Umjetna inteligencija u svijetu je prisutna više od 50 godina, a svoj napredak je doživjela razvojem kompjuterskih tehnologija i interneta. Ona predstavlja sposobnost nekog uređaja da oponaša ljudske aktivnosti, percipira okruženje i postiže zadani cilj. Dostupnost ogromne količine podataka i njihovo povezivanje doveli su do napretka u ovom području te novih otkrića, stoga se smatra ključnom za digitalnu transformaciju društva.
U posljednjih nekoliko godina umjetna inteligencija postaje sve više zastupljena u svakodnevnoj primjeni. Najpoznatiji primjer uspješne implementacije umjetne inteligencije predstavlja Google Translate, koji svakodnevno nudi razne jezike i novi pristup u monojezičkom mašinskom učenju. Ovo se polje proteže od digitalnih asistenata – Alexa, Siri, Bixby, do pametnih vozila, pa i pametnih gradova.
Emir Žunić, doktor tehničkih nauka iz Sarajeva i šef odjela AI/ML te član uprave IT kompanije Info Studio d.o.o., u razgovoru za Bloomberg Adriju kazao je kako je područje primjene umjetne inteligencije neograničeno.
"Umjetnu inteligenciju možemo primijeniti bilo gdje ukoliko imamo adekvatne podatke na osnovu kojih možemo doći do odgovarajućih zaključaka i optimizacije u konačnici. Međutim, iz dosadašnjeg iskustva bih naglasio da je možda i najveći problem 'otkriti' pravo mjesto i način primjene umjetne inteligencije", kaže on.
Žunić je u polju umjetne inteligencije i mašinskog učenja već godinama. U septembru 2022. godine njegova biografija našla se u magazinu "Marquis Who’s Who in the World", čija baza obuhvata svega tri posto istaknutih ljudi u svijetu iz različitih oblasti, među kojima su, između ostalog, dobitnici Nobelovih nagrada, uspješni biznismeni te najpoznatiji naučnici.
"S aspekta polja kojim se bavim, veoma je bitno da se i na ovaj način dokazala činjenica da se radom i djelovanjem i iz Bosne i Hercegovine mogu ostvariti vrhunski svjetski rezultati, što u trendu globalne digitalizacije i IT-a nije nimalo jednostavno, budući da sve države ulažu mnogo napora i sredstava u ovoj sferi", navodi on.
U oblasti umjetne inteligencije prednjače veliki svjetski giganti kao što su Google, Apple, Facebook, Amazon te Oracle, međutim, iako se u svijetu mnogo priča o umjetnoj inteligenciji, nema mnogo praktičnih primjera gdje se ona zaista koristi u punom kapacitetu.
Kako kaže, što se tiče naše države, ona se još uvijek nalazi u početnoj fazi primjene u poslovnom okruženju i aplikacijama, a slična je situacija i u regionu.
"Stoga smatram da je to područje izuzetno dobra prilika za BiH i države regije da postanu jedni od lidera u ovoj oblasti. Kao što svi znamo, imamo jako kvalitetne studente i ljudske resurse u globalu, tako da vjerujem da je u ovoj oblasti svijetla budućnost i za kompanije iz BiH. Važno je naglasiti da je za uspjeh u ovoj oblasti prema mom mišljenju veoma bitna sinergija industrije i akademije, da se stručnjaci iz prakse i studenti, asistenti i profesori s naših univerziteta povežu i zajednički rade na realnim projektima", kaže Žunić.
Zajedno s kolegama iz kompanije Info Studio d.o.o. u proteklih pet godina formirao je poseban tim za umjetnu inteligenciju i mašinsko učenje, gdje su implementirali sisteme koje su prepoznali njihovi klijenti, koji svakodnevno koriste date benefite, a tako i druge kompanije i akademske zajednice, od Japana do SAD-a. Prošle godine, ova kompanija je učestvovala i u pisanju knjige, koju je objavio jedan od vodećih svjetskih izdavača "Taylor & Francis".
Prema njegovim riječima, na osnovu pozitivnih primjera Info Studija d.o.o. i druge kompanije iz BiH odlučile su se na slične poslovne korake, što smatra dobrim iskorakom. Ohrabruje činjenica da su IT kompanije uvidjele kako je umjetna inteligencija oblast kojom se trebaju ozbiljnije pozabaviti, te u posljednjih nekoliko godina s više težnje pokušavaju pronaći adekvatne načine primjene ovakvih sistema.
"U SAD-u su recimo u periodu od 2012. do 2017. najplaćeniji bili stručnjaci iz ove oblasti. Mislim da trenutno u zemljama Adria regije vrijede slična pravila. Adekvatnim ulaganjem kompanija u stručan i kvalitetan kadar iz ove oblasti rezultat je, siguran sam, zagarantovan", kaže on.
Kako kaže, potrebno je konstantno analizirati postojeće sisteme, istraživati nove aplikacije i najbolje svjetske prakse, proučavati stručnu i naučnu literaturu, kako bismo na ispravan način inkorporirali najbolje prakse iz ove oblasti u realnim primjerima i implementacijama.
Žunić, koji je i profesor na Sarajevskom i Zeničkom univerzitetu, smatra kako su obrazovni sistem te literatura koja se koristi u polju IT-a na zavidnom nivou.
"Svjedoci smo činjenice da naši studenti bez problema nastavljaju svoje školovanje na najprestižnijim svjetskim univerzitetima ili odmah po završetku studija na našim univerzitetima dobivaju poslove u najboljim svjetskim IT kompanijama. To ne bi bilo moguće bez kvalitetnog obrazovanja i dobrog sistema", kaže on.
Dodaje kako je putem interneta dostupno mnogo kvalitetnog materijala iz svih oblasti IT-a, što dodatno daje motiv kako profesorima tako i studentima da koriste iste primjere na svojim predavanjima kao i profesori koji rade na respektabilnim univerzitetima u SAD-u, Velikoj Britaniji ili Japanu.