Društvena mreža Bluesky 15. novembra je saopštila da je u samo jednom danu prikupila čak milion novih korisnika.
Bluesky, decentralizovana društvena mreža koju je stvorio bivši izvršni direktor Twittera Jack Dorsey, osnovana je još 2019. godine (u okviru Twittera), a kao nezavisni projekat 2021. Međutim, pod imenom Bluesky Social startovala je u februaru 2022. i u martu je imala troje zaposlenih. Na IOS-u se pojavila u februaru 2023, a verzija aplikacije za Android je došla u aprilu iste godine. Ubrzo nakon tog lansiranja, mreža je prikupila 50.000 korisnika, a sada ih ima oko 18 miliona (u vrijeme pisanja ovog teksta, jer u kompaniji tvrde da dobijaju 10.000 novih korisnika na svakih 10-15 minuta).
Svaka sličnost s ovim rastom korisnika i novoizabranim američkim predsjednikom (i njegovim saradnicima) - nije slučajna. Biće zanimljivo i izazovno posmatrati poslovanje i popularnost mreže X za vrijeme mandata Donalda Trumpa. Opšte je poznata njegova interesna bliskost s Elonom Muskom, sadašnjim vlasnikom mreže za tvitanje, koji je dobio i svoju ulogu u novoj vladi SAD-a. Njegovo političko uplitanje već je otvorilo Pandorinu kutiju i nagnalo neke korisnike mreže X, poput klubova iz Bundeslige, da napuste platformu. Prethodno su to učinili američki brendovi Target, UnitedHealth Group, Playbill i medijske kompanije kao što su NPR i Guardian.
U svjetlu tih dešavanja i potencijalnog odliva ljudi s mreže X, ako ih Musk svojim stavovima i političkim djelovanjem isprovocira, pratimo da li će, kako i u kojoj mjeri - dosad skrajnuti Bluesky - iskoristiti svojih pet minuta.
Prema Similarwebu, alatu za online analitiku, X je doživio najveći broj deaktivacija naloga širom svijeta samo dan nakon izbora u SAD-u. Navodno je 115.000 korisnika izbrisalo svoje naloge. U decembru 2023. X je doživio drugi najveći broj deaktivacija nakon što je Musk vratio nalog teoretičara zavjere Alexa Jonesa. Tada je X napustilo 65.000 korisnika.
Brazilski sudija Alexandre de Moraes krajem avgusta je privremeno zabranio X u toj zemlji, što je takođe izazvalo masovnu migraciju korisnika na druge platforme, prenio je CBS News. Bluesky je izvijestio da je dobio pola miliona novih korisnika samo od 28. do 30. avgusta.
Podsjetimo, Bluesky je nastao kao alternativa centralizovanim platformama poput Twittera, Facebooka ili Instagrama, što znači da korisnicima omogućava veću kontrolu nad podacima i algoritmima koji oblikuju njihov sadržaj. Izgrađen je na AT protokolu (Authenticated Transfer Protocol), koji omogućava sljedeće:
-
Decentralizaciju: umjesto jedne centralne baze podataka, mreža koristi više kompatibilnih i tako korisnicima omogućava da biraju gdje će smještati (hostovati) svoje podatke.
-
Prenosivost podataka: korisnici mogu lakše da prenesu svoje naloge, kontakte i sadržaj između različitih servera.
-
Personalizaciju algoritama: Bluesky korisnicima daje mogućnost da prilagode algoritme koji određuju šta će se prikazivati u njihovom "feedu".
-
Sigurnost i privatnost: težište je na zaštiti korisničkih podataka i transparentnosti u pogledu toga kako se informacije koriste.
Ono što je odmah možda bila mana jeste način pristupa Blueskyu, koji je bio ograničen na korisnike s pozivnicom. U međuvremenu, čelnici su odlučili da prošire pristup ovoj aplikaciji za sve zainteresovane korisnike kako bi regulisali rast.
Da li je Bluesky "novi Twitter"
Nema sumnje da se Bluesky često opisuje kao pandan X-u (Twitteru), i to s razlogom - prije svega zato što ga je osnovao Dorsey, koji je dugo bio izvršni direktor Twittera. Ipak, Bluesky nije samo replika X-a, već pokušava da redefiniše koncept društvenih mreža kroz decentralizaciju i veću slobodu korisnika. Treba istaći i da, barem u teoriji, ove dvije mreže nisu rivali, jer Bluesky pokušava da promijeni način na koji društvene mreže uopšte funkcionišu.
Sličnosti s mrežom X
-
Interfejs: Bluesky ima sličan minimalistički dizajn i fokus je na kratkim tekstualnim objavama, što podsjeća na osnovne funkcije X-a (Twittera).
-
Komunikacija u realnom vremenu: kao i X, Bluesky se oslanja na dinamičnu razmjenu informacija i interakcije među korisnicima.
-
Dorseyjev potpis: Jack Dorsey je i dalje uključen u razvoj i ima viziju koja je djelimično inspirisana uspjehom Twittera.
Razlike u odnosu na mrežu X
-
Decentralizacija: kao što smo već pomenuli, za razliku od X-a, centralizovane platforme koju kontroliše jedna kompanija, Bluesky koristi AT protokol za stvaranje decentralizovane mreže.
-
Kontrola algoritama: dok X određuje šta korisnici vide kroz svoj algoritam, Bluesky omogućava veću personalizaciju i slobodu u upravljanju sadržajem.
-
Privatnost i vlasništvo podataka: Bluesky korisnicima nudi veću kontrolu nad ličnim podacima i načinom njihovog čuvanja, što je odgovor na sve češće kritike prema centralizovanim mrežama poput X-a.
Plava ptica na plavom nebu
Naziv platforme Bluesky (engl. blue sky - plavo nebo) može se tumačiti kao referenca na plavu pticu koja je simbol X-a (Twittera), ali "mlađi" logo dolazi s dubljom porukom. Dok plava ptica simbolizuje letenje i slobodu unutar okvira koje Twitter postavlja, plavo nebo sugeriše neograničeni prostor i slobodu bez granica, što je u skladu s filozofijom decentralizacije koju Bluesky promoviše.
Jack Dorsey je, vjerovatno, vrlo namjerno i promišljeno odabrao ovaj naziv kako bi podstakao asocijacije s Twitterom, ali i jasno ukazao da je Bluesky sljedeći korak ka otvaranju digitalnih prostora, gdje korisnici nisu ograničeni pravilima jedne kompanije ili algoritma. Plavo nebo može da simbolizuje i "nebo puno mogućnosti" - kao ideju da korisnici sami biraju kako će izgledati njihovo iskustvo na mreži.
Dakle, dok simbol X-a ostaje ptica u letu, Bluesky simbolizuje prostor u kojem te ptice slobodno lete bez ograničenja.