Financijska industrija, vrijedna vrtoglavih 2,3 bilijuna dolara, najprofitabilnija je i preplavljena potencijalom. Dok tradicionalne institucije drže svoje pozicije, fintech kompanije i udruge marljivo privlače sve više korisnika, nudeći inovativna rješenja.
Razgovarali smo s Magdom Milas, predsjednicom i suosnivačicom udruge Alice in Blockchains, o stanju fintecha u našoj regiji, zastupljenosti žena u financijskoj industriji, inovacijama koje donosi web3, te mogućnostima edukacije u tim uzbudljivim područjima.
Milas je svestrana stručnjakinja s bogatim iskustvom u financijskom sektoru i tehnologiji. Prije nešto više od dvije godine je s četiri kolegice pokrenula udrugu Alice in Blockchains. Cilj te inicijative osnažiti je i educirati žene u području financijske i blockchain tehnologije. Njihova udruga, koja je već privukla gotovo 200 članica, organizira razne događaje i radionice, uključujući nadolazeću konferenciju Web3 Tales fokusiranu na decentralizirane financije kojoj je cilj uključiti više žena u svijet blockchaina.
Kako je nastala ideja za pokretanje udruge Alice in Blockchains i koji su bili prvi koraci koje ste poduzeli kako biste je realizirali?
Zapravo vrlo logično, Belma Gutlić i ja smo praktički bile jedine žene u to vrijeme u industriji u Hrvatskoj, tada je jedina aktivna udruga za kriptovalute i blockchain bila UBIK koja je većinom privlačila muški dio populacije. Jednostavno se kroz naša zajednička druženja i razgovore rodila ideja da napravimo nešto korisno za žene. Početkom 2022. se oformio tim od nas pet, sastavile smo inicijalnu strategiju, izglasale statut, registrirale udrugu i odlučile napraviti kick off kroz osnivački party u sklopu Blocksplit konferencije. Okupio se cijeli web3 i fintech community na krovu jednog restorana u srcu Splita, došlo je pola Osijeka i ekipe iz Base58, dečki iz UBIK-a maksimalno su podmetnuli leđa, Luka Sučić nam je dovlačio zvučnike, Vlaho Hrdalo (predsjednik UBIK-a) je preuzeo ulogu DJ-a. Ostalo je povijest.
Možete li nam reći nešto više o svojim članicama? Koje profesije su najzastupljenije i kako je izgledao proces privlačenja gotovo 200 članica u manje od dvije godine?
Moram priznati da smo nakon osnivanja imale neočekivano snažan medijski interes, puno se pisalo o nama i o udruzi te smo nastavno na sve navedeno privukle velik broj žena iz različitih industrija. Nakon dvije godine, a s obzirom na kompleksnost tema kojima se bavimo, rast broja članica udruge se ustabilio, dok su se organski i prirodno zadržale većinom žene koje su na neki način profesionalno uključene u industriju. Pretežito govorimo o ekonomskim, pravnim i tehničkim profesijama. Udrugu vodi osam žena, od čega su tri ekonomistice, tri odvjetnice i dvije inženjerke računarstva.
Možete li nam reći nešto više o samom konceptu Web3 Tales konferencije i kako ste došli na ideju da je organizirate? Koja je vodeća tematika ovogodišnje konferencije te koji će se ključni trendovi i inovacije prezentirati na konferenciji?
Udruga je fokusirana na tri cilja: edukaciju, networking i uključivanje više žena u industriju, te smo vođene time posvećene konkretnim aktivnostima. Potpuno je logično bilo da se upustimo u organizaciju tech konferencije koja će imati cilj privući više žena i educirati javnost o temama kojima smo posvećene. Tako je nastala Web3 Tales konferencija, koja će se održati drugu godinu za redom, i to 1. listopada u zagrebačkoj Laubi.
