Nakon dugog perioda stagnacije i pesimizma koji je zahvatio svijet nezamjenjivih tokena (NFT), posljednji podaci unose neočekivani talas optimizma. Sektor decentralizovanih aplikacija s NFT-ovima, koji su mnogi otpisali nakon vrtoglavog pada s vrhunca zabilježenog 2021. godine, u posljednjih trideset dana doživio je impresivan rast.
Ovaj nagli skok podstakao je ključno pitanje među investitorima i analitičarima: svjedočimo li istinskom povratku NFT-jeva ili je riječ o kratkotrajnom oporavku pred nastavak pada?
Neočekivani uzlet u ohlađenom sektoru
Tržište digitalne imovine, a posebno NFT segment, prošlo je kroz izazovan period obilježen smanjenim interesovanjem i padom vrijednosti. Međutim, najnoviji podaci ukazuju na značajnu promjenu dinamike. Porast aktivnosti od skoro 200 odsto u samo mjesec dana nije zanemarljiv pokazatelj. Taj rast nije pokrenut samo špekulativnom trgovinom, već i ponovnim interesovanjem za projekte koji grade snažne zajednice i razvijaju prepoznatljive brendove, što ukazuje na moguće sazrevanje tržišta.
Jedan od projekata koji se ističe kao predvodnik ovog novog talasa jeste Pudgy Penguins. To je kolekcija od 8.888 jedinstvenih NFT-ova na Ethereum blokčejnu koji prikazuju simpatične pingvine. Od samog početka, projekat je stavljao akcenat na izgradnju inkluzivne zajednice, podsticanje kreativnosti i dugoročan razvoj brenda - strategija koja se sada pokazuje isplativom. U posljednja 24 sata, Pudgy Penguins su zabilježili nevjerovatan rast obima trgovine od čak 290 odsto, dok je takozvana "floor price" (najniža cijena po kojoj se NFT iz kolekcije može kupiti) porasla za 16 odsto. Takav uspjeh ne samo da donosi vrijednost vlasnicima tokena, već služi i kao pozitivan signal za čitav ekosistem.
Dead Cat Bounce ili stvarni oporavak?
Uprkos optimističnim brojkama, iskusni posmatrači tržišta pozivaju na oprez. U finansijskom žargonu postoji izraz "dead cat bounce" (odskok mrtve mačke), koji opisuje privremeni, kratkotrajan oporavak cijene imovine nakon značajnog pada, koji najčešće prethodi novom padu. Postavlja se pitanje da li je trenutni uzlet NFT tržišta upravo takav scenario.
Da bi se procijenila održivost ovog trenda, analitičari prate nekoliko ključnih pokazatelja:
Obim trgovine
Tokom "dead cat bouncea", rast cijena često prati relativno nizak obim trgovine. To sugeriše da iza oporavka ne stoji snažno i široko interesovanje kupaca, već aktivnost manjeg broja učesnika. Održivi oporavak zahtijeva jak i rastući obim, što bi potvrdilo da se pravi kapital vraća na tržište.
Tehnički pokazatelji
Alati tehničke analize, poput indeksa relativne snage (RSI) i divergencije konvergencije pokretnog prosjeka (MACD), mogu pružiti uvid u tržišnu snagu. Ako ovi pokazatelji signaliziraju da je imovina "prekupovana", raste vjerovatnoća cjenovne korekcije.
Nivoi otpora
Svaka imovina ima istorijske cjenovne nivoe na kojima je pritisak prodaje u prošlosti bio jak. Ako cijene tokom oporavka ne uspijeju da probiju te takozvane "nivoe otpora", to može biti znak da uzlazni trend nema dovoljno snage za nastavak. Proboj ključnih nivoa otpora, s druge strane, bio bi snažan bikovski signal. Kretanje tržišta moguće je pratiti na platformama poput DappRadara.
Zaključak
Trenutna situacija na NFT tržištu pruža razloge za optimizam, ali i za zdravu dozu skepticizma. Eksplozivan rast koji predvode projekti sa snažnim osnovama, poput Pudgy Penguins, pokazuje da inovativnost i zajednica i dalje mogu generisati vrijednost. Ipak, prerano je sa sigurnošću proglasiti kraj "kripto-zime" za nezamjenjive tokene. Naredne nedjelje biće ključne. Pažljivo praćenje obima trgovine i drugih tehničkih signala daće jasniji odgovor na pitanje da li je ovo početak nove ere za NFT-ove ili samo kratkotrajan bljesak prije povratka u senku.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...