvu i raspoloženju članova te zajednice – dok sada odgovore dobijate instantno.
"ChatGPT se može lako prilagoditi stilu komunikacije svakog pojedinca i posebno je koristan kod objašnjavanja. Konkretno našem timu je pomogao u nekim dijelovima koda, pogreškama. Uvijek je zgodno imati drugu perspektivu, posebno mašine koja raspolaže ogromnim brojem podataka. Velika je vjerojatnost da je neko već imao problem koji vi imate sada", objašnjava Šantić.
Novinari Bloomberg Adrije postavili su pitanje ChatGPT-u o tome koliko je vještačka inteligencija prisutna u našim IT kompanijama.
"Nije moguće precizno odgovorit na ovo pitanje bez ažurirane ankete podataka. Međutim, IT kompanije u BiH su počele koristiti vještačku inteligenciju u svojim proizvodima i uslugama, što pokazuje da je tehnologija prisutna u toj zemlji", odgovorio je ChatGPT.
Velika primjena ChatGPT-a
Stručnjaci iz IT kompanije Lanaco ovaj alat posmatraju kao jednu od mogućih primjena transformer arhitekture neuronskih mreža i više su orijentisani ka kreiranju i komercijalizaciji rješenja - ne samo baziranih na modeliranju prirodnog jezika, nego i na njenoj primjeni i u rješavanju drugih tehnoloških problema.
Pojava ChatGPT-a može da bude motivacioni element za kreiranje sličnih rješenja i u nekim specifičnim domenima na napredniji i inovativniji način, kaže Darko Marinković, rukovodilac AI/ML laboratorije.
"Rezultate koje daje ChatGPT treba staviti u kontekst rješavanja konkretnog problema u situacijama u kojim ih je moguće na neki način verifikovati i validirati", objašnjava Marinković za Bloomberg Adriju.
Umjetna inteligencija je de facto dio IT industrije i svaka inovacija u svijetu direktno ili indirektno utječe na otvaranje novih mogućnosti rješavanja svakodnevnih životnih ili poslovnih potreba koristeći informacione tehnologije.
Bez obzira na tehnološki napredak ovog alata u odnosu na slične, u ovom trenutku teško može da se koristi za rješavanje kompleksnijih problema, smatra Marinković.
Kako je Bloomberg ranije prenio, i svjetska kompanija Microsoft Corp. najavila je velika ulaganja u vještačku inteligenciju, ali u kompaniji ne očekuju da će ChatGPT u skorije vrijeme postati dio njihovog programa za obradu teksta Word.
Više: Microsoft uz vještačku inteligenciju računa na rast
Dinar, recesija, sankcije i jednorozi: Šta ChatGPT kaže o privredi Srbije
Prisutnost grešaka
ChatGTP može IT sektoru doprinijeti na razne načine – štedi vrijeme, a time i novac. Odgovore na postavljena pitanja možete dobiti u bilo kojem trenutku, što se može posmatrati kao 24-satna podrška. Ipak, njegov potencijal ovisi o potrebama kompanija ili pojedinaca i njihovim sposobnostima da unesu precizne zahtjeve.
"Zna onoliko koliko je istreniran da zna", pojašnjava Šantić. Kako kaže, alat se oslanja na tehnologiju, što implicira će vjerovatno imati tehničke smetnje – "moguće je da serveri padnu zbog velikog broja korisnika u istom trenutku i nećete moći dobiti odgovor na svoj upit".
Čitajte: Dolazi bot koji mnoge stvari zna bolje od nas samih. No ne sve!
I mostarska kompanija NSoft u nekim svojim odjelima već primjenjuje ChatGPT. Kako za Bloomberg Adriju kaže Dario Jurčić, direktor NSofta, kao i svaki alat koji pokreće umjetna inteligencija, tako je i ovaj dobar onoliko koliko je vješt čovjek koji njim upravlja.
"U NSoftovoj srži su inovacije te smo i mi sami razvili alat koji u pozadini pokreće umjetna inteligencija. To je naš sustav za upravljanje videonadzorom i za poslovnu analitiku u retail sektoru NSoft Vision", objašnjava Juričić i dodaje kako je svjestan ogrnaničenja koje ima ova tehnologija, naročito za komunikacijske alate kada se koristi naš jezik, na šta i sam ChatGPT upozorava.
Ipak, prema njegovom mišljenju, samo je pitanje vremena kada će alat praviti manje grešaka od prosječnog čovjeka. Dodao je kako smatra da će u budućnosti umjetna inteligencija postati standard.