Pentagonova posljednja procjena vrijednosti razvoja i nabave borbenog zrakoplova F-35, najskupljeg programa naoružanja na svijetu, porasla je s 398 na 412 milijardi dolara, prema najnovijem izvješću Ministarstva obrane SAD-a.
Procjena od 398 milijardi dolara ostala je stabilna nekoliko godina prije najnovijeg povećanja od 3,5 posto, navedenog u novom Izvješću o odabranim nabavama Ministarstva obrane.
Predviđeno povećanje od 14 milijardi dolara relativno je skromno za program poznat po vrtoglavim troškovima i brojnim zastojima u razvoju. Ali i to "skromno" povećanje približava se iznosu od 16 milijardi dolara koje je SAD izdvojio za sigurnosnu pomoć Ukrajini od siječnja 2021.
Kada je Lockheed Martin dobio ugovor za razvoj i izgradnju flote borbenih zrakoplova 2001. godine, prvotno očekivani trošak bio je 233 milijarde dolara.
Bloomberg
Ažurirana procjena pokriva 2470 planiranih zrakoplova za američke oružane snage, uključujući 14 testnih zrakoplova, ali ne i oko 940 zrakoplova koji bi mogli biti prodani u 16 drugih zemalja.
Izvješće o odabranoj nabavi, objavljeno u petak, ne objašnjava razloge povećanja F-35 za 14 milijardi dolara. Russell Goemaere, glasnogovornik Pentagonovog ureda za F-35, pripisao je novu procjenu od 412 milijardi dolara troškovima istraživanja i razvoja koji su potrajali tri godine duže od predviđenog u prethodnoj procjeni. Također, rekao je u priopćenju, povećanje je uključilo najnovije stvarne troškove ugovora umjesto procjena, inflaciju i promjene u planiranim količinama zrakoplova.
Procjena od 412 milijardi dolara za razvoj i izgradnju američke flote ne uključuje dugoročne troškove njezina rada i održavanja. To se još uvijek procjenjuje na gotovo 1,3 trilijuna dolara, prema novom izvješću. Pentagon i Lockheed rade na smanjenju tog iznosa, a izvješće predviđa da će 1,3 trilijuna dolara pokriti troškove do 2088., 11 godina dulje nego što je prethodno predvidio neovisni ured za procjenu troškova Ministarstva obrane.
Za razliku od prethodnih verzija godišnjeg posebnog izvješća o nabavi, koje je odredio Kongres, dokument od 23 stranice ne raščlanjuje troškove proizvodnje između Lockheeda, koji izrađuje konstrukciju zrakoplova F-35, i jedinice Pratt & Whitney tvrtke Raytheon Technologies, koja proizvodi motor.
U dokumentu koji je odobrio Kongres u fusnoti je sugerirano da bi se broj F-35 zrakoplova u sljedećem proračunu mogao smanjiti.
Iako je osnovna carina već na snazi, više carine za neke zemlje - koje zamjenjuju, a ne dodaju se na stopu od 10% - trebale bi stupiti na snagu 9. travnja.
Carine koje je predsjednik SAD Donald Trump uveo cijelom svijetu dovele su do toga da Austrija preispituje svoje dugogodišnje protivljenje trgovinskom sporazumu između EU i bloka Mercosur.
Stručnjak koji je na čelu radne grupe za incidente vještačke inteligencije pri OECD-u, vjeruje da su Kinezi zaista uspjeli razviti rješenje sa znatno manjim novčanim ulaganjem u poređenju s američkim konkurentima.
Evropske zemlje već godinama su na meti kritika po pitanju njihove produktivnosti i često se porede sa Sjedinjenim Američkim Državama za kojima kaskaju u tom pogledu.
Dok svijet ulazi u novu eru digitalne transformacije potaknutu AI, BiH još traži jasan pravac. AI savjetnica i doktorantica Ajla Karajko otvoreno govori o tome zašto domaće kompanije moraju hitno mijenjati pristup tehnologiji, koje su stvarne prijetnje neregulisanog AI-ja i kako BiH može uhvatiti korak s globalnim trendovima.
Vještačka inteligencija (AI) u zdravstvu u Bosni i Hercegovini (BiH) još nije zaživjela. Privatna praksa ima ambiciozne planove za primjenu AI. Javno zdravstvo ispipava teren i ide ka chat botovima.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.