Vlada premijera Justina Trudeaua pridružila se najbližim obavještajnim saveznicima Kanade u zabrani Huawei Technologies Co. bežičnih mreža pete generacije.
Kineska državna telekomunikacijska kompanija predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti Kanade, rekao je u četvrtak ministar industrije Francois-Philippe Champagne, potvrđujući raniji izvještaj Bloomberg Newsa. Također će biti zabranjena oprema ZTE Corp.
Kompanije koje već imaju instaliranu opremu Huawei ili ZTE morat će je ukloniti do kraja 2027., navodi se u saopćenju odjela Champagnea. Trudeauova vlada odgađala je odluku više od tri godine, jer su se odnosi između Kanade i Kine pogoršavali, a zabrana bi gotovo sigurno potaknula napetosti.
Dugo očekivanu objavu pozdravit će administracija američkog predsjednika Joea Bidena, koja je nastojala odvratiti zemlje od Huaweija. Američki dužnosnici tvrde da bi njegova oprema mogla dopustiti kineskoj vladi da se miješa u 5G mreže. Od 2019. SAD je uveo možda najjače sankcije koje je ikada postavio jednoj kompaniji.
Odnosi između dviju nacija dramatično su se pogoršali nakon kanadskog hapšenja glavne finansijske direktorice Huaweia Meng Wanzhoua na zahtjev SAD-a za izručenje u decembru 2018. Kina je zatvorila dvojicu Kanađana, bivšeg diplomata Michaela Spavora i poduzetnika Michaela Kovriga, nekoliko dana nakon hapšenja Meng.
Sukob s visokim ulozima razriješen je prošlog septembra nakon što su SAD postigle dogovor o odgođenom procesuiranju s Meng, omogućivši joj da se vrati u Kinu i da se dvojica Kanađana vrate kući .
Ali sukob je ostavio teške osjećaje. Objava od četvrtka dolazi samo tri dana nakon što su zastupnici glasali za oživljavanje posebnog odbora za proučavanje veza zemlje s Kinom. U srijedu je kanadska vlada objavila da je Kina ukinula ograničenja na uvoz repice.
Kineska ambasada u Kanadi u saopćenju je navela da je stavljanje na crnu listu neutemeljeno i da krši načela slobodne trgovine i tržišta. "Kina će poduzeti sve potrebne mjere kako bi zaštitila interese kineskih kompanija", navodi se.
Taj potez, međutim, ne bi trebao predstavljati velike izazove za kompanije poput BCE Inc. i Telus Corp. koje su koristile Huawei opremu. Strahujući od eventualne zabrane, dvije su kompanije već počele isključivati državnu kinesku kompaniju iz svoje izgradnje 5G. BCE i Telus nisu odgovorili na zahtjeve za komentarom.
Huawei je dugo igrao ključnu ulogu u kanadskim bežičnim mrežama. Osvojio je svoj prvi veliki sjevernoamerički projekt od BCE-a i Telusa 2008. - ključnog ugovora koji je pomogao učvrstiti reputaciju kineskog dobavljača kao globalnog igrača koji se može takmičiti u kvaliteti. Dogovor je otvorio put da postane glavni dobavljač za najveće telekom kompanije u Kanadi tokom sljedeće decenije.
Uoči odluke, kanadsko vojno vodstvo tvrdilo je da kompanija predstavlja prevelik potencijalni sigurnosni rizik da bi je pustili u 5G mreže. Nacionalne obavještajne službe, međutim, navodno su podijeljene oko toga kako se najbolje nositi s Huaweijem.
Objavljujući svoju odluku, vlada je u izjavi o politici navela ozbiljnu zabrinutost zbog toga što su Huawei i ZTE "primorani da se pridržavaju izvansudskih uputa stranih vlada". Kritičari su istaknuli da kineski zakon obvezuje kompanije da sarađuju s nacionalnim obavještajnim službama i da te zahtjeve drže u tajnosti, iako Huawei osporava to tumačenje zakona.
Svaka bi povreda imala veći učinak na sigurnost nego ranije zbog međusobne povezanosti 5G mreža, kazala je vlada. Uz sve više decentralizirane osjetljive funkcije u 5G, broj povezanih uređaja također će eksponencijalno rasti. "Vlada je predana maksimiziranju društvenih i ekonomskih koristi od 5G-a i pristupa telekomunikacijskim uslugama, ali ne na štetu sigurnosti", navodi se.
Najveći kanadski pružatelj bežičnih usluga, Rogers Communications Inc., udružio se s Huaweijevim konkurentom Telefonaktiebolaget LM Ericsson. Potpredsjednik kompanije sa sjedištem u Torontu utvrdio je 2019. da kineski div predstavlja prevelik sigurnosni rizik da bi bio dopušten u buduće mrežne planove. ''Rogers je fokusiran na nastavak uvođenja 5G diljem Kanade s našim partnerom Ericssonom'', rekla je glasnogovornica Rogersa Chloe Luciani-Girouard u e-mailu. ''Današnja odluka nema uticaja na naše planove i raspoređivanje''.
5G tehnologija bi na kraju mogla biti 100 puta brža od postojećih vrhunskih mreža, s brzinama podataka koje dosežu 10 gigabita u sekundi. To bi uvelike poboljšalo sposobnost potrošača za streamanje videa visoke rezolucije, a također bi pomoglo u izgradnji takozvanog ''interneta stvari'' (Internet of Things-IoT) koji može povezati sve, od kućanskih aparata do semafora.
U julu 2021. kanadske telekomunikacijske kompanije obvezale su se platiti 8,9 milijardi kanadskih dolara (12,9 milijardi KM) za kupovinu licenci za 5G eter na rekordnoj vladinoj aukciji. Rogers, koji je usred pokušaja kupovine manjeg konkurenta Shaw Communications Inc., prednjačio je kupovinom spektra od 3,3 milijarde kanadskih dolara (4,7 milijardi KM).