Ove godine fokus smo stavile dosta nišno: DeFi, odnosno decentralizirane financije, pri čemu nam je plan ispričati priču o financijama na malo drugačiji način od onoga na što smo navikli s obzirom na to da živimo u Europskoj uniji koja je visoko regulirana i razgovori o financijama su zapravo postali, ako mene pitate, dosta jednolični i dosadni. Ako se izdvojimo iz konteksta u kojem se nalazimo i živimo, dolazimo do Afrike, Latinske Amerike, Kanade, Amerike, Indije, Kazahstana, Švicarske… Sve su to područja koja će na konferenciji prikazati stvarne primjere rješavanja financijskih problema i inkluzije. Od tokenizacije, RWA-e, odnosno real world assetsa, stablecoina, walleta, CBDC-a, tj. centralnobankarske digitalne valute, web3 plaćanja itd.
I dalje prednost na pozornici imaju žene, a možemo se pohvaliti da nam ovogodišnji predavači dolaze iz američkog Circlea (izdavači stablecoina USDC), Consensysa (tvrtka koja razvija Metamask wallet te Infura proizvode), Polygona, Raiffeisen banke (austrijski blockchain hub), slovenske kompanije NAKA fokusirane na rješavanje problema financijske uključenosti u trećim zemljama, SwissAssetDao te brojnih drugih čije najave tek čekamo objaviti.
Konferenciju i ove godine organiziramo uz stare partnere: Base58, Neuralab, Studio Size, Embassy of Canada, LostHex, Blockchain Alliance Europe, a podržali su nas i neki novi poput američkog Circlea, slovenske NAKA-e te srpskog Decentera.
Kakva su vaša očekivanja od te konferencije i koje konkretne ciljeve želite postići?
Kako sam već navela, veliki fokus nam je na edukaciji i networkingu. Kao predstavnice najveće ženske blockchain udruge u CEE regiji, osjećamo dužnost da na regionalnoj razini stvorimo prilike za ljude koji žele više znati i učiti o temama web3 industrije i to od svjetskih stručnjaka. To je naš doprinos zajednici, kao i ženskom dijelu populacije s obzirom na to da prednost na pozornici dajemo ženskim stručnjacima. Cijene karata su stvarno simbolične, svi sudionici dobiti će na poklon čak dvije knjige: Kindle izdanje Web3 & Blockchain 4 Women autorice Sanje Kon iz Circlea, ujedno i naše keynote predavačice te potpisani hardcopy primjerak knjige DeCrypting Money autora Marca Strenga, Marca Krohna, Anthonyja Jefferiesa te Zorana Balkića. Okvirno računamo da ćemo okupiti 400-tinjak učesnika, te 20-ak predavača iz cijelog svijeta, kroz predavanja i radionice. Također bih naglasila da konferenciju organizira 100 posto ženski volonterski tim članica udruge.
Kako vidite budućnost fintech i blockchain tehnologija u Hrvatskoj i regiji? Koje su prilike, ali i izazovi koje očekujete u nadolazećim godinama?
Možemo biti ponosni što u Hrvatskoj imamo nekolicinu uspješnih fintech primjera, od paytecha, regtecha, insurtecha, web3-a, odnosno od digitalnih novčanika, različitih vrsta plaćanja, kriptomjenjačnica, roboadvisoryja do digitalne identifikacije i slično. Ako pričamo o brojevima, a s obzirom na veličinu i potencijal hrvatskog tržišta, rekla bih da se radi o okvirno pola milijuna Hrvata koji koriste fintech rješenja, ponajviše u domeni platnih usluga.
Web3 industrija izložena je novim regulatornim promjenama, tako da su se sva poduzeća na razini Europske unije morala prilagoditi novim pravilima igre, što je naravno za neke bio game over. Imamo sve veću penetraciju stranih igrača koji ulaze na hrvatsko tržište, tako da su lokalna poduzeća svakako u izazovnim trenucima.
Ako pričamo generalno o fintechu, rekla bih da je ključ u dobroj strategiji, osluškivanju potreba korisnika kroz inovativne proizvode, omogućavanju izvrsnog, ma čak i besprijekornog korisničkog iskustva. Treba čitati, učiti, pratiti trendove, stalno istraživati i pitati se "koji problem rješavam?". Ne možete to saznati sjedeći ispred ekrana. Važno je biti na terenu, pričati s ljudima kako iz industrije tako i iz korisničke perspektive. Proizvod ili usluga koju nudite stalno mora rasti, mora napredovati, razvijati se, biti regulatorno usklađena, jer onog trenutka kada ju zanemarite je trenutak kada će vam konkurencija uletjeti neočekivano iza leđa. Zapitajte se koliki je trošak dobivanja novog korisnika, a koliki tek vraćanje starog korisnika.
Prilike za rast su u širenju na internacionalno okruženje, kao i u inovativnosti, ustrajnosti i strateškom vizionarskom načinu razmišljanja. Kada pričamo o fintechu, pretežito se radi o startup projektima koji propadaju ako u prvih nekoliko godina ne daju rezultate. Ili se nisu mogli financirati, ili im je nedostajalo stručnog kadra (ili prodajnog, pravnog, tehničkog) ili su promašili strategiju razvoja. Razmislite zašto je Keks Pay tako uspješan. Osim fantastične ideje i tima eksperata i vizionara koji je posljednjih šest-sedam godina potpuno fokusiran na aplikaciju, širenje i korisničko iskustvo, iza cijelog projekta stoji jedna od najvećih banaka u Hrvatskoj.
Pokrenule ste i besplatnu FLUX blockchain akademiju za umjetnice. O čemu je riječ?
Drugi veliki projekt kojim se bavimo vezan je za edukaciju žena u umjetnosti naziva FLUX Female Digital Creativity. Pod pokroviteljstvom Europske unije, Ministarstva kulture te Ureda za udruge ušle smo u projekt u sklopu programa Creative Europe u konzorciju s trima partnerima iz Europe: slovenski MOTA (Museum of Transitory Art), talijanski MEET Digital Culture Center te hrvatski Labin Art Express koji dugi niz godina u Istri organizira Industrial Biennale.
Želimo privući što veći broj žena, umjetnica, fotografkinja, arhitektica, grafičkih dizajnerica te ih educirati o mogućnostima stvaralaštva u digitalnom svijetu: od blockchaina, proširene stvarnosti, izrade NFT-a, marketinga, važnosti storytellinga pa do pravnog dijela i autorskih prava. Otvoreni natječaj je u tijeku za sve žene iz Europe, akademija je besplatna i traje pet dana u listopadu, online uz vrhunske mentore, a dostupno je i više informacija.
Imate li još neke projekte ili inicijative koje biste željele realizirati?
Želja nam je uključiti se u programe mentorstva, kao i pokrenuti edukacije na temu decentraliziranih tehnologija po srednjim školama. S obzirom na to da udrugu i sve projekte radimo volonterski i u slobodno vrijeme, teško nam je fokus imati na nekoliko strana, a trenutno su dva velika projekta u tijeku. Projekti koje radimo moraju biti smisleni, kvalitetni, imati dobre rezultate i na neki način oplemenjivati živote, kako naše tako i ljudi koji se uključe.
Udruga je orijentirana prema ženama našeg govornog područja. S obzirom na to da se radi o kompleksnoj industriji, i dalje nam je službeni jezik naš ne bismo li bile što pristupačnije te ne bi li sadržaj i teme bilo lakše razumjeti. Svakako su projekti koje organiziramo itekako internacionalni: i Web3 Tales konferencija koja u Zagreb dovodi stručne osobe iz cijelog svijeta, kao i FLUX Female Digital Creativity koji okuplja žene iz cijele Europe te nam je želja nastaviti raditi i djelovati u istom duhu.