Elektronska fiskalizacija (eFiskalizacija) je velika šansa za razvoj fintech rješenja u regiji, za kreiranje aplikacija od kojih će svi imati koristi, od kupaca, trgovaca, banaka, IT industrije do javnih institucija.
Uvođenje novog fiskalnog sistema završeno je u Srbiji, a tek treba da počne u Republici Srpskoj. Izazove, prepreke, prednosti i prilike koje pruža taj proces juče su u Banjaluci sumirali predstavnici IT kompanija, trgovačkih lanaca i nadležnih institucija na osmoj po redu konferenciji Tech Hosted u organizaciji kompanije Lanaco.
Vojislav Opačić iz kompanije Lanaco iz Banjaluke rekao je da fintech sektor ima dosta mogućnosti za revoluciju, a da je proces eFiskalizacije samo jedna od prilika koja pruža neograničene mogućnosti za razvoj novih rješenja.
"Imamo priliku da stvorimo rješenja koja će korisnicima omogućiti da kvalitetnije obavljaju posao, da dobiju dodatne vrijednosti, kao i da se osigura dodatna monetizacija koja do sada nije bila moguća. Mogućnosti su velike, eFiskalizacija će se desiti, a nama daje priliku da zajedno s korisnicima stvorimo novi sistem od koristi za sve", istakao je Opačić.
Kao neke od primjera aplikacija koje je moguće razviti naveo je payment aplikacije, zatim aplikacije koje će transakcije učiniti jeftinijim, reklamne aplikacije za loyalty programe kako bi trgovci kupcima mogli da ponude personalizovane proizvode. "U zavisnosti od mašte, IT kompanije mogu ponuditi prodavcu čitav niz aplikacija koje bi mogle da podignu njegov portfolio".
"eFiskalizacija otvara tržišnu trku IT kompanija i vrata fintech sektoru da se mnoge stvari razviju. Nadam se da će i drugi shvatiti da je fintech nešto što dolazi, u prvom redu mislim na banke. Banke doživljavaju fintech kao neprijatelje, što je pogrešno, i moraće da se otvore. One banke koje budu otvorene za fintech bolje će proći jer će to pospješiti i njihovu prodaju", poručio je Opačić.
Izrazio je nadu da će IT kompanijama biti omogućeno da učestvuju u unapređenju sistema fiskalizacije, kao što je to omogućeno u Srbiji, gdje se tražilo ispunjavanje tehničkih uslova. "Nadam se da nas zakonodavac neće držati u mraku i na kašičicu davati informacije", istakao je.
Aleksandar Šuman iz trgovačkog lanca Tropic rekao je da je ta kompanija spremna za prelazak na novi sistem fiskalizacije. Istakao je nedostatke trenutnog sistema fiskalnih kasa, koji im stvara probleme u radu, da imaju otežanu komunikaciju, da je oprema kvarljiva, a transparentnost na računima ograničena.
"Ne možemo iskazati popuste na računima, došlo je vrijeme za zamjenu sistema i opreme. Očekujemo rješenje kao u Srbiji, za koje su nam trgovci rekli da je dobro i da ima pozitivnih efekata. Novim sistemom dobićemo mogućnost da prikažemo popuste, da plasiramo reklame, informativne poruke, promocije, personalizovane akcije, pogodnosti, da izdajemo elektronski račun, širok je spektar noviteta koje možemo uvesti", istakao je Šuman i dodao da samo čekaju signal iz Poreske uprave da počnu primjenu novih rješenja.
Radovan Korićanac iz Poreske uprave Republike Srpske (PURS) istakao je da je usvojeno neophodno zakonsko rješenje za novu fiskalizaciju, odnosno eFiskalizaciju, da su doneseni podzakonski akti i pravilnici te da je trenutno u toku izbor kompanija koje će provesti cijeli postupak fiskalizacije.
"Operater fiskalnog sistema će biti spona između obveznika i Poreske uprave", kazao je i dodao da će poreski obveznik moći da bira između više operatera. "Sarađujemo s kolegama iz Srbije kako bismo izbjegli probleme na koje su oni naišli", rekao je Korićanac.
Ivan Spasojević iz kompanije Geleb, koja je učestvovala u fiskalizaciji u Srbiji i koja je najveći srbijanski proizvođač fiskalnih uređaja, rekao je da je taj proces bio dinamičan te da je najveći problem bila ubijeđenost svih da će doći do odgađanja uvođenja novog sistema. To je za posljedicu imalo da je 40 odsto korisnika u Srbiji fiskalizovano u posljednja dva mjeseca.
"Problemi su nastali kod onih koji su izabali rješenja samo da ispune zakonsku obavezu. Susretali smo se s nestašicom uređaja, došlo je do ulaska, takoreći, krš robe na tržište, aparata koji ne očitavaju QR kod. U prelaznom periodu korisnici su se okrenuli rješavanju problema i sada nakon pet mjeseci vidi se efekat, napravljen je dobar posao. Radilo se i na ubrzanju logistike i samog sistema. Bilo je izazova, radili smo edukacije korisnika, to je sada sistem koji svima donosi benefite", naglasio je Spasojević.
On je istakao da s razvojem sistema fiskalizacije raste i mogućnost za fintech rješenja, od kartičnog plaćanja, plaćanja elektronskim novčanicima do drugih rješenja.
Moderator panela, ekonomista Miloš Grujić iz PREF-a, rekao je da su istraživanja pokazala da u posljednjih 10 godina ulaganje u digitalizaciju i tehnološke inovacije povećava BDP, standard i kvalitet života te razvija finansijska tržišta te da sve skupa donosi koristi cjelokupnom društvu.
Tech Hosted je konferencija koja se održava posljednjih godina i ima za cilj da vodeće i svjetske lidere u IT industriji okupi na jednom mjestu, kako bi prezentovali svoje planove za budućnost i približili svoje usluge i proizvode krajnjim korisnicima.