Ni najmanje, lokalne trgovine više nisu što su bile, najbolji dokaz je Studenac. Iako šire mrežu trgovine malog formata, svjesni su da mogu biti veliki samo ako pokažu predanost digitalnoj transformaciji i prepuste se slušanju novih imperativa tržišta koje diktiraju potrošači.
Predsjednik Uprave Studenca Michał Seńczuk ne skriva kakve ambicije ima za taj trgovački lanac koji u svom sastavu ima 1100 proximity trgovina i 5.757 zaposlenih. Sada imaju 5,5 posto tržišnog udjela na hrvatskom maloprodajnom tržištu, no u iduće tri godine žele se upisati među tri najveća trgovačka lanca po prihodima te zagristi veći dio tržišnog kolača, točnije 10,5 posto.
"Prošle godine otvorili smo više od stotinu trgovina, ove godine kanimo otvoriti 120, a od iduće godine namjeravamo godišnje otvoriti više od 150 dućana", kazao je Seńczuk za Bloomberg Adriju.
Inovacije u maloprodaji prate navike potrošača poput korištenja pametnih telefona, afiniteta prema online kupnji, digitalnoj dostupnosti ključnih informacija, plaćanja raznim fintech rješenjima i slično. Iako kada se čuje digitalizacija maloprodaje na pamet odmah pada online trgovina, to je proces koji obuhvaća mnogo širi spektar aktivnosti od izrade webshopa.
"Supermarketi mogu postati dosadni nakon nekog vremena, stoga smo počeli inovirati maloprodaju", rekao je nedavno na Consumer Rules Summitu Andrei Bica, financijski direktor rumunjskog trgovačkog lanca Profi. Ispričao je tom prilikom kako su napisali vlastiti recept prema kojem će širiti posao i povećati tržište. Već su renovirali brojne postojeće trgovine, a zahvaljujući tome prihodi su im porasli dvoznamenkasto, pohvalio se. No mnogo je zanimljivije bilo čuti da su razvili mobilnu aplikaciju koja sada ima 1,6 milijuna korisnika.
"Prikupljanjem bodova igrificirali smo kupovinu, a prikupljanjem podataka personalizirali smo ponudu. Još uvijek to razvijamo i to je smjer u kojem ćemo ići", rekao je Bica ponosan time što su postigli u dvije godine posvećenosti digitalizaciji. Čini se kako je to samo otvorilo vrata novim idejama. "Mi smo na prvoj liniji što se tiče informacija. Možemo prikupiti podatke o kupcima i njihovim potrošačkim navikama te ih ponuditi dobavljačima", zaključio je financijski direktor Profija nastupajući na panelu o održivosti.
Nekoliko tjedana kasnije, na druženju s medijima slično ponavljaju i čelni ljudi hrvatskog trgovačkog lanca Studenac. Napredna analitika i digitalizacija već sada imaju ulogu pri donošenju poslovnih odluka, a daljnjim ulaganjima u tehnologiju, prikupljeni podaci dobivat će sve veću i važniju ulogu u poslovanju, za Bloomberg Adriju ispričala je Nina Mimica, članica uprave za inovacije u Studencu koja je na tu poziciju imenovana u listopadu prošle godine.
Naprednu analitiku tvrtka već koristi za optimizaciju operativnih procesa i rast core poslovanja, ali i za projekte koji će omogućiti novi rast, primjerice nove kanale prodaje te u projektima koji će omogućiti dugoročni rast, rekla je Mimca na druženju s novinarima u Omišu.
Ispričala je kako se razvijaju alati koji će pomoću analitike i podataka prikupljanih tri godine predlagati koje tjedne ili dnevne promocije imaju najviše smisla, kao i gdje s obzirom na gustoću naseljenosti, konkurenciju i prodajne rezultate ima najviše smisla otvarati nove trgovine ili kako optimizirati loyalty program.
Digitalna transformacija i inovacije u maloprodaji imaju više ciljeva, rast poslovanja, veća angažiranost potrošača, održiva rješenja u trgovinama te postaviti temelje za prakse budućnosti samo su dio te priče. Jednom kada se uđe u tu priču, više nema labavo. Lani je Studenac otvorio centar izvrsnosti u Zagrebu kako bi inovacijama i naprednim analitičkim rješenjima unaprijedio poslovanje. Da je to tek početak transformacije svjedoči i zapošljavanje novih, dosad neuobičajenih kadrova za maloprodajni sektor.
"Ponosni smo da u timu po prvi puta imamo podatkovne inženjere, podatkovne znanstvenike, biznis analitičare, ali i projekt menadžere te stručnjake za inovacije", rekla je Mimica koja je u Studenac došla iz Hrvatskog Telekoma gdje je radila na strategiji razvoja proizvoda i inovacijama.
Strateškim partnerstvom s Woltom Studenac je započeo još jednu tranziciju u e-svijet, koja je sada, moglo bi se reći, u testnom fazi, dodala je.
Zanimljivo je što su oba trgovačka lanca u portfelju Enterprise Investorsa koji je, očito, svjestan nužnosti digitalnog i tehnološkog nadograđivanja maloprodaje. U to se kontinuirano investira, koliko je točno dosad uloženo u tehnologiju, partner Enterprise Investorsa Michal Kedzia nije mogao procijeniti, kazao je kako bi se moglo raditi o jednoznamenkastom milijunskom iznosu. Dosad je u Studenac uloženo 250 milijuna eura, a gotovo polovica tog iznosa, 120 milijuna eura utrošena je na preuzimanja.
Otkad je ta poljska investicijska kompanija 2018. godine preuzela Studenac koji je dotad bio obiteljska tvrtka, hrvatski trgovački lanac koji je u trenutku preuzimanja imao oko 380 trgovina uglavnom na jadranskoj na obali i otocima, doživio je streloviti rast. Godinu kasnije u njegov sastav ušli su Istarski Supermarketi i Sonik, a 2021. godine u portfelju Studenca našao se i Bure. Prošle godine proširio se i akvizicijom dubrovačkog lanca trgovina Pemo, karlovačkog Korduna, pulskog Duravita, Toni marketa te trgovačkog lanca Lonia, kojim je pod svoje okrilje dobio još 300 prodavaonica raspoređenih u kontinentalnom dijelu Hrvatske.
Prema informacijama koje su se mogle neslužbeno čuti na druženju za novinare u Omišu gdje je najavljeno novo strateško partnerstvo s Infobipom, tvrtka ovih dana planira objaviti i vijest o jednoj od tri planirane akvizicije za ovu godinu. Također, uz trgovine stečene preuzimanjem, u planu im je otvoriti i 120 novih. Dosad su ih otvorili 14.
Mimica je za Bloomberg Adriju kazala i kako će ovoga ljeta otvoriti deset pop up trgovina, malih kontejnerskih dućana. Lani su postavili prvi takav dućan u kampu u Novigradu i bili su vrlo zadovoljni tim pilot-projektom. O tome gdje je najpametnije otvoriti takve dućane odlučit će, naravno, temeljem napredne analitike.
U svoju transformaciju uvode i potrošače, u lipnju će za njih, kako su najavili, u suradnju s Infobipom, otvoriti WhatsApp, novi kanal komunikacije koji će biti dostupan na engleskom i hrvatskom. Na početku će tako kupcima pružati neke jednostavnije informacije poput lokacije najbliže trgovine i dostupnosti određenih proizvoda, ali s vremenom će se, kaže Mimica, tako moći voditi i složenije interakcije.
Što se tiče poslovanja, Studenac je u prvom tromjesečju ove godine prodajom uprihodio 100,4 milijuna eura, što je porast od 20 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Prema podacima koji su nam na upit ustupili, za 10,3 posto u prvom kvartalu im je porastao i broj izdanih računa kojih je bilo 18 milijuna. Tijekom prošle godine izdano je 89,2 milijuna računa, a prihodi od prodaje lani su iznosili 515 milijuna eura, što je rast od 76 posto u usporedbi s 2021. godinom.
Prema podacima Fine, Studenac je lani, nakon tri godine u kojoj je ostvarivao dobit, poslovao s gubitkom od 1,3 milijuna eura. Taj poslovni rezultat nisu komentirali iz kompanije, no na Fini se ne podudaraju ni prihodi tvrtke koji su prema njihovim podacima, iznosili 414, 9 milijuna eura.
Investitor je, reklo bi se prema entuzijazmu s kojim Kedzia govori o budućnosti tvrtke, zadovoljan dosadašnjim rezultatima, a ugovara i nova preuzimanja o kojima ne otkriva ništa. Enterprise Investorsu su na radaru i druge tvrtke srednje i južne Europe jer, kako kaže, izvrstan je trenutak za preuzimanja. Osnivači obiteljskih tvrtki koje su nastale devedesetih polako žele izaći iz biznisa, a mnogi od njih nemaju nasljednike.
"Promatramo tvrtke iz različitih industrija", zagonetan je iskusni investitor koji zna da ne treba iznositi previše informacija dok potpisi nisu na papiru.
Dotaknuli smo se u kratkom razgovoru i inflacije koja povećava cijenu potrošačke košarice. Unatoč tome, Studenac bilježi povećanje broja potrošačkih košarica i raste više od inflacije i više od konkurencije, a to je, kaže, razlog za optimizam.
Inflacija povećava prihode, ali i troškove, rekao je za Bloomberg Adriju te ustvrdio kako to neće utjecati na daljnja ulaganja.
"Ove godine uložit ćemo oko sto milijuna eura, na organske kapitalne izdatke i na akvizicije", zaključio je Kedzia.