Proteklih nekoliko godina tržište kriptovaluta znatno se proširilo, privukavši pažnju kako ulagača tako i mnogih sajber kriminalaca. Napadači su razvili nove taktike, koriste se raznim oblicima prevara poput lažnog predstavljanja, korišćenja ranjivosti, lažnih aplikacija, i krađom ličnih informacija i podataka pomoću kojih žele doći u posjed kriptovaluta.
Microsoft kao jedna od najvećih svjetskih korporacija i treća u svjetu prema tržišnoj kapitalizaciji upozorava na štetne i špijunske programe koji postaju sve sofisticiraniji. Upravo je Microsoft identifikovao prijetnju pod kodnim imenom DEV-0139 koja se, ulaskom u Telegram grupe, predstavljala kao predstavnik kriptoplatforme.
Na svojim službenim stranicama Microsoft je objavio detalje oko sigurnosnih prijetnji vezanih uz kripto ulaganja. U objavi navode da su napadači osmislili Excel računske tabele koje sadrže štetni softver koji se neprimjetno inkorporira jer se podaci i tablice čine legitimnim. U trenutku otvaranja i pokretanja Excel datoteke, automatski se pokreću naredbe koje preuzimaju PNG datoteku za aktiviranje štetnog DLL-a koji će "na zadnja vrata" ući u sistem i napadačima omogućiti daljinski pristup cjelokupnom sistemu.
Microsoft navodi načine zaštite od neželjenih hakerskih napada: edukujte krajnje korisnike o zaštiti ličnih i poslovnih podataka na društvenim mrežama, upoznajte korisnike sa neželjenim imejl porukama (spam) i koristite sigurnosnu zaštitu koja uključuje antivirusne programe i "firewall".
Prema nedavnom istraživanju koje je sprovela kompanija za sajber sigurnost i privatnost podataka Privacy Affairs, vrijednost kriptovaluta koje su hakeri izvukli u prvih 11 mjeseci ove godine porasla je za 37 odsto, na 4,3 milijarde dolara